Petdeset let gozdnih učnih poti
Letos minevat petdeset let, odkar so v Sloveniji zasnovali prve gozdne učne in tematske poti. V zavodu za gozdove so ob jubileju razglasili naj gozdne učne poti leta 2024, med njimi so tudi tri s širšega gorenjskega območja.
Kranj – Zamisel o gozdnih učnih poteh je iz nemškega kulturnega okolja prinesel k nam pokojni dr. Milan Ciglar, gozdar, krajinski ekolog in organizator pohodništva. Prvi snovalci poti so bili gozdarji, ki so želeli na tak način med ljudmi širiti znanje o gozdu in gozdarstvu. Prve tri poti so odprli leta 1974, in sicer Šmarnogorsko pot na Grmadi pri Ljubljani, pot v Bistri pri Vrhniki in Pot Svečina. Mreža poti se je potlej širila, danes zavod za gozdove skrbi za 93 poti v Sloveniji, od tega jih je nekaj tudi na širšem gorenjskem območju.
Kot poudarjajo v zavodu za gozdove, gozdarji na gozdnih učnih in tematskih poteh seznanjajo pohodnike s sonaravnim, trajnostnim in večnamenskim načinom gospodarjenja z gozdovi, kakršnega v Sloveniji udejanjajo že sedemdeset let. Poti so pomembne tudi iz drugih razlogov, med drugim zato, ker učijo pohodnike spoštljivega odnosa do gozda in narave in bogatijo turistično ponudbo podeželja.
V zavodu za gozdove bodo 50-letnico prvih gozdnih učnih in tematskih poti zaznamovali s številnimi dogodki. Prvi tak dogodek je bil na nedavno končanem sejmu Alpe Adria v Ljubljani, kjer so predstavili štirinajst naj gozdnih učnih poti leta 2024, iz vsake območne enote zavoda eno. V blejski območni enoti so za naj pot izbrali Vodno učno pot Grabnarco, v kranjski Gozdno učno pot Visoko in v ljubljanski območni enoti Poučno okoljsko pot Blata–Mlake. Vse naj poti bodo 22. aprila, ob svetovnem dnevu zemlje, odprle vrata obiskovalcem, ti se morajo za ogled prijaviti do 19. aprila. Za pot Grabnarca bo izhodišče za ogled zadružni dom Lancovo, za pot Visoko bo to Dvorec Visoko, za pot Blata–Mlake pa Ljubljanska cesta 72 v Domžalah.
Osrednji dogodek ob tednu gozdov 29. maja bo Klepet na Risovi poti, ki je bila lani razglašena za najboljšo tematsko pot. Jubilej bosta zaznamovali tudi razstavi o gozdnih učnih in tematskih poteh v Jakopičevem sprehajališču v parku Tivoli v Ljubljani in v preddverju Gozdarskega inštituta Slovenije v Ljubljani. Gozdarske študijske dneve bodo posvetili 50-letnici gozdnih učnih poti in 25-letnici urbanih gozdov. Na temo gozdnih učnih poti bo potekal mednarodni fotografski natečaj, načrtujejo pa tudi izdajo zbornika.