Iz Kanade z desetimi medaljami
V Gorjah so navdušeno sprejeli mlade smučarje tekače, ki so se v sredo z Mednarodnih otroških iger v Kanadi vrnili z desetimi kolajnami.
Gorje – Z navdušenim ploskanjem in ob zvokih domače Godbe Gorje so domačini v petek zvečer na športnem igrišču za kulturnim domom sprejeli osem mladih smučarjev tekačev, ki so se skupaj s trenerjem Janezom Petkošem in profesorjema športne vzgoje Majo Prešeren Kristan ter Nenadom Pilipovičem v sredo vrnili z Mednarodnih otroških iger v kanadskem mestu Kelowna. Na tekmovanju, ki je potekalo pod pokroviteljstvom Mednarodnega olimpijskega komiteja, so si pritekli kar deset medalj: šest je bilo zlatih, dve srebrni in dve bronasti.
Mladi tekači iz Gorij so se že lani udeležili svetovnega šolskega prvenstva v Italiji in kot prva šola v Sloveniji z njega prinesli tudi medalje – dekleta so bila tretja, fantje pa četrti. Uspeh jim je dal pogum za sodelovanje na Mednarodnih igrah za otroke v Kanadi, kamor se je po predhodnih izbirnih tekmovanjih uvrstilo osem osnovnošolcev iz Gorij: Neva Pančur, Neža Kosmač, Ana Ambrožič, Nika Vindišar ter Miha Ličef, Valter Hudovernik, Luka Kenda in Kristjan Bregant. V Kanadi, kjer sta z nastopi v smučanju od slovenskih predstavnikov sodelovali še občini Maribor in Celje, so se odlično odrezali – po številu osvojenih medalj so bili drugi na svetu, Gorje je tokrat prehitel le korejski Seul.
Mladi športniki in njihovi spremljevalci so bili na poti slaba dva tedna; tekmovanje je bilo zanje ne le športna, ampak tudi življenjska izkušnja. »Ponosna sem nanje, odlično so se odrezali,« je bila ob prihodu domov zadovoljna Maja Prešeren Kristan. »Našli so zaupanje vase, zavedeli so se, kaj vse zmorejo, tudi če so na drugem koncu sveta. Prevzeli so jih prijaznost družin, pri katerih smo prebivali, nova doživetja in seveda športni uspeh,« je še povedala in dodala, da so bili v Kanadi prav gotovo najbolj popularna ekipa na prvenstvu.
Sicer pa so bili športniki zelo veseli tudi izjemne podpore občanov Gorij, ki so se izkazali s številnimi donacijami, pa podpore domače osnovne šole ter slovenskih izseljencev v Kanadi, ki so jim pomagali organizirati pot in jih nekaj dni v Kanadi tudi prijazno gostili.