Kaj lahko za lačne storimo (preveč) siti

Spominjam se zdaj že pokojne gospe, ki je izhajala iz štirinajstčlanske družine in mi je velikokrat pripovedovala o tem, kako je bil pri njih tudi kruh »pod ključem«, kako so bili včasih otroci tudi lačni, kakšno veselje je bilo ob praznikih, ko je bila miza bolj »bogato« obložena ... Da je danes kruha (in še marsičesa drugega) v izobilju, se vsaj nam v razviti Evropi zdi nekako samoumevno. Pa povsod po svetu ni tako.

V petek, 16. oktobra, smo obeleževali svetovni dan hrane. Ob tej priložnosti so po svetu potekali različni dogodki, s katerimi so ozaveščali javnost in izvajali aktivnosti za zmanjšanje lakote v svetu. Lakota je po podatkih ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano problem v več kot petdesetih državah na svetu, med katerimi je 36 afriških. Na svetu je podhranjenih skoraj 690 milijonov ljudi, po predlanskih podatkih je zaradi posledic lakote umrlo 5,3 milijona otrok, mlajših od pet let.

V Sloveniji lakota verjetno ni problem (revščina pa vsekakor), a kljub temu se nas podatki o umrlih za lakoto »dotaknejo«, še posebej o umrlih otrocih. Kaj lahko za lačne storimo siti, pogosto preveč siti? Neposredno tako, da prispevamo dobrodelnim organizacijam, ki zbirajo prostovoljne prispevke za lačne po svetu, a veliko lahko tudi posredno, z ozaveščanjem o problemu lakote. Otrokom in vnukom povejmo, da so po svetu tudi njihovi vrstniki, ki nimajo vedno kruha na mizi, kot ga imajo oni, in da tudi pri nas kruh na mizi ni nekaj samoumevnega, ampak se morajo za to potruditi kmet, mlinar, pek, trgovec in potrošnik. Navajajmo jih na spoštljiv odnos do kruha in druge hrane, odvračajmo jih od grdih prehranskih navad.

Po podatkih statističnega urada je predlani vsak prebivalec Slovenije po nepotrebnem zavrgel trinajst kilogramov užitne hrane. Če bi samo to hrano namenili lačnim, bi to pomenilo 26 tisoč ton hrane. Koliko tovornjakov vlačilcev, koliko vlakovnih kompozicij?! Pa to ni samo slovenski problem, ampak globalni.

Komentarji (1)

Jakub Wojciechowski

https://www.youtube.com/watch?v=IQOJK947E_g&ab_channel=VERSE

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / petek, 12. februar 2021 / 12:24

Za lažjo izbiro poklica

Konec lanskega leta je zaživela spletna aplikacija KamBi, ki je nastala v okviru iniciative Inženirke in inženirji bomo! in služi kot pomoč mladim pri izbiri študija in poklica.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / torek, 12. februar 2013 / 07:00

Obudili povojni običaj

V Dražgošah so na pustno soboto tako kot vsako leto obudili star povojni običaj, v nedeljo pa so otrokom pripravili pustni sprevod, igrico in vsako pustno šemo obdarili s simboličnim darilom. Brez kro...

Gospodarstvo / torek, 12. februar 2013 / 07:00

Ponudba za odkup družbe Iskra Telekom Holding

Kranj - Družba Iskratel je v četrtek objavila ponudbo za odkup delnic družbe Iskra Telekom Holding. Prevzemna ponudba se nanaša na 258.042 delnic Iskre Telekom Holding, ki so nav...

Prosti čas / torek, 12. februar 2013 / 07:00

Povej, kaj sanjaš

»V sanjah večkrat igram karte. Danes sem v rokah držala asa in več karovih desetk.« Marjana Draga Marjana, igralne karte interpretiramo večinoma kot simbol nevarnosti. Če...

Škofja Loka / torek, 12. februar 2013 / 07:00

Naj ne bo nikoli več vojne

To je eno od pomembnih sporočil prireditve, ki so jo v spomin petdesetim ustreljenim talcem pod Kamnitnikom pripravili v Škofji Loki.

GG Plus / torek, 12. februar 2013 / 07:00

Študenti delili izkušnje z dijaki

Neformalni informativni dan Študenti dijakom je tudi letos obiskalo okrog petsto prihodnjih študentov.