Preko mejnega prehoda na Ljubelju, ki smo ga fotografirali dva dni pred odstranitvijo mejne kontrole, je desetletja potekalo tudi sodelovanje s Slovenci na Koroškem. (Foto: Gorazd Kavčič)

Med sosedi 70

Odstranitev kontrol na mejah Slovenije z Italijo, Avstrijo in Madžarsko so še s posebno naklonjenostjo in upanjem sprejeli Slovenci v zamejstvu.

Politična stranka Slovencev na Koroškem Enotna lista je v dobrodošlici Sloveniji v šengenskem območju zapisala, da je bilo vključevanje Slovenije v šengenski red »velik mirovni projekt«, od katerega si še posebej veliko obetajo Slovenci na Koroškem in v drugih delih Avstrije. Slovenski veliki korak v Evropo naj bi blagodejno vplival tudi na odnos uradne Koroške do državljanov slovenske narodnosti. Pomembna je tudi misel, ki jo je pretekli teden na pogovoru v slovenskem katoliškem središču v Tinjah/Tainach na Koroškem izrekel predsednik Koroške gospodarske zbornice Franc Pacher. Dejal je, da morajo sedaj pasti še meje v nekaterih glavah. V glavah gospodarstvenikov so že zdavnaj! Na obeh straneh meje, v Sloveniji, v Italiji, Avstriji in na Madžarskem, kjer si Slovenci še posebej obetajo boljše pogoje za delovanje, ni manjkalo vznesenih besed. Nekateri govorniki so ukinitev mejnih kontrol primerjali z uresničitvijo misli pesnika Franceta Prešerna v Zdravljici.

Pomemben dejavnik v sodelovanju med Slovenijo in Koroško je lahko tudi gora Peca/Petzen, katere najvišji vrh sega 2126 metrov visoko. Znamenita gora ponuja še posebej veliko možnosti za razvoj turizma. Na avstrijski strani leži pod Peco Podjuna s Pliberkom, na slovenski strani pa Mežiška dolina. Na Peco, pod katero naj bi po legendi spal kralj Matjaž, je mogoče priti z več strani: iz Mežiške doline na slovenski strani in iz Pliberka in iz Železne Kaple preko Koprivne na avstrijski strani. Urejeno smučišče na avstrijski strani je opremljeno z modernimi napravami za izdelovanje umetnega snega in ima okrog 20 kilometrov prog, po katerih je mogoč tudi spust do doline. Peca je zanimiva tudi za tekače na smučeh. Še posebej priljubljena je proga Siebenhuetten, ki je primerna tako za manj kot tudi za bolj izurjene tekače. Na Peco, kjer ob vlečnici Stollenlift radi vadijo znani avstrijski alpski smučarji, med njimi tudi domačin, eden od najboljših slalomistov na svetu Rainer Schoenfelder, vozi iz bližine Pliberka do višine 1700 metrov gondolska žičnica, do vrha pa žičnica Siebenhuettenbahn.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / petek, 17. november 2006 / 06:00

Tartufi (2)

Tartufe ali gomoljike je pred uporabo potrebno temeljito oprati in očistiti z mehko ščetko. Črne ponavadi olupimo in olupek zdrobimo v omako, medtem ko belih ni potrebno lupiti. Uživamo...

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 11. januar 2008 / 07:00

Zvestoba navijačev, dolga desetletja

Polde Strajnar: »Spominjam se, da me oče peljal na prvo tekmo pred 50 leti. Takrat je bil nasprotnik Jeseničanov Partizan. Bilo je še na tribuni brez strehe....

Splošno / petek, 11. januar 2008 / 07:00

Postali smo prava hokejska ekipa

Tako pravi predsednik HK Acroni Jesenice Dimitrij Piciga, ki je vodenje kluba prevzel pred začetkom zadnje sezone.

Splošno / petek, 11. januar 2008 / 07:00

Legenda Boris Čebulj

"Igrali smo s srcem," pravi Boris Čebulj, eden od prve šampionske generacije jeseniških hokejistov, ki so leta 1957 prvič postali državni prvaki.

Splošno / petek, 11. januar 2008 / 07:00

Zdaj se hokej igra na višji ravni

Prišel je čas za prenovo hokejske dvorane, pravi nekdanji hokejist Silvo Poljanšek

Splošno / petek, 11. januar 2008 / 07:00

Bine še vedno zabija gole!

Legendarni Albin Felc se še ni poslovil od ledu.