Obeta se gradnja stanovanj
V Kamniku se obeta gradnja stanovanjsko-poslovnega kompleksa s skupaj oseminpetdesetimi stanovanji in osmimi poslovnimi prostori, ki ga na območju nekdanje Utokove tovarne namerava zgraditi družba BNR iz Celja.
Kamnik – Investitor, družba BNR iz Celja, je na ministrstvo za okolje, podnebje in energijo že naslovil zahtevo za ugotovitev, ali je za pridobitev gradbenega dovoljenja za načrtovani projekt treba izvesti presojo vplivov na okolje. Javno naznanilo v predhodnem postopku za poseg je ministrstvo pred dnevi že objavilo na spletni strani, skupaj s povabilom zainteresirani javnosti in nevladnim organizacijam za podajo mnenj, pripomb in predlogov o nameravanem posegu. Nevladne organizacije in civilne iniciative lahko zahtevo za vstop vložijo do 3. maja.
Degradirano industrijsko območje nekdanje Utokove tovarne, ki je v neposredni bližini starega mestnega jedra, bo tako dobilo novo podobo. Propadajoč industrijski objekt bodo pred začetkom gradnje podrli, nato pa uredili objekt z osmimi poslovnimi prostori v pritličju ter 53 stanovanji, na 4319 kvadratnih metrov velikem zemljišču pa je predvidena tudi gradnja manjšega objekta z dvema stanovanjema v pritličju in tremi dupleksi v nadstropju.
Pod večjim poslovno-stanovanjskim objektom bodo uredili tudi dvoetažno podzemno garažo s 160 parkirnimi mesti za osebna vozila, predvidene pa so tudi parkovne površine, prostori za druženje in površine za igrala ter ureditev pločnikov in druge prometne infrastrukture.
Spomnimo, da je skupina krajanov, združenih v Civilno iniciativo za urejeni Utok, leta 2022 nasprotovala sprejetju odloka o zazidalnem načrtu za območje t. i. Utokove jame, ob tem pa so opozorili na povečan promet in pomanjkanje parkirnih mest v središču Kamnika, poudarili pa so tudi morebitno onesnaženost zemlje, ki bi lahko bila posledica nekdanje industrijske dejavnosti na tem območju in bi v času gradnje lahko pomenila nevarnost za okoliške stanovalce. Sicer nekoliko spremenjen odlok so svetniki nato sprejeli, člani civilne iniciative pa so takrat napovedali sklic referenduma in tudi že zbrali dovolj podpisov. Kot smo takrat poročali v Gorenjskem glasu, so nazadnje zahtevo za sklic referenduma umaknili, in sicer s pojasnilom, da so bili po pregledu dokumentacije in pridobitvi dodatnih informacij, ki sta jim jih posredovala Občina Kamnik in investitor, njihove pripombe in pomisleki, ki so jih navedli v pobudi, upoštevani.