Iz korenin rastemo
Škofjeloški taborniki letos praznujejo sedemdeseti rojstni dan. Osrednji del praznovanja so poimenovali Iz korenin rastemo. Poletne temperature minule sobote so na Trg pod gradom, kjer je bil ob 15. uri slavnostni zbor Rodu svobodnega Kamnitnika, privabile generacije tabornikov od blizu in daleč. Ob 16. uri pa je v Sokolskem domu sledila še slavnostna akademija s podelitvijo priznanj.
Škofja Loka – »Si vedel, da RSK (Rod svobodnega Kamnitnika, op. a.) obstaja že od 28. marca 1954?« je prva misel, ki jo iz ust starešine Barbare Fojkar slišimo v predstavitvenem filmu ob praznovanju obletnice loških tabornikov. »Najraje rečem, da sem se vsega, kar je treba vedeti za profesionalno življenje, naučil pri tabornikih,« pa svojo taborniško izkušnjo povzame škofjeloški župan Tine Radinja. Rod svobodnega Kamnitnika je peto najstarejše društvo v Sloveniji in ima več kot dvesto članov. Pred sedemdesetimi leti je torej zagorel prvi taborniški ogenj v Škofji Loki, pred sedmimi desetletji so začeli šivati prve našitke na kroje, planirati prva taborjenja ter ustvarjati prve taborniške spomine, ki jih bodo, kot napovedujejo zagnani prostovoljci Rodu svobodnega Kamnitnika, skupaj ustvarjali še naprej. Eden od njih je Rok Šarić, ki se zaveda, da ko si enkrat tabornik, po duši in dejanjih ostaneš tabornik za vedno. Organizator sobotne slavnostne akademije v Sokolskem domu je vesel, da se taborniški duh v Škofji Loki ohranja. »Glede na to, koliko otrok se k tabornikom vpiše že na začetku šolskega leta, menim, da so to dobri obeti za prihodnost. Se mi pa zdi, da je bolj kot priljubljenost treba poudariti relevantnost tabornikov. Njihova ključna lastnost je fleksibilnost, zmožnost prilaganja na vsakodnevne izzive in spremembe. To je po mojem mnenju ključna lastnost dobrega vodje, kar pa je tudi cilj taborniškega programa. Poleg seveda stika z naravo in aktivnosti v naravi. Ampak bistvo je, da privzgajamo neke veščine, ki bodo čez nekaj let še bolj uporabne, kar se tiče vstopa na trg dela in kar se tiče profesionalnega in zasebnega življenja,« je vodilo taborniškega življenja povzel Šarić. Glede tega, kako motivirati otroka, da odloži telefon in doume lepote narave, pa je jasen: »Otrokom je treba ponuditi vsebine, ki so privlačnejše od tega, da imajo ves čas telefon v rokah. Najpomembnejše je to, da jih naučimo pametne uporabe tehnologije. Iluzorno je pričakovati, da v prihodnosti ne bomo uporabljali tehnologije ali pa da tehnologija ne bo del našega življenja. Treba jih je opremiti z veščinami, kako jo čim pravilneje uporabljati.«
Vrhunec praznovanj ob jubileju
S praznovanjem jubileja so začeli prvi aprilski konec tedna s koncertom v Loškem pubu. »Nastopili so Zmelkoow in Rudi Bučar, zelo dobro vzdušje je bilo,« nam je povedal Šarić. Vrhunec praznovanja je bila sobotna slavnostna akademija s podelitvijo posebnih priznanj prostovoljcem, pred njo pa so na slavnostnem zboru na Trgu pod gradom nadobudnim tabornikom podelili rutke. Škofja Loka je bila tako minulo soboto polna tabornikov vseh generacij, na slavnostni akademiji so nastopali tako najmlajši kot tudi že tisti, ki taborniški duh v naslednje generacije širijo že desetletja. »Eden izmed njih je tudi Milko Okorn, ki sodi v eno izmed prvih generacij taborništva v Škofji Loki, zelo aktiven je bil tudi na ravni Zveze tabornikov Slovenije, v nekem obdobju tudi kot načelnik,« je na taborniškega prijatelja ponosen Šarić. »Vesel sem, da so se danes v Škofji Loki zbrale različne generacije, ki so pokazale, kaj znamo, kaj vse smo se naučili v teh sedemdesetih letih in tudi kako pomemben del lokalne skupnosti smo. Želim pa poudariti, da so današnji dogodek organizirali mladi prostovoljci. Jaz koordiniram ekipo, ki je pripravila akademijo in slavnostni zbor, ampak ključno je, da imam ob sebi ekipo prostovoljcev srednješolcev, ki so neverjetno motivirani in sposobni organizirati nekaj izjemno kakovostnega.«
Sicer so aktivnosti v zvezi s praznovanjem začeli že septembra, ko sta se začela šolsko in tudi taborniško leto. Začeli so s projektom dobra dela: pisali smo pisma bolnim otrokom, voščilnice v dom starejših občanov, sodelovali soo v akciji Škrat za en dan. Imeli smo tudi vsakoletno orientacijsko tekmovanje, aprila pa koncert in slavnostno akademijo, odprli so tudi učno pot ...