Primerjava stroškov košarice plačilnih storitev
V Banki Slovenije vsako leto analizirajo, kolikšna nadomestila plačujejo potrošniki za najpogostejše plačilne storitve v bankah in hranilnicah. V analizi za lani ugotavljajo, da so za košarico plačilnih storitev, ki odraža plačilne navade tipičnega komitenta, morali v povprečju nameniti 70,22 evra. Primerjava kaže, da so med bankami in hranilnicami glede stroškov košarice precejšnje razlike. Na zadnji lanski dan so se gibali v razponu od 35,88 do 97,68 evra. Strošek košarice se v zadnjih letih ni bistveno spremenil, predlani je znašal 70,71 evra, leto prej 69,40 evra in leta 2020 70,47 evra.
V Banki Slovenije so košarico plačilnih storitev določili leta 2020 na podlagi posveta s predstavniki bank in hranilnic, njeno ustreznost za lani so ponovno preverili in ugotovili, da še vedno odraža plačilne navade reprezentativnega oziroma tipičnega komitenta. Košarica zajema najpogostejše plačilne storitve, ki jih potrošniki uporabljajo pri večini slovenskih bank in hranilnic. Vključuje storitve, vezane na plačilni račun: vodenje transakcijskega računa, vključno z debetno kartico (12 storitev na leto), spletno oziroma mobilno bančništvo (12), kreditna (elektronska) plačila (48), direktne obremenitve (36) in dvig gotovine z debetno kartico na bankomatu, tudi na bankomatu druge banke ali hranilnice (36).
Banka Slovenije zagotavlja na svoji spletni strani tudi brezplačen pregled nadomestil bank in hranilnic za pakete storitev, ki so vezane na plačilni račun, in sicer za vodenje računa, spletno in mobilno bančništvo, izdajo debetne in kreditne kartice, prekoračitev na računu, kreditno plačilo, trajni nalog, dvig gotovine, varnostni SMS in takojšnje plačilo. Poleg pregleda nadomestil omogoča tudi uporabo primerjalnika, ki ga Zveza potrošnikov Slovenije daje na voljo potrošnikom za izračun in primerjavo stroškov plačilnih storitev. S pomočjo primerjalnika lahko potrošnik oceni, kateri paket je zanj najprimernejši.