Na sliki Miro Hlede, ustanovitelj Nimroda in dolgoletni direktor, ter njegov sin Kristjan, ki podjetje vodi od leta 2017. / Foto: Gorazd Kavčič

Praznovali tri desetletja razvoja

Največja prelomnica je bila pred dvajsetimi leti, ko se je Nimrod preselil v škofjeloško industrijsko cono Trata, je bilo slišati na praznovanju tridesetletnice podjetja.

Brdo – Podjetje Nimrod je bilo ustanovljeno v sodelovanju z Lovsko zvezo Slovenije – da bi zbiralo, predelovalo in prodajalo divjačino. Danes v slovenskem prostoru zaseda vodilni položaj v tej panogi in se uvršča med tri največje ponudnike divjačinskega mesa v Evropi.

V obratu na Vrhniki so bili sprva zaposleni štirje ljudje, ki so predelali od pet do šest ton mesa mesečno. V 30 letih je število zaposlenih naraslo na 80, količina predelane divjačine pa na 400 ton mesečno. Kot so poudarili na praznovanju obletnice, se je največja prelomnica zgodila v letu 2004. Takrat so morali pospešeno zapustiti tedanje prostore na Mesarski cesti v Ljubljani, v katere so se preselili leta 1997, poleg tega je Slovenija vstopila v Evropsko unijo. Dejavnost so prenesli v škofjeloško industrijsko cono Trata, v kateri so se zmogljivosti podjetja bistveno povečale, hkrati se je širilo tržišče. Med letoma 2008 in 2020 so po besedah direktorja Kristjana Hledeta zasedli najzahtevnejše trge v Evropi.

Leta 2008 je Nimrod tudi formalno postal gorenjsko podjetje, končala se je druga faza investicije v nov objekt, s katero so posodobili proizvodni tehnološki proces, znižali stroške ter pomembno pripravili tehnične možnosti za samostojni nastop na evropskem trgu s svojimi blagovnimi znamkami, so pojasnili še enega od mejnikov. Ponosni so tudi na to, da so iz preizkušnje, ki jo je prinesla epidemija, izšli še močnejši in da so prispevali k razvoju lovske dejavnosti ter oblikovanju pogleda na uporabo divjačinskega mesa v prehrani, pri čemer so vzpostavili vez tudi z vrhunskimi kuharji. »Skupaj smo dosegli, da je divjačinsko meso postalo cenjeno ne le zaradi svojega okusa, ampak tudi zaradi načina priprave in predstavitve,« je povedal predsednik Društva kuharjev in slaščičarjev Slovenije Tomaž Vozelj.

Predsednik Lovske zveze Slovenije Alojz Kovšca je v svojem nagovoru poudaril vlogo podjetja v krožnem gospodarstvu. »Prav je, da sleherno živo bitje, ki konča svojo življenjsko pot, nadaljuje življenjski krog kot gradnik novega življenja. Prav tu je vloga Nimroda nepogrešljiva v današnjem času in prostoru,« je med drugim dejal.

Na praznovanju, ki so ga pripravili na Brdu pri Kranju, so se jim pridružili številni partnerji iz skoraj celotne Evrope. »Prav to dokazuje veliko obojestransko zaupanje v preteklih tridesetih letih ter spodbudo za prihodnost,« meni ustanovitelj podjetja in dolgoletni direktor Miro Hlede. »Kar se tiče prihodnosti naše proizvodnje, največje ovire za rast vidimo v kadrih. Pravzaprav to ni več ovira, ampak nova realnost,« je opozoril sin Kristjan. »Tukaj vidimo edino rešitev v investicijah v najmodernejšo tehnologijo, ki bo lahko nadomestila praznino mesarskega znanja.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / ponedeljek, 24. november 2008 / 07:00

Tribuna Hribček do konca maja

Kranjski župan Damijan Perne in Stane Remic iz Cestnega podjetja Kranj sta v četrtek podpisala 1,3 milijona evrov vredno pogodbo za gradnjo novega objekta v kranjskem športnem centru.

Objavljeno na isti dan


Slovenija / ponedeljek, 21. februar 2011 / 07:00

Z odločbo potrjen evropski denar za Planico

Ljubljana - Služba vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko je z odločbo potrdila projekt Nordijski center Planica v vrednosti dobrih 25 milijonov evrov, od tega pa bo...

Prosti čas / ponedeljek, 21. februar 2011 / 07:00

Od balad k hitrejšim ritmom

Rok Kosmač v teh dneh predstavlja svoj tretji album z naslovom Prepusti se.

GG Plus / ponedeljek, 21. februar 2011 / 07:00

Kamnik blokira denacionalizacija

Denacionalizacijski postopki, s katerimi Meščanska korporacija Kamnik kot vračilo v naravi zahteva bistriške gozdove, občinsko stavbo, Mali grad in Žale, se vlečejo že osemnajst let. Investicije na te...

Prosti čas / ponedeljek, 21. februar 2011 / 07:00

Z limuzino do magistrata

Janko Bajt bo avgusta praznoval 76 let, njegova Tončka pa gre v 73. leto starosti. Pred kakšnim tednom sta Bajtova v strašanskem kulturnem hramu praznovala zlato poroko.

GG Plus / ponedeljek, 21. februar 2011 / 07:00

Zapuščina zdravnika Volbanka

Gotovo se starejši prebivalci Kranjske Gore spomnijo dr. Jožeta Volbanka, ki je kot zdravnik zdravil domačine in prebivalce okoliških vasi. Pravijo, da je bil zanimiv in tudi samosvoj člov...