Aleksander Mervar, direktor družbe Eles in predsednik Slovensko-japonskega poslovnega sveta / Foto: Tina Dokl

Za nizkoogljično prihodnost

Mestna občina Kranj in Elektro Gorenjska sta dva izmed osemnajstih podpisnikov konzorcijske pogodbe za vzpostavitev ekosistema vodika iz nizkoogljičnih virov.

Ljubljana – V zadnjem času so že večkrat opozorili na potencialne priložnosti vodikovega ekosistema iz nizkoogljičnih virov in možne pozitivne učinke za industrijo in družbo. Slovensko-japonski poslovni svet, Inženirska akademija Slovenije in družba Eles so z namenom, da bi pospešili uvedbo vodika kot trajnostnega goriva prihodnosti, sestavili konzorcij deležnikov s podobnimi interesi in načrti.

Konzorcij oblikujejo vsa večja podjetja nacionalnega elektroenergetskega sektorja, med njimi tudi družba Elektro Gorenjska. Pridružile so se še tri občine, poleg Mestne občine Kranj še Mestna občina Ljubljana in Občina Ajdovščina. Po mnogih kriterij se zdi konzorcij vsebinsko in kompetenčno najmočnejši konzorcij na Slovenskem doslej. Združuje namreč več kot 6500 strokovnjakov iz različnih področij in desetletja izkušenj industrijskega inženiringa.

Uspeh odvisen od prizadevanj

Kot je ob podpisu konzorcijske pogodbe pojasnil direktor družbe Eles in predsednik Slovensko-japonskega poslovnega sveta Aleksander Mervar, je minilo leto in pol, odkar je takratnemu predsedniku japonske agencije za napredne energetske in industrijske tehnologije (Nedo) izrazil namero, da bi v Sloveniji sestavili konzorcij za vodikove tehnologije. Z njim bi poiskali japonskega partnerja, ki bi lahko kandidiral za nepovratna sredstva agencije Nedo. Dodal je, da je takrat prejel spodbuden odgovor, vendar tudi jasno sporočilo, da bo uspeh odvisen od prizadevanj konzorcija.

Oblikovanje konzorcija so podprla tudi ministrstva za zunanje in evropske zadeve, za okolje, podnebje in energijo, za gospodarstvo, turizem in šport ter za visoko šolstvo, znanost in inovacije. Dogodka so se udeležili ministri vseh omenjenih ministrstev. »Nove tehnologije, zlasti tiste, povezane z vodikom, so ključen gradnik za učinkovit boj proti podnebnim spremembam,« je med drugim opozoril Bojan Kumer, minister za okolje, podnebje in energijo.

Pomemben mejnik

Ivan Šmon, predsednik uprave Elektra Gorenjska, je poudaril, da je podpis konzorcijske pogodbe mejnik v razvoju vodikovega ekosistema in prizadevanjih za brezogljično družbo. Spomnil je, da Elektro Gorenjska že aktivno sodeluje v projektu Slovenske vojske Reshub, ki med drugim predvideva vgradnjo elektrolizerjev in proizvodno ter hrambo vodika. S konzorcijem pričakuje možnost sodelovanja z japonskimi partnerji, na demonstracijskih in prihodnjih projektih, ki se bodo oblikovali na področju vodika. »Kot je denimo proizvodnja vodika oziroma postavitev elektrolizerjev, kjer vidimo največ priložnosti za našo družbo,« je dejal Šmon.

Uvedbe mestnih ter primestnih avtobusov in komunalnih vozil s pogonom na vodik pa si v prihodnje nadeja kranjski župan Matjaž Rakovec. Dejal je, da sta v Kranju dve večji lokaciji, kjer bi bile lahko nameščene vodikove polnilnice. Zadovoljen je, da jim je družba Elektro Gorenjska predstavila priložnost, ki jo ponuja Eles. »Morda se še ne zavedamo, kako pomemben korak je bil storjen s podpisom konzorcijske pogodbe, vodik bo namreč imel v prihodnosti najpomembnejšo vlogo,« je prepričan župan.

Prepoznava priložnost za sodelovanje

Konzorcij lahko vzpostavljanje vodikovega ekosistema podpre z zagotavljanjem infrastrukture za demonstracijske projekte, elektroenergetskega omrežja za prenos in distribucijo nizkoogljične energije, prenosnega in distribucijskega plinskega omrežja za mešanje vodika z zemeljskim plinom, sistemov za proizvodnjo in shranjevanje električne energije, uporabnikov vodika in drugih ključnih virov. Vendar pa nima partnerja s proizvodnimi zmogljivostmi vodikove opreme in s tehničnim strokovnim znanjem, ki bi lahko pomagal, da bi vodikov ekosistem postal resničnost. Zato konzorcij na tem področju prepoznava priložnost za nadaljevanje sodelovanja med slovenskimi in tujimi partnerji ter za razvoj mednarodnih projektov na področju vodikovih tehnologij, ki lahko po uspešni implementaciji v Sloveniji služijo kot model za države članice Evropske unije in druge države po svetu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / nedelja, 19. november 2023 / 23:05

Toxic

»Dear Reader, danes je enajsti oktober, stara sem 36 let in pol in v vsaki drugi zgodbi bi bila villain. To pa zato, ker sem zdaj toliko stara, da so ženske v vseh pravljicah, pogosto pa t...

Objavljeno na isti dan


Kronika / četrtek, 29. avgust 2013 / 15:20

Oropali SKB banko v Škofji Loki

Malo pred 10. uro je neznanec oropal SKB banko na Kapucinskem trgu v Škofji Loki. Ropa je osumljen mlajši moški, oblečen v temna oblačila, ki je po ropu prizorišče zapustil s skuterjem črn...

Kamnik / četrtek, 29. avgust 2013 / 14:19

Pred prangerjem so spet sodili

Prangerjada, tokrat že šestnajsta po vrsti, je v Motniku v soboto povezala dvanajst slovenskih mest, kjer še ohranjajo prangerje – sramotilne stebre ali klopi. S prireditvijo so v Motniku počastili tu...

Jesenice / četrtek, 29. avgust 2013 / 14:16

Sanitarno vodo ogreva toplotna črpalka

V enem od blokov na Jesenicah so za ogrevanje sanitarne vode namestili toplotno črpalko. Računajo, da se bodo s tem stroški zmanjšali za štirikrat, investicija pa se bo povrnila v samo dveh letih.

Tržič / četrtek, 29. avgust 2013 / 14:14

Ljubelj: zaprto in naprodaj

Ljubelj – Kadarkoli se preko Ljubelja peljem po opravkih k sosedom na Koroško, se spomnim časov, ko se je pred predorom na naši strani marsikaj dogajalo. Odprti sta bili dve, nato pa vsaj ena resta...

Kultura / četrtek, 29. avgust 2013 / 14:13

Desetič za desetko

Letošnji Jazz Kamp, deseti po vrsti, je še zadnjim dvomljivcem dokazal, da se je razvil v edinstven dogodek, brez katerega konec avgusta v Kranju ne bi bil to, kar je.