Skrb za vojaško in tehniško dediščino
Pred nedavnim so ustanovili Društvo za raziskovanje in proučevanje vojaške in tehniške dediščine Vršič s sedežem v Kranjski Gori.
Društvo namerava očistiti območja vojaških bunkerjev ob železniški progi Jesenice–Trbiž.
Kranjska Gora – Kot je povedal predsednik novoustanovljenega društva dr. Uroš Košir, je njihov namen raziskovanje, proučevanje, predstavljanje, promoviranje in skrb za vojaško in tehniško dediščino predvsem na območju Zgornjesavske doline, a tudi širše. »Skupaj želimo raziskovati in ohranjati vojaško in tehniško dediščino, objavljati izsledke naših raziskav, organizirati različne muzejske razstave, prirediti predavanja, organizirati strokovna srečanja in izlete ter pri tem sodelovati z različnimi muzeji, turističnimi organizacijami, izobraževalnimi in drugimi ustanovami.«
Razstava o železniški progi Jesenice–Trbiž
Pomemben del delovanja društva bo, kot je pojasnil Košir, posvečen ohranjanju in skrbi za nepremično dediščino ter proučevanju premične dediščine. Že za letos imajo kar nekaj načrtov. »Dva člana društva v sodelovanju z Gornjesavskim muzejem Jesenice pripravljava razstavo o železniški progi Jesenice–Trbiž in o zgodbah in dogodkih, povezanih z življenjem ob železnici. Društvo namerava med letom očistiti območja vojaških bunkerjev ob omenjeni progi, poskrbeti pa želimo še za nekatere ostaline iz prve svetovne vojne na območju Vršiča. V novembru je načrtovan spominski pohod v Tamar ob 80. obletnici padca letala B-24G pod Kotovim sedlom, v okviru dogodka predvidevamo tudi manjšo muzejsko razstavo in predavanja, povezana z raziskavami letalske zgodovine in strmoglavljenih letal na območju Slovenije.« V okviru društvenih dejavnosti želijo opraviti tudi posamezne arheološke raziskave ostalin prve in druge svetovne vojne. »K sodelovanju vabimo vse, ki jih zanimajo opisane dejavnosti, v ta namen bomo v petek, 29. marca, ob 18. uri v dvorani Ljudskega doma v Kranjski Gori organizirali tudi javno predstavitev društva z namenom pridobitve članov in predstavitve vizije delovanja društva,« je še povedal Košir. Za vprašanja je društvo trenutno dostopno po e-pošti na naslovu
drustvovrsic@gmail.com.
Društvu bodo nudili vso podporo
»Zelo smo povezani z občinama Jesenice in Kranjska Gora, pa tudi z lokalnimi društvi in organizacijami, ki kažejo interes za ohranjanje kulturne dediščine. Eden takšnih partnerjev je tudi novoustanovljeno Društvo za raziskovanje in proučevanje vojaške in tehniške dediščine Vršič, ki je začelo delovati na področju opravljanja javne službe iz varstva premične in nesnovne kulturne dediščine Gornjesavskega muzeja Jesenice,« je pojasnil direktor Gornjesavskega muzeja Aljaž Pogačnik in poudaril: »V Gornjesavskem muzeju ocenjujemo, da bo društvo pomembno prispevalo k ohranjanju in prenosu kulturne dediščine na prihodnje generacije. Prav tako bo igralo ključno vlogo pri ohranjanju, predstavitvi nesnovne kulturne dediščine Zgornjesavske doline ter poglobljenem razumevanju zgodovine krajev in ljudi na tem območju. Zavedamo se, da je poznavanje preteklosti vir samozavesti v spoprijemanju z izzivi prihodnosti ter ključno za preprečevanje ponavljanja preteklih napak.« Kot je zagotovil Pogačnik, bodo društvu nudili vso podporo za izobraževanje, raziskovanje in predvsem širjenje znanja.