Sončki praznovali petnajstletnico
Plesna skupina Sončki bogati življenje oseb s posebnimi potrebami, njihovih družin in širše skupnosti.
Mengeš – Sprva je plesna skupina delovala v okviru Centra za Downov sindrom Kranj. Ustanovljena je bila namreč na pobudo staršev, ki so si želeli več možnosti za vključitev otrok z Downovim sindromom v različne zunajšolske in vrtčevske dejavnosti, s katerimi bi pripomogli k njihovemu celovitejšemu razvoju, predvsem na gibalnem področju. Zadnjih devet let Sončki plešejo pod okriljem Medobčinskega društva Sožitje za pomoč osebam z motnjami v duševnem razvoju občin Domžale, Komenda, Lukovica, Mengeš, Moravče in Trzin; vmes so bili nekaj časa samostojni, so spomnili na praznovanju 15-letnice. V Kulturnem domu Mengeš so se jim ob tej priložnosti pridružile društvene skupine Plavčki, Strune in Face, sopranistka Mojca Bedenik, Kvintet Dori, Prifarski muzikanti in Tilen Artač; pri izvedbi ene od plesnih točk so oder rade volje napolnili tudi obiskovalci.
Gibanje in ples pripomoreta k boljšemu počutju ter koordinaciji in natančnosti v gibanju otrok s posebnimi potrebami, je v svojem nagovoru dejal predsednik državnega sveta Marko Lotrič. Društvu Sožitje se je zahvalil za dejavnosti, v katerih se lahko udejstvujejo osebe s posebnimi potrebami, saj omogočajo polnejše življenje, posameznika opolnomočijo in prispevajo k spoštovanju njihovega dostojanstva. Poudaril je tudi pomen sprejemanja drugačnosti in uveljavitev novele zakona o volitvah v državni zbor, ki odpravlja omejitev volilne pravice za osebe pod skrbništvom.
Plesno skupino Sončki danes sestavljajo mladi z Downovim sindromom in osebe z motnjami v duševnem razvoju v starosti od 12 do 22 let iz Kranja, Šenčurja, Naklega, Cerkelj, Tržiča in drugih občin. Kot so še pojasnili na torkovem dogodku, večji del članov – vseh je 14 – plesni ritmi povezujejo že od vsega začetka. Trdne vezi so se tako stkale tudi med družinami. Vsa leta skupino organizacijsko prostovoljno vodi Franci Rozman, strokovna mentorica je v zadnjem obdobju Petra Lušina, za gibalne dejavnosti, s katerimi so plesne korake nadgradili pred štirimi leti, skrbi Klemen Dolenc.
Na praznovanje, s katerim so zaznamovali tudi svetovni dan Downovega sindroma, so povabili s sloganom Pleši in ljubi življenje. To je po Rozmanovih besedah tudi sicer njihovo vodilo, predvsem pa širijo sporočilo, da majhne stvari lahko prebudijo veliko veselje.