Izdelovali velikonočne butare
V Kokri imajo poseben način izdelovanja oziroma krašenja cvetnonedeljskih butar. Pravijo jim tudi gobance.
Kokra – Na Podružnični šoli Kokra Osnovne šole Matije Valjavca iz Preddvora so v sodelovanju s Turističnim društvom (TD) Kokra v četrtek pred cvetno nedeljo organizirali etnološko delavnico izdelovanja butaric. Te so potem naslednji dan učenci iz Kokre prodajali na Pomladni tržnici na matični šoli v Preddvoru.
Butarice so izdelovali na dva načina: prvi je z zatikanjem, kar je edinstveni način okraševanja, značilen za Kokro; drugi pa je z vezanjem. Material, ki so ga potrebovali za izdelavo, so bile leskove dvoletnice, dolge en meter, (gorenjski) bršljan za zatikanje, nežnejšega so dobili na Primorskem, ravno tako oljčne vejice. Iz slednjih so namreč izdelovali oljčne šopke, kot nam je razložil Vili Šušteršič iz TD Kokra. Za vezanje leske pa so uporabili vrbo žalujko oziroma vrsto iva. Šušteršič je še pojasnil, da je primorski bršljan mehkejši, ima manjše liste in je tako primernejši za izdelavo butarice z vezanjem. Poleg bršljana in oljčnih vejic so tokrat butarice in butare krasili tudi z resjem, zanimalo pa nas je, kako je s pomarančami in jabolki, saj tudi te včasih navežejo nanje. Sadje pride na vrsto na koncu, preden butare odnesejo k blagoslovu v cerkev, je povedal Šušteršič.
Pri Viktorju Lesjaku je bilo očitno, da je vešč izdelave cvetnonedeljskih butar. Izvedeli smo, da jih še vedno izdeluje tako, kot mu je pokazal stari oče. Smeje je dodal, da če ima ves material pri roki, za izdelavo ene potrebuje le dobrih dvajset minut. Odrasli na delavnici so ga hitro dopolnili, da začetnik zagotovo potrebuje več časa. Predvsem pa je pomembno, da gre pri delavnici tudi za prijetno medgeneracijsko sodelovanje, saj so se na njej družili učiteljice, vaščani in otroci, je zaključil Vili Šušteršič.