Preprosto cvetno razkošje / Foto: arhiv organizatorjev pobude Pelargonije za Evropo

Sajenje in pravilna nega pelargonij

Pelargonije veljajo za eno najbolj priljubljenih cvetočih rastlin za gredice in balkone, poznamo jih v številnih barvah in oblikah. Hitro rastejo, obilno cvetijo neprekinjeno od pomladi do jeseni. So trpežne in ne potrebujejo veliko vzdrževanja.

»Redno odstranjevanje ovenelih cvetov in listov ter odmrlih stebel ohranja pelargonije zdrave in spodbuja nastanek novih cvetov. Samočistilne sorte, ki jih najdemo predvsem med visečimi pelargonijami, same odvržejo zbledele cvetove in običajno takoj proizvedejo nove. Vendar pa moramo posušene liste še vedno odstraniti sami.«

Ko pridejo prvi topli pomladni dnevi, boste morda želeli že takoj začeti zasajevati balkone in terase. Vendar bodite previdni pri pelargonijah, saj ne prenašajo dobro mraza.

Ljubljana – Pelargonija daje občutek dosežka tudi vrtnarskim novincem, ki sledijo nekaj nasvetom. »Posadimo jih, ko so noči dosledno brez zmrzali in dnevne temperature redno nad 10 stopinj Celzija. Če res ne morete čakati, bodite pripravljeni, da če je treba, pelargonije zaščitite pred mrazom. Ko so temperature zunaj nizke, bo vašim rastlinam bolje na primer na notranji okenski polici, stojalu na steni ali pod nadstreškom kot na prepišni balkonski ograji ali v loncu v hladni zemlji. Ponoči lahko pelargonije zaščitite pred pozebo z vrtnim flisom, mehurčkasto folijo ali rjuho. Če pa spet postane res hladno, rastline začasno prestavite v zavetje notranjih prostorov. Zimski vrtovi, poletne hiše ali garaže, v katerih ni zmrzali – idealno z naravno svetlobo, so primerna začasna zavetišča,« svetujejo strokovnjaki v pobudi Pelargonije za Evropo (Pelargonium for Europe), ki ima sedež v Bonnu na lokaciji osrednje nemške hortikulturne zveze, med 22 državami Evropske unije se ji pridružuje tudi Slovenija. Pobudo so zagnali leta 2016 z namenom spodbujati in zagotavljati trajno prodajo geranij.

Pravilno sajenje

»Ne glede na to, ali gre za balkonsko korito, posodo, lonec, visečo košaro ali gredo, pod pogojem, da imajo dovolj prostora, se lahko pelargonije počutijo kot doma kjer koli. Razdalja med rastlinami mora biti vsaj 20 centimetrov, višina lonca pa ne manj kot 18 centimetrov. Pri sajenju uporabite visokokakovosten, predhodno pognojen kompost, ne pozabite vključiti drenažnega sloja in poskrbeti, da lahko odvečna voda odteka ves čas.«

Pelargonije so svetlobno občutljive rastline. Več sončne svetlobe dobijo, obilneje cvetijo. »Če želite hitro uživati v njihovih številnih cvetovih, kupite dobro razvite rastline z veliko brsti in gostim listjem. Pelargonije najbolje uspevajo na sončni lokaciji, lahko se spopadajo tudi z delno senco, ne marajo pa stalnega dežja. Nadstrešek v deževnih dneh še posebno cenijo sorte z velikimi ali dvojnimi cvetovi,« svetujejo evropski gojitelji geranij, združeni v pobudo.

Zalivanje in gnojenje

Pelargonije lahko v svojih listih in steblih shranijo veliko vlage, zato nekaj dni brez vode ne predstavlja težave. Vendar pa za obilno cvetenje potrebujejo redno zalivanje. »V zelo vročih poletnih dneh je dobra ideja, da jih zalivate zjutraj in zvečer. Cvetlična korita z rezervoarjem za vodo in avtomatski namakalni sistemi lahko znatno zmanjšajo potrebo po zalivanju. Deževnica ali stoječa voda sta idealni za zalivanje.«

Da ugotovite, ali vaše rastline potrebujejo vodo, preverite vlago v tleh s prstom. Če je zemlja na dotik topla in suha, jo morate zaliti. Če neprekinjeno dežuje, strokovnjaki priporočajo, da se izogibate podstavkom za odtekanje ali loncem, v katerih se lahko zbira voda, saj pelargonije ne marajo stoječe vode.

Pelargonije potrebujejo veliko hranil. »Gnojenje morate začeti približno štiri do šest tednov po sajenju. Do takrat so hranila pogosto že porabljena, tudi če je bila zemlja predhodno pognojena s kompostom. Za optimalen nivo hranil preprosto enkrat na teden v vodo dodajte komercialno gnojilo za cvetoče rastline. Druga možnost je, da uporabite gnojilne palčke. Te trajajo približno dva do tri mesece.« Od poznega poletja naprej ni redko, da pelargonije potrebujejo dodatna hranila, tudi če se hranijo z gnojilom s počasnim sproščanjem. »Pomanjkanje hranil lahko prepoznate, ko pelargonije ne cvetijo več, kot so prej, ali njihovi listi porumenijo, čeprav je vse drugo v redu.«

Prezimovanje pelargonij

Pelargonije so trajnice. Če jih želite prezimiti in imate dovolj prostora, pred prvo nočno zmrzaljo obrežite rastline na približno 15 centimetrov in jih premaknite na svetlo hladno mesto. Pelargonije pozimi ne potrebujejo gnojil in porabijo le zelo malo vode. Spomladi presadite rastline v svež kompost in jih postavite na toplejše mesto. Z malo sreče bodo spet zacvetele.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 26. december 2011 / 07:00

Uresničile so se jima sanje

Jana Tavčar in Robi Markič sta avtorja pesniških zbirk, ki jih je izdal Varstveno delovni center Kranj, v prednovoletnem času pa sta z njima razveselila tudi domače in prijatelje.

Objavljeno na isti dan


Splošno / četrtek, 1. februar 2007 / 06:00

Svet se vrti okrog nove šole

Ob selitvi v nove prostore Ekonomske gimnazije Kranj smo se pogovarjali tudi z dijakinjami in dijaki. Eva Dolenc in Neja Bizjak razmišljata takole ...

Splošno / četrtek, 1. februar 2007 / 06:00

Znanju so odprli nova vrata

Dijaki in profesorji Ekonomske gimnazije Kranj se bodo v novo šolo preselili po zimskih počitnicah, kar je zelo lepo darilo ob zaključku praznovanj ob visokem jubileju šole.

Splošno / četrtek, 1. februar 2007 / 06:00

Na meji med klasičnim in modernim

Glasbeni menedžer Stane Knific in njegova žena Andreja sta pri opremljanju stanovanja vedno "hodila" po meji med klasičnim in modernim stilom.