Pogled proti vrhu Snežnika

Najvišji vrh Krasa

Snežnik (1796 m) - O njem je Valvasor zapisal: "Ta gora, ki ima za soseda grad z istim imenom, je čisto šiljasta in pravi nebni sveder, saj te tako poviša, da se z njenega vrha po vsej deželi naokoli lahko z očmi sprehajaš, da, vidne žarke lahko pošiljaš preko morja, v Italijo, Dalmacijo, na Hrvaško, v Turčijo in povsod naokoli. Leži na hrvaški meji in goji grozotne divjadi ..."

Danes se bomo podali na jug Slovenije in obiskali najvišji vrh Krasa, goro, na kateri se mešata sredozemsko in celinsko podnebje. Zaradi izpostavljene lege in ker je najvišji daleč naokoli, na njem lahko pozimi doživimo pravi utrip visokogorja z močnim vetrom, ledom in obilico snega. Mene je tokrat pričakal v soncu, a s precej močno burjo, kar je sicer skoraj normalno. Tura je bila preprosto čudovita.

Snežnik je najvišji nealpski vrh v Sloveniji, ki se skriva v prostranih gozdovih, v bližini Mašuna. Najlažji je dostop skozi Ilirsko Bistrico, od tam pa do Sviščakov, kjer začnemo vzpon. Če nas moti gneča proti Ilirski Bistrici, še posebej poleti, se v Pivki odcepimo proti Knežaku, skozi katerega se pripeljemo prav v središče Ilirske Bistrice, sto metrov od odcepa za Sviščake. Zavijemo levo v breg in čaka vas približno 20 km ceste, od tega približno 10 km urejenega makadama. Vsa križišča so zelo dobro označena z usmerjevalnimi tablami, tako da zgrešiti ne moremo. Turistično središče Sviščaki leži na nadmorski višini 1242 metrov. Parkiramo pri planinskem domu in se odpravimo po makadamski cesti v smeri markacij proti Snežniku.

Pot poteka mimo vikendov, pri kapelici sv. Gabrijela pa zavijemo desno. Pot se odcepi od ceste. Hoja v spodnjem delu je udobna, saj je položna, nezahtevna in lepo speljana. Še enkrat bomo prečkali cesto in nadaljevali naprej po planinski poti, ki v tem delu poteka po gozdu. Senca je dobrodošla in izkoristimo jo, saj jo bomo proti vrhu pogrešali. Kratki klančki nam bodo rahlo dvignili pulz, a pot se bo kmalu spet položila.

Planinska pot se bo spet srečala s cesto, ki je v tem delu precej slaba in strmejša. Smo na sedlu pod Lomom. Pred seboj bomo gledali Mali Snežnik. Naj nas ne zavede; to še ni vrh, ki ga bomo danes dosegli. Makadam se konča na sedlu, kjer je čudovit razgled proti vrhu, obenem pa je to tudi Botanični rezervat. Markirana pot poteka med pritlikavimi borovci in pripravimo se, če bomo šli poleti, da bo vroče kot v kotlu. Pot je kamnita, tipična kraška, druščino pa nam bo delala čudovita flora. Proti vrhu je pot vse bolj skalnata, zahtevnejša, predvsem pa vroča, saj ni nikjer sledu o senci, ki nas je spremljala v spodnjem delu poti. Trud in znoj, ki sta spremljevalca poti, sta poplačana, ko se na vrhu Snežnika odpre razgled na vse strani neba; ko vidimo celotne Julijske Alpe, vključno s slovenskim očakom, Karavanke, Kamniško Savinjske Alpe, primorske hribe. Pogled proti jugu se ustavi na Učki, v Kvarnerskem zalivu. Vidimo otoke Krk, Cres, Lošinj. Ob kristalno jasnem dnevu bomo opazili celo greben Velebita.

Ker nas na Sviščakih čaka jekleni konjiček, poteka pot sestopa po poti vzpona.

Vzpon na Snežnik je lahka in dobro označena pot. Ker je v zadnjem delu strmejša, se bomo v poletni vročini dodobra spotili, zato ne pozabimo na zaščito za glavo in kremo za sončenje. S Sviščakov je do vrha približno 2 uri hoje, premagali pa bomo 550 višinskih metrov. Na vrhu je Koča Draga Karolina, za katero skrbi PD Ilirska Bistrica.

Nadmorska višina: 1796 m

Višinska razlika: 554 m

Trajanje: 4 ure

Zahtevnost: 2 zvezdici

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sreda, 27. julij 2016 / 12:36

Požar najverjetneje zanetila strela

V Retečah je v ponedeljek zgodaj zjutraj, ko so tudi v Škofji Loki noč razsvetljevale številne strele, zagorel lesen objekt.

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 11. januar 2008 / 07:00

Zvestoba navijačev, dolga desetletja

Polde Strajnar: »Spominjam se, da me oče peljal na prvo tekmo pred 50 leti. Takrat je bil nasprotnik Jeseničanov Partizan. Bilo je še na tribuni brez strehe....

Splošno / petek, 11. januar 2008 / 07:00

Postali smo prava hokejska ekipa

Tako pravi predsednik HK Acroni Jesenice Dimitrij Piciga, ki je vodenje kluba prevzel pred začetkom zadnje sezone.

Splošno / petek, 11. januar 2008 / 07:00

Legenda Boris Čebulj

"Igrali smo s srcem," pravi Boris Čebulj, eden od prve šampionske generacije jeseniških hokejistov, ki so leta 1957 prvič postali državni prvaki.

Splošno / petek, 11. januar 2008 / 07:00

Zdaj se hokej igra na višji ravni

Prišel je čas za prenovo hokejske dvorane, pravi nekdanji hokejist Silvo Poljanšek

Splošno / petek, 11. januar 2008 / 07:00

Bine še vedno zabija gole!

Legendarni Albin Felc se še ni poslovil od ledu.