Brez omejevanja volilne pravice
Ustavno sodišče je razveljavilo zakonski člen, po katerem na volitvah v organe kmetijsko-gozdarske zbornice ne bi smeli kandidirati aktivni politiki in javni funkcionarji.
Predsednik zbornice Roman Žveglič je dejal, da so takšno odločitev ustavnega sodišča pričakovali, saj so na neustavnost kazala tudi mnenja pravne stroke in zakonodajno-pravne službe državnega zbora.
Kranj – Kot je znano, je vladajoča koalicija lani jeseni sprejela spremembe zakona o kmetijsko-gozdarski zbornici, s katerimi je uzakonila, da na volitvah v obvezne organe zbornice in njenih območnih enot ne morejo kandidirati ljudje, ki bi bili v zadnjih dveh letih člani organov političnih strank na državni ravni, poslanci Evropskega parlamenta, funkcionarji v Evropski komisiji in v Evropskem svetu, predsednik republike in vlade, ministri in državni sekretarji, poslanci, poklicni župani, generalni direktorji in generalni sekretarji ministrstev, direktorji organov v sestavi ministrstev in vladnih služb, generalni direktorji in direktorji generalnih direktoratov v Evropski komisiji, direktorji občinske uprave ali tajniki občine. Vladajoča koalicija se je za takšno omejevanje pasivne volilne pravice odločila zato, da bi zmanjšala vpliv politike na delovanje zbornice; omejitev pa bi prvič veljala že na letošnjih zborničnih volitvah.
Državni svet je po sprejetju zakonskih sprememb pozval ustavno sodišče, da preuči, ali je sporni zakonski člen skladen z ustavnimi določbami glede načela pravne države, načela enakosti pred zakonom in glede pravice do sodelovanja pri javnih zadevah. Največja opozicijska stranka SDS je potlej vložila v parlamentarni postopek spremembo zakona o zbornici, s katero je predlagala črtanje spornega člena, a je pristojni odbor državnega zbora njen predlog zavrnil. Gordijski vozel je presekalo ustavno sodišče, ki je na seji 4. aprila s sedmimi glasovi za in enim proti razveljavilo sporni zakonski člen. Pri odločanju je presodilo, da je kmetijsko-gozdarska zbornica pri zakonskem urejanju volilne pravice v enakem pravnem položaju kot druge zbornice z obveznim članstvom – notarska, odvetniška, zdravniška, veterinarska in lekarniška, ni pa ne v zakonodajnem gradivu in ne v odgovoru državnega zbora in mnenja vlade našlo razumnega razloga za različno obravnavo kmetijsko-gozdarske zbornice.