Pogumno na odru
Na Osnovni šoli Antona Tomaža Linharta Radovljica so na čisto zadnji februarski dan spet pripravili festival deklamacij in pripovedništva. Prvič so ga organizirali lani in poimenovali Zven Linhartovega mesta.
Tudi tokrat so se na njem predstavili osnovnošolci, ki so deklamirali pesmi in pripovedovali zgodbe slovenskih avtorjev.
»Vsi, ki ste že samo stopili na oder, ste zmagovalci,« je bil nad nastopajočimi navdušen igralec Gaber Trseglav, ki je bil na prireditvi eden od članov žirije. Mladim je priznal, da je bil sam v njihovih letih na odru bistveno manj pogumen, kot so bili oni.
Pred občinstvom, ki je pripovedovalce in deklamatorje spodbujalo, trepetalo zanje in navdušeno ploskalo, so se tokrat v Linhartovem mestu predstavili učenci šestih gorenjskih osnovnih šol. Poleg gostiteljice so sodelovale še šole iz Lipnice, z Bleda, iz Gorij, Koroške Bele in Železnikov. Nastopajoči, najmlajši iz komaj drugih razredov in najstarejši iz devetih, so bili najprej izbrani v svojih razredih, nato pa na šolskih izborih v štirih starostnih kategorijah.
»Njihovi nastopi na festivalu v Radovljici so bili na izredno visoki ravni ter za občinstvo, otroško in odraslo, pravi umetniški užitek,« je bila nad slišanim in videnim navdušena sopobudnica in organizatorica prireditve, učiteljica slovenščine Suzana Adžić. Prava mala predstava je bilo tudi njeno povezovanje prireditve. Med njenim uvodnim vodenjem skozi »ogrevalne vaje« za nastop so se neznansko zabavali tako mladi, ki so se pripravljali na svoje nastope, kot odrasli, ki so jih prišli poslušat.
Vse nastope je spremljala strokovna žirija, v kateri so bili Božena Kolman Finžgar, upokojena dolgoletna direktorica Knjižnice A. T. Linharta Radovljica, Mira Stušek, upokojena učiteljica slovenščine in dolgoletna mentorica otroškega gledališča, Ivica Gracelj, upokojena šolska psihologinja, Katja Stušek, vodja Linhartove dvorane Radovljica, in poklicni igralec, domačin iz Radovljice Gaber Trseglav.
Radovljiška osnovna šola je festival deklamacij in pripovedništva pripravila na pobudo učiteljic Jane Pristavec, ki tovrstno delo z mladimi pozna iz Slovaške, od koder prihaja, in Suzane Adžić.
»Glavni namen festivala umetniške interpretacije leposlovnih besedil je razvijati veščino dobrega pripovedovanja proze oziroma deklamiranja poezije,« poudarjata obe.
»Medtem ko je gledališka dejavnost za mlade dokaj razširjena, je zlasti umetniško pripovedovalstvo zapostavljena veščina. Festival spodbuja prav to, poleg tega pa širi poznavanje slovenske književnosti in odkrivanje lepote slovenščine v umetnosti. Priprava otrok na takšen kulturni dogodek je ena od najučinkovitejših dejavnosti za domovinsko vzgojo mladih in hkrati ukvarjanje z nadarjenimi otroki.«
In ker je bila prireditev res prijeten dogodek za vse, tako za nastopajoče kot za občinstvo, jim je bilo žal, da se povabilu k sodelovanju ni odzvalo še več gorenjskih osnovnih šol.