Nekaj žametnih
Žametna Beletrina je knjižna zbirka, namenjena najširšemu krogu bralcev.
V založbi Beletrina so lani zasnovali zbirko Žametna Beletrina, v kateri bodo svoje mesto našle sodobne, privlačne, navdihujoče in mestoma kontroverzne zgodbe, namenjene najširšemu krogu bralcev. Tu so štirje predlogi za pomladno branje: politični triler, tragikomična avtofikcija, sodobna velemestna romanca in duhovita pripoved o nežnih vezeh med ljudmi in živalmi.
Andrej Beloglavec (podpisuje se s psevdonimom Andrej Capobianco), Slovenec, ki je do svojega tridesetega leta živel v Rimu, zdaj pa ustvarja v Ljubljani, se predstavlja s kriminalno-političnim trilerjem Kdo je ubil SEKS? Spoznamo Laro Šmit, nekdanjo teniško legendo in vodjo hitro vzpenjajoče se novoustanovljene Slovenske evropske konstruktivne stranke (SEKS), ki pred začetkom volilne kampanje in ravno med tekmo Lige prvakov pade z balkona v središču Ljubljane. Naključje hoče, da sta jo na dan smrti – da bi zbrala dokaze o njeni domnevni nezvestobi – zasledovala zasebna detektivka, »primorski vihar« Anita Fikač in mladi stažist Rado Tulli, ki se je v Ljubljano preselil iz Rima. Ker postaneta v preiskovanju primera nepogrešljiva, sklene z njima zavezništvo policijski inšpektor Ivan Morelli. Politično ozračje se pregreva in vsem trem se silno mudi prebiti se skozi labirint političnih in zasebnih spletk, da bi storilca ali storilko pripeljali pred roko pravice.
Jennette McCurdy, zvezdnica in nekdanja igralka, v eni najbolj branih knjig preteklega leta opisuje tegobe, s katerimi se je srečevala kot otroška igralka, pa tudi, kako je nadzor nad svojim življenjem naposled vzela v lastne roke. Knjiga Vesela sem, da je mami umrla, ki jo je prevedla Katja Bizjak, je srce parajoča, a hkrati duhovita avtobiografija, ki je že osvojila bralce po vsem svetu. Njena mati je sanjarila, da bo hči postala zvezda, Jennette pa je bila pripravljena storiti vse, da bi izpolnila mamina pričakovanja in jo osrečila. Ubogljivost, slava in denar pa ji niso prinesli zadovoljstva in miru, celo materine sreče ne.
Britanska pisateljica Coco Mellors je s prvencem Kleopatra in Frankenstein doživela izjemen medijski preboj. Knjiga je instagramovska uspešnica o spontanih odločitvah, ki oblikujejo naše življenje, in o nepopolnih odnosih, ki se porodijo iz nepričakovano popolnih večerov. Zasvojljiv, duhovit in ganljiv roman, ki ga je v slovenščino prevedla Maja Lihtenvalner, je boleče iskrena ljubezenska zgodba mlade umetnice in nekoliko starejšega kreativca v hedonističnem New Yorku, mestu neskončnih priložnosti. Cleo grozi, da se bo morala posloviti od mesta svojih sanj. Ima 24 let, vsak večer je na drugi zabavi, študentski vizum se ji izteka in denarja nima niti za cigarete. Na silvestrovo ji naključno srečanje ponudi rešilno bilko v podobi Franka, dvajset let starejšega uspešnega poslovneža, ki ji lahko ponudi varnost, po kateri hrepeni, ona pa njemu mladostno življenje, polno lepote, umetnosti in svobode.
Nadvse bistra bitja je sijajen prvenec o prijateljstvu med ovdovelo Tovo in orjaško tihomorsko hobotnico, ki si z izjemno inteligenco in smislom za humor krajša dneve ujetništva v akvariju sredi zakotnega obmorskega mesteca. Delo avtorice Shelby Van Pelt, ki ga je prevedla Manica Baša, je ob izidu doživelo neverjeten uspeh ter se uvrstilo na vse možne lestvice najbolj prodajanih in branih knjig. Tova Sullivan je po moževi smrti začela delati v večerni izmeni v akvariju. S pikolovsko natančnostjo je skrbela, da je bilo vse kot iz škatlice, ter tako blažila in tlačila bolečino ob izgubi 18-letnega sina Erika, ki je pred več kot tridesetimi leti na morju doživel skrivnostno nesrečo. Tova se med delom kmalu spoprijatelji z Marcellusom, orjaško tihomorsko hobotnico, ki je bila prisiljena živeti v akvariju in ve veliko več, kot bi si lahko kdo mislil.