Namestili oznake visokih voda
Razvojna agencija Sora je na zadnji aprilski četrtek v sodelovanju z Agencijo Republike Slovenije za okolje, Osnovno šolo Ivana Groharja in Zvezo geografov Slovenije pripravila dogodek Postavitev oznak visokih voda v občini Škofja Loka.
Peter Frantar iz agencije za okolje: »Želimo opozoriti, da visoke vode so in bodo in se jim moramo prilagoditi tudi zaradi podnebnih sprememb in procesov v ozračju. Količina dežja se bo verjetno še povečevala in na takšne poplave moramo biti pripravljeni.«
Škofja Loka – V luči lanskoletnih avgustovskih poplav so v Škofji Loki namestili tri oznake visokih voda na Domu lovcev in ribičev na sotočju Poljanske in Selške Sore. Oznake so opomnik na visoke vode Sore, ki je najvišji nivo dosegla v lanskoletnih poplavah 4. avgusta in v poplavah 1. novembra 1990. Namestitev oznak je del akcije, ki jo Komisija za hidrogeografijo pri Zvezi geografov Slovenije v sodelovanju z Agencijo Republike Slovenije za okolje (Arso) izvaja že od leta 2014.
Kot je povedal v. d. direktorja Razvojne agencije Sora Gašper Kleč, so v sodelovanju z agencijo za okolje začeli nameščati omenjene table, ki opominjajo na to, kako visoko so segale poplavne vode. »Z Arsom sodelujemo v projektu X-RISK-CC, ki je namenjen izboljševanju komunikacije med Civilno zaščito in strokovnimi institucijami v luči izrednih dogodkov. Namestili smo že table v Poljanah in Škofji Loki, želimo jih še v Žireh in Železnikih. V luči klimatskih sprememb bodo takšni dogodki lahko pogostejši in na to moramo biti kot družba v celoti čim bolje pripravljeni,« je povedal Kleč. Po besedah Petra Frantarja iz agencije za okolje oznake sistematično nameščajo že od leta 2014. »Želimo opozoriti, da visoke vode so in bodo in se jim moramo prilagoditi tudi zaradi podnebnih sprememb in procesov v ozračju. Količina dežja se bo verjetno še povečevala in na takšne poplave moramo biti pripravljeni.«
Špela Justin, direktorica občinske uprave, se prav tako zaveda, da narava postaja vedno bolj ekstremna. »Pomembno je, da so v tem projektu združene moči stroke, Civilne zaščite, pa tudi mlajše generacije, ki bo te podnebne spremembe še najbolj občutila, se jim morala prilagoditi in tudi morala spremeniti način delovanja in bivanja, da bodo ti ekstremi čim manj vplivali na njihova življenja. Sanacija po lanskih poplavah bo trajala še dolgo. Ocena škode, ki je nastala, ne pomeni stroškov vzpostavitve prvotnega stanja, ampak bodo ti še bistveno večji. A delamo s polnimi močmi še naprej.«
Eden od pobudnikov namestitve oznak je bila Osnovna šola Ivana Groharja. »V šoli se učimo o vodah in poplavah in na pobudo agencije za okolje smo se odločili, da bi bilo prav namestiti opomnik visoke vode, teh tabel je v Sloveniji že kar nekaj in mislim, da je zelo dobro, da se vsakodnevno zavedamo, kakšno rušilno moč ima lahko voda,« je povedal Luka Planinc, učitelj geografije. »Pomagal sem očetu pri odstranjevanju vode, blata in mulja, spomnim se, kako je helikopter preletaval območje in reševal osebe iz hiše, malo težko si predstavljam, kako je zdaj gladina vode nizka, tu, kjer so zdaj oznake, pa je vsaj kakih osem metrov višje od struge reke,« se je zamislil učenec Ožbej Paulus.