Država bi porušila prostore podjetja
Država pripravlja državni prostorski načrt za celovito ureditev platoja Karavanke. Predlog pa je neprijetno presenetil podjetje Conditus, ki ima na tem območju prostore za proizvodnjo Blejskih kremšnit in drugih slaščic. Po načrtih naj bi namreč objekt, v katerem delujejo – porušili ...
»Uresničitev predloga ureditve Platoja Karavanke je za nas nesprejemljiva, saj je to naša edina lokacija za proizvodnjo slaščic in ob morebitnem rušenju objekta lahko podjetje zapremo,« pravi Ema Pogačar iz podjetja Conditus.
Iz dokumenta izhaja, da bi ohranili objekte cestninske postaje Hrušica, avstrijske kontrole in kontrolne hale, špedicije in slovenske policije.
Jesenice – Država je začela pripravljati državni prostorski načrt za ureditev platoja Karavanke. Dokument s študijami variant bo do 6. marca javno razgrnjen tudi na Občini Jesenice, javna obravnava pa bo potekala v sredo, 14. februarja, ob 16. uri v Kolpernu na Jesenicah.
Zastoji tovornjakov
Kot izhaja iz dokumenta, gre za območje nekdanjega mejnega platoja pred vstopom v predor Karavanke. Kot ocenjujejo snovalci, sedanje stanje na tem območju ni ustrezno, glavni problem je predvsem počasen tok tovornega prometa, ki poteka čez območje policije in skozi objekt avstrijske kontrole. Tovornjaki namreč morajo zapeljati skozi termoskener, kar pa povzroča pogoste zastoje, ki se vlečejo vse do odstavnega pasu avtoceste.
Država načrtuje celovito preureditev območja. Iz dokumenta izhaja, da bi ohranili objekte cestninske postaje Hrušica, avstrijske kontrole in kontrolne hale, špedicije in slovenske policije. Na drugi strani pa naj bi odstranili objekte tehtnice, pirotehnični in protieksplozijski objekt, delno ali v celoti bi porušili tudi nekaj nadstrešnic. Po načrtih pa bi odstranili tudi objekt, v katerem je Kompas Duty Free, ter objekt podjetja Conditus. Poskrbeli naj bi še za novo prometno ureditev območja z gradnjo sedmih novih servisnih cest, križišč in priključkov, parkirišč, na ustreznejše mesto pa bi umestili tudi termoskener za tovornjake. Vsako tovorno vozilo namreč mora pred vstopom v predor Karavanke preko sistema za preverjanje temperature, ki zazna morebitno pregrevanje. Gre za varnostni sistem, ki se uporablja za preprečevanje požarov v predorih. V sklopu celostne ureditve območja načrtujejo tudi ozelenitev, postavitev urbane opreme ...
Neprijetna informacija o rušitvi
Da naj bi odstranili tudi objekt, v katerem deluje njihovo podjetje, pa je močno presenetilo Emo Pogačar, lastnico in direktorico uspešnega podjetja Conditus, ki na tem območju že vrsto let izdeluje slaščičarske izdelke, poznani so zlasti po Blejskih kremšnitah. Kot je dejala, je informacija o načrtovani rušitvi resnično zelo neprijetna. Poudarila je, da so stavbo v zadnjem obdobju prenovili, uredili so novo streho in okna, povsem preuredili notranjost, skrbijo tudi za urejeno okolico. Podjetje uspešno posluje že od leta 2009.
»Uresničitev predloga ureditve platoja Karavanke je za nas nesprejemljiva, saj je to naša edina lokacija za proizvodnjo slaščic in ob morebitnem rušenju objekta lahko podjetje zapremo. Iskreno upam, da idejni osnutek ureditve ne bo realiziran oziroma vsaj ne v tem delu,« je dejala Pogačarjeva.
Podjetje je sicer pred dvema letoma kupilo zemljišče v obrtni coni Predtrg v Radovljici, ki pa ni komunalno urejeno, ta čas so v postopku pridobivanja gradbenega dovoljenja za komunalno infrastrukturo. Postopki se vlečejo, tako da načrtov za izgradnjo objektov še nimajo. V vsakem primeru računajo, da bodo na sedanji lokaciji na platoju Karavanke ostali še vsaj od pet do deset let.