Tako to deluje?
V zadnji kolumni smo zapisali, da smo 12. del narave in da se narava vedno samoozdravlja. Narava sama skrbi za ravnotežje – in to dela celo brez človeka. Čustvene težave v nas so bolečine in narava želi, da se te bolečine pozdravijo. Najprej še enkrat opredelimo te čustvene težave oz. bolečine: ljubosumje, užaljenost, potrtost, depresija, brezčasna žalost, ubijalska krivda, ponižanja, zapostavljenost, občutki manjvrednosti, osamljenost, zmedenost, obup, nemoč … Mi se razumsko odločimo, da se z bolečino ne bomo ukvarjali in da se bomo rajši posvetili pozitivnim, prijetim čutenjem. Tako vlagamo energijo v pozitivizem, trudimo se biti hvaležni, želimo biti spoštovani, smehljamo se in smo z vsemi prijazni, razglabljamo o ljubezni in sreči, napore vlagamo v organizacijo lepih dni na dopustu … nekje v telesu pa čepi bolečina in pravi: »Ne boš mi ušel.« To je trik narave, ker se hoče ozdraviti. Mi se trudimo za pozitivnost (v resnici bežimo pred neprijetnimi čutenji), narava pa se smehlja in pravi: »Dragi človek, tako zlahka ne boš prišel do lepih občutkov, ki bi trajali in trajali. Najprej boš uredil svoje čustvene bolečine, nato pa ti bodo pozitivne in lepe stvari, čustva enostavno podarjena.« Tako zahteva narava. Najprej zberi pogum in uredi samega sebe, nato dobiš darilo.
13. Naslednja lastnost našega notranjega sveta, seštevek naših potlačenih čustev in telesnih občutkov, naše psihe je, da privlači vedno podobne ljudi in dogodke. Zakaj? Zato da bi se zavedali samega sebe in da bi se že enkrat končno lotili samega sebe (svojih čustvenih težav) in jih rešili in lažje zaživeli. Naša psiha deluje kot magnet. Ko bomo postali pozorni nase, bomo presenečeno ugotovili, da se nam mnogo stvari v življenju precej ponavlja. Osebe in dogodki so drugi, le jaz se vedno počutim podobno. Zato pravimo, da nam 14. naš notranji svet diktira tempo življenja – kakor znotraj, tako zunaj.
In ne nazadnje, 15., tisto, kar nosimo v sebi, strahotno vpliva na naše psihično in telesno zdravje. Če čustvene energije tlačimo v sebi, se to mora nekje poznati. Nekdo je samo srednje žalosten celo življenje, drugi psihično zboli, tretji pa fizično. Ko telo ne zmore več nositi vseh bremen, zboli. Preden telo fizično zboli, nas velikokrat opozarja, le mi nočemo poslušati njegovih sporočil. Stiskanje v prsih ne more ostati brez posledic za fizično zdravje, prekomerno bitje srca utrudi to najmočnejšo mišico, stalno napete mišice ne zdržijo več teh pritiskov … govorimo o psihosomatskih boleznih, ki jih priznava tudi medicinska stroka. Pravijo, da je to stres. Kaj pa je to stres? Nekaj smo jih našteli na začetku današnje kolumne. Jih je pa še veliko več. Zato, za božjo voljo, ljudje, nehajmo se pretvarjati, da čustva nimajo vpliva na naše zdravje.