Chef leta 2024 je David Žefran
Gastronomski vodnik Gault&Millau Slovenija je pred nekaj dnevi razglasil najbolje ocenjene restavracije in prejemnike posebnih nagrad Gault&Millau Slovenija za leto 2024. Najboljše je razglasil že šesto leto zapored, med prejemniki posebnih nazivov sta tokrat tudi dva slaščičarja, deset restavracij pa je prejelo po štiri kape.
Inšpektorji Gault&Millau Slovenija restavracije po celotni Sloveniji obiskujejo skozi vse leto, brez najave, anonimno. Svojo izkušnjo celovito ovrednotijo – od prihoda pred vrata lokala do zaključnega pozdrava, vmes pa kulinarično, vinsko, estetsko in strežno doživetje ter tudi vzdušje in vodenje – in restavracijo nagradijo z največ dvajsetimi točkami. Meja za podelitev kap je 11 točk, kar pomeni, da je že ena kapa za restavracijo lepo priznanje.
Za leto 2024 so podelili največ 18,5 točke, in sicer Hiši Franko, ki je s tem obdržala štiri kape. Prejemnikov treh kap pa je letos trideset. Petih kap v Sloveniji sicer še niso podelili, a glede na to, da število zbranih točk iz leta v leto raste, se v bližnji prihodnosti lahko zgodi tudi to.
»Poslanstvo Gault&Millau je že od vsega začetka, dobrega pol stoletja torej, odkrivanje vrhunskih kulinaričnih dosežkov,« je v Hotelu Slon, ki je gostil gala podelitev priznanj najboljšim, poudarila Mira Šemić, direktorica Gault&Millau Slovenija, in dodala: »Naš pogled je vedno usmerjen naprej, v prihodnost, pa tudi izven ustaljenih poti. Tako da v vsakem vodniku najdete nove skrite zaklade slovenske gastronomske scene. Nova imena, ki si zaslužijo poklon in priznanje, saj ustvarjajo izredno bogato, kakovostno in kreativno gastronomsko sceno Slovenije.« Veseli jo, da so med letošnjimi prejemniki posebnih priznanj izjemni kuharski mojstri oziroma chefi, ki gostom vsak dan postrežejo jedi s svojo polno predanostjo. Mojstri, ki ohranjajo neverjetno visok standard, kakovost in predvsem ljubezen do lokalnega, do vsega, s čimer nam postreže narava in v kri zapiše tradicija. »Ko vse te atribute združimo, dobimo tako neverjetne kulinarične izkušnje, da si zaslužijo vsakodnevno hvalo,« je povedala.
Letos je šlo posebno priznanje chef leta na Gorenjsko, v roke Davida Žefrana (Restavracija Milka, Kranjska Gora). Chef prihodnosti je postal Ago Špacapan (Špacapanova hiša, Komen), chef tradicije Simo Komel (Bistro Grad Štanjel, Štanjel), mladi talent Rok Smonkar (Posestvo Gjerkeš, Fikšinci), priznanje za najboljšega slaščičarja pa sta tokrat prejela kar dva, Saša Mišič in Matevž Kmet (Restavracija Cubo, Ljubljana). Najboljši POP je postala mariborska Etno hiša Baščaršija, priznanje za najboljšega sommeliera oziroma natakarja pa je prejel Andrej Kurež (Restavracija Hotela Marina, Izola).
Med restavracijami, ki so prejele štiri kape, pa se je, kot smo že omenili, na prvo mesto zavihtela Hiša Franko. S 17,5 točke so ocenjevalni inšpektorji med prejemnice uvrstili tudi Restavracijo Milka iz Kranjske Gore in dve ljubljanski restavraciji, kjer delujeta kuharja gorenjskih korenin: Igorja Jagodica najdemo v restavraciji Strelec, Janeza Bratovža pa v JB restavraciji. Strelec je dobil 17,5 točke, JB restavracija pa 17 točk.
Med gorenjskimi prejemniki treh kap so tudi gostilna in vinoteka Danilo iz Reteč pri Škofji Loki, Gostilna Krištof iz Predoselj ter Hiša Linhart iz Radovljice.
Rumeni gastronomski vodnik je sicer paradni konj Gault&Millau, a nikakor ne edini projekt. Gault&Millau Slovenija svojo vpetost v slovensko okolje, svojo predanost gastronomiji in skrb za njeno prihodnost že nekaj let uresničuje tudi s projektom Gault&Millau Znanje pod kapo, spletno učilnico za vse bodoče kuharje, sommeliere in natakarje, v kateri znanje delijo najbolj prepoznavna imena slovenske gastronomske scene. Ravno v tednih, ki prihajajo, bo Znanje pod kapo predstavilo novo edicijo kuharskih delavnic in videonapotkov. »A to še ni vse,« v svojem značilnem slogu sklene Mira Šemić. »Naj rečem samo, da bo leto 2025 leto pestrih in zanimivih sprememb in novosti.« Da se tega veseli, ne skriva.
Tiskana izdaja vodnika pa bo ugledala luč sveta konec meseca.