Nova planiška letalnica ob primernem vremenu vsako leto znova ponuja možnosti za nove rekorde. / Foto: Gorazd Kavčič

Devet desetletij skokov v Planici

Te dni mineva devetdeset let od prve mednarodne prireditve na prvi veliki skakalnici pod Poncami, v tem času pa je Planica postala sinonim za smučarske skoke in polete. Na finalu svetovnega pokala leta 2019 je aktualni planiški rekord s poletom 252 metrov postavil Japonec Rjoju Kobajaši.

Vse skupaj pa se je pod Poncami začelo leta 1934, ko so se na 90-metrski skakalnici stavbenika Ivana Rožmana na državnem prvenstvu 4. februarja najprej preizkusili takrat še neizkušeni slovenski skakalci. Z novim državnim rekordom, skokom, dolgim šestdeset metrov, je zmagal Franc Palme.

Tudi na mednarodni krst prve planiške velikanke niso čakali dolgo. Tekma je potekala 25. marca 1934, Norvežan Birger Ruud pa je po zmagi na uradni tekmi dosegel nov svetovni rekord, ko je skočil 92 metrov. Na tekmi 15. marca 1936 se je s poletom, dolgim kar 101,5 metra, v svetovno zgodovino smučanja in Planice zapisal 18-letni Avstrijec Sepp Bradl - Buwi.

Le malo pred okupacijo Kraljevine Jugoslavije so v Planici 1. marca 1941 poleg peščice Slovencev na tako imenovanih študijskih poletih na planiški letalnici nastopili le še nemški skakalci. Rudi Gehring je s 108 metrov dolgim poletom najprej izboljšal Bradlov svetovni rekord iz leta 1938, ko je skočil 107 metrov, nato pa je doskočil pri neverjetnih 118 metrih. Takrat je Rudi Finžgar iz Krope tedanji jugoslovanski državni rekord pomaknil na 95 metrov, pri daljavi 102 metra pa je podrsal po snegu, kar se je zgodilo tudi Bohinjcu Albinu Novšaku.

Rudi Finžgar je nato kot prvi Slovenec presegel stometrsko znamko, saj je 102 metra skočil na prvih planiških poletih po osvoboditvi leta 1947.

Pozimi leta 1950 je Planico prehitela nova letalnica, ki jo je v Oberstdorfu na Bavarskem zasnoval nemški arhitekt in skakalec Heini Klopfer.

Dotrajana velikanka se je leta 1950 podrla, leta 1954 je bila zgrajena nova Bloudkova velikanka, a Planica se je v prvi plan povrnila šele z novo letalnico bratov Janeza in Lada Goriška marca 1969, ko je vzhodnonemški tekmovalec Manfred Wolf skočil 165 metrov.

To je bil tudi odločilni korak k priznanju smučarskih poletov kot samostojne discipline skokov na smučeh in uvedbi svetovnih prvenstev na kongresu FIS leta 1971 v Opatiji in Mednarodna smučarska zveza (FIS) je izvedbo prvega svetovnega šampionata v poletih leta 1972 zaupala Planici. Prvi svetovni prvak je postal Švicar Walter Steiner.

Rekordno leto

Planica je nato gostila še več svetovnih prvenstev in tekmovanj v smučarskih poletih, s pravo točo svetovnih rekordov se je iztekel planiški finale svetovnega pokala 2005. Takrat je Norvežan Bjorn Einar Romoren prvega postavil že v poskusni seriji, nato mu ga je za nekaj minut prevzel Finec Matti Hautamäki, Romoren pa je postavil rekordno daljavo 239 metrov.

Šest let pozneje je povečana letalnica v Vikersundu na Norveškem (po načrtu inž. Janeza Goriška) prekinila dolgoletno prevlado Planice z novima svetovnima rekordoma Norvežana Johana R. Evensena (243 in 246,5 metra).

Planica se je v igro za nov svetovni rekord vrnila leta 2015, ko se je s povečavo letalnice končala gradnja Nordijskega smučarskega centra Planica. Peter Prevc, ki je le nekaj tednov prej kot prvi v Vikersundu skočil 250 metrov, je na povečani Letalnici bratov Gorišek pomaknil planiški rekord na 248,5 metra. Na finalu svetovnega pokala leta 2019 je aktualni planiški rekord 252 metrov postavil Japonec Rjoju Kobajaši in s tem Planico približal Vikersundu, kjer je Stefan Kraft skočil 253,5 metra.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / sreda, 25. november 2020 / 00:39

Tri točke v Domžalah Celjanom

Kranj – Po reprezentančnem premoru so nogometaši v prvi slovenski nogometni ligi konec tedna nadaljevali prvenstvo in odigrali tekme 12. kroga. Nogometaši Domžal so gostili aktualne prvake iz Celja...

Objavljeno na isti dan


Šport / nedelja, 24. marec 2024 / 23:37

Prevc: Veselim se obdobja, ki prihaja, čeprav ne vem, kaj

Kranjska Gora – Najboljši slovenski smučarski skakalec Peter Prevc je na zadnjem dogodku na dan, ko je v Planici opravil zadnji skok na svoji športni poti, na posebni večerni slovesnosti v...

Kranj / nedelja, 24. marec 2024 / 23:24

Kmalu tudi izposoja e-koles

Prihodnji petek, ko se začenja poletna sezona, pripravljajo skupni dogodek uporabnikov sistemov za izposojo koles KRsKOLESOM in eKOLOka.

Cerklje na Gorenjskem / nedelja, 24. marec 2024 / 23:22

Ostajajo pod isto streho

Občine Cerklje, Šenčur in Preddvor, nezadovoljne z delovanjem medobčinske inšpekcije in redarstva, ne bodo zapustile Skupne občinske uprave občin Gorenjske in ustanovile nove skupne občinske uprave.

Jezersko / nedelja, 24. marec 2024 / 23:19

Krajevna knjižnica na Jezerskem

Jezersko – Mestna knjižnica Kranj je lani sprejela novi Pravilnik o pogojih za izvajanje knjižnične javne službe, ki določa minimalne vrednosti pogojev za delovanje knjižnic v posameznih lokalnih s...

Šport / nedelja, 24. marec 2024 / 23:16

Hokejistkam Triglava drugo mesto

Kranj – Minuli torek so se na zadnji tekmi letošnje sezone članice Triglava v domači ledni dvorani pomerile z Olimpijo in zmagale z rezultatom 6 : 2. Z zmago so osvojile končno drugo mesto v državn...