Gašper Kleč je spregovoril tudi o spodbudah za spremembe potovalnih navad pri prihodu na delo. / Foto: Vilma Stanovnik

Na delo večkrat peš in s kolesom

Občina Škofja Loka je vodilni partner projekta Trata 2.1, s katerim spodbujajo trajnostno mobilnost zaposlenih v Industrijski coni Trata.

Škofja Loka – Leto in pol v škofjeloški občini poteka projekt, ki so ga poimenovali Trata 2.1. V tem času so preizkušali različne pristope upravljanja trajnostne mobilnosti v treh podjetjih, in sicer Knauf Insulation, LTH Castings ter Sibo Group.

Osnova zanje so bili oblikovani mobilnostni načrti ter študijski obisk v Lihtenštajnu in na avstrijskem Predarlskem, kjer so jih seznanili z dobrimi praksami s področja načrtovanja trajnostne mobilnosti v podjetjih.

»Idejna vodja projekta je bila Razvojna agencija Sora. Čeprav se že vrsto let ukvarjamo z mobilnostjo, sem večkrat razmišljal, da se premalo ukvarjamo z industrijskimi conami. Tako smo se tudi prijavili za projekt. Ob tem smo pridobili sodelovanje občine, strokovne partnerje in tri podjetja, ki smo jim predstavili prednosti zanje in njihove zaposlene,« je ob predstavitvi priporočil za upravljanje mobilnosti povedal v. d. direktorja Razvojne agencije Sora Gašper Kleč in dodal, da je v Sloveniji zelo veliko industrijskih con, v povprečju tri v eni občini. »Industrijske cone so zelo različne, saj je v njih različno število podjetij. Dobili smo podatek, da delodajalci morajo za te cone zagotavljati štiristo tisoč parkirnih mest. To je ogromno,« je povedal Gašper Kleč in pojasnil, da približno 45 odstotkov vseh prebivalcev dela v industrijskih conah.

»Lahko rečem, da je Industrijska cona Trata dober primer, kako spodbujati trajnostno mobilnost. Imamo namreč kar dobro povezanost z avtobusi, imamo železniško postajo, imamo tudi sistem izposoje koles,« je povedal Kleč in poudaril pomen spodbujanja hoje, kolesarjenja, uporabe javnega potniškega prometa in tudi drugih alternativnih oblik mobilnosti, kot je sopotništvo. Hkrati je spomnil, da vse to pomeni več gibanja, manj stresa, manj stroškov in več denarja, podjetje pa s takšnim načinom spodbujanja prihoda na delo lahko dvigne svoj ugled.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / torek, 11. maj 2021 / 09:47

Ohraniti kmetijstvo v TNP

Kmetijstvo ima na območju Triglavskega narodnega parka (TNP) izjemno pomembno vlogo. »Če ne poiščemo kompromisnih, vmesnih poti med varovanjem narave in razvojem kmetijstva, se bojim, da dolgoročno km...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / petek, 17. avgust 2012 / 07:00

Ponekod že zmanjkuje paše in vode

Na marsikateri planini imajo zaradi suše že probleme s pašo in z vodo za napajanje. Živino gonijo v višje ležeče predele.

Gorenjska / petek, 17. avgust 2012 / 07:00

Gorenjski kampi letos bolje obiskani

V gorenjskih kampih so z letošnjo sezono zelo zadovoljni, saj se je skoraj vsem povečal obisk, tudi do petindvajset odstotkov. K temu je pripomoglo tudi lepo in suho vreme.

Gospodarstvo / petek, 17. avgust 2012 / 07:00

Denar za naložbe v rastlinsko pridelavo

V Kranju bo v torek predstavitev razpisa za naložbe v sadjarstvo, vrtnarstvo in za nove izzive.

Zanimivosti / petek, 17. avgust 2012 / 07:00

Glasov jež: Kako hitro sedaj peljati?

Al` prav je voziti se 30 ali 40 na uro, bi prosto po Prešernu opisali dilemo, s katero se v Stražišču pri Kranju te dni srečujejo vozniki. Zaradi gradbenih del ob Jernejevi ulici so postavili zač...

Prosti čas / petek, 17. avgust 2012 / 07:00

Medene poletne noči

Tudi Šenčur očitno dobiva svoj poletni glasbeno-kulturni festival, ki privablja že z imenom. Že ves teden namreč poteka prvi Medeni festival, ki številnim obiskovalcem vsak večer ponuja koncerte, film...