Zanimalo jih je delo evroposlanke
Mladinski center Kamra, ki deluje v okviru Ljudske univerze Radovljica, je v petek v sodelovanju z mrežo mladinskih centrov gostil poslanko Evropskega parlamenta Ireno Jovevo.
In če bi imela supermoč? »Bi tiste, ki so v politiki zaradi lastnih interesov, spremenila v takšne, ki so tam zaradi ljudi.«
Lesce – V okviru projekta Naroči se na EU so se pogovarjali o izzivih, s katerimi se srečujejo, o tem, kakšno Evropo si želijo ter kako lahko aktivno prispevajo k evropski demokraciji in jo sooblikujejo ter ob tem razvijajo svoje digitalne kompetence in medijsko pismenost.
Delo poslanke Joveve je mlade zelo zanimalo. Vprašali so jo na primer, kako v Evropskem parlamentu zagotavlja, da se v zakonodajnih postopkih sliši tudi glas mladih. Želeli so izvedeti, kako nekdo sploh postane evropski poslanec in če jo je že, ko je bila njihovih let, zanimala politika. Zanimalo jih je poslankino mnenje o obveznem služenju vojaškega roka in o problematiki migracij. Vprašali pa so jo tudi, kako dolge so seje evropskega parlamenta, kako usklajuje delo in družinsko življenje ter kaj bi spremenila, če bi imela supermoč.
Joveva jim je povedala, da mesto poslanke v Evropskem parlamentu ni bilo del njenega kariernega načrta, čeprav so jo politična in družbena vprašanja zelo zanimala že v otroštvu. Pojasnila je, da je v Evropskem parlamentu med mlajšimi, da pa je najmlajša poslanka v tem sklicu Danka, ki je bila ob začetku mandata stara le 21 let, medtem ko kolega iz Luksemburga v evropskih poslanskih klopeh sedi že od daljnega leta 1988.
Pojasnila jim je, da zahtevno delo evropske parlamentarke z družinskim življenjem usklajuje podobno kot vsi zaposleni starši: »Je težko, a verjamem, da je vsaka mama lahko tudi dobra uslužbenka, sploh če ima podporo družine.«
In če bi imela supermoč? »Bi tiste, ki so v politiki zaradi lastnih interesov, spremenila v takšne, ki so tam zaradi ljudi.«