Pohod v znamenju miru in solidarnosti med narodi
Ob slovenskem kulturnem prazniku, 8. februarju, bodo vasi pod Stolom znova zaživele v duhu časa literatov, ki so s svojim delovanjem pomembno vplivali na obstoj in razvoj slovenskega jezika, kulture, literature ter umetnosti.
Slogan letošnjega pohoda Živé naj vsi naródi odseva univerzalno hrepenenje po miru in solidarnosti med narodi.
Vrba – V žirovniški občini vsako leto opomnijo na veličino slovenskih kulturnih ustvarjalcev, zlasti na dediščino pesnika Franceta Prešerna, s tradicionalnim pohodom po Poti kulturne dediščine Žirovnica in z osrednjo slovesnostjo ob slovenskem kulturnem prazniku, ki jo organizira Občina Žirovnica s pomočjo lokalnih društev. Potekala bo ob 13. uri v Prešernovem rojstnem kraju, kjer bo zbrane nagovoril žirovniški župan Leopold Pogačar, slavnostni govornik bo predsednik državnega sveta Marko Lotrič. V kulturnem programu bodo nastopili: Maraaya, recitator Gregor Čušin, Kulturno društvo dr. France Prešeren Žirovnica - Breznica in pevska skupina Korona.
Živé naj vsi naródi
Pohod po Poti kulturne dediščine Žirovnica bo letos potekal pod sloganom Živé naj vsi naródi. Kot so pojasnili na Zavodu za turizem in kulturo (ZTK) Žirovnica, slogan odseva univerzalno hrepenenje po miru in solidarnosti med narodi. »V današnjem svetu, ki se sooča z izzivi in napetostmi, so Prešernove misli iz Zdravljice še posebno aktualne in izražajo našo kolektivno odgovornost za gradnjo bolj harmoničnega sveta. Obenem nas spodbujajo, da se povežemo v skupnosti, ki ceni strpnost in kulturno dediščino, ter si tako skupaj prizadevamo za globalni mir in spodbujamo medsebojno razumevanje in enotnost med ljudmi,« so poudarili.
Pot povezuje muzejske hiše, ki bodo na Prešernov dan med 8. in 16. uro brezplačno odprle vrata obiskovalcem. Pri vsaki bo živahno dogajanje z glasbenimi nastopi, projekcijami filmov, tržnico domačih dobrot in izdelkov, degustacijo medenih dobrot, animacijami za otroke, foto stojnico ... Pri Prešernovi v Vrbi, Čopovi v Žirovnici in Finžgarjevi rojstni hiši v Doslovčah ter pri čebelnjaku Antona Janše na Breznici bodo na ogled tudi priložnostne razstave na prostem, ki bodo prikazovale omenjene hiše skozi čas.
Pohodniški lonček
Letošnja novost bo pohodniški lonček, ki je bil ustvarjen v omejeni izdaji posebej za pohod. Z njim si pohodniki zagotovijo brezplačen čaj ali kavo pri muzejskih hišah. »S tem želimo zmanjšati količino odpadkov, ki se nakopiči pri organizaciji prireditev, obenem pa obiskovalcem ponuditi spominek na letošnji pohod,« so pojasnili na ZTK Žirovnica.
Na ta dan bo v žirovniški občini veljal posebni prometni režim in parkiranje, ki bo mogoče na desetih različnih mestih. Ker je število parkirnih mest omejeno, priporočajo obisk Vrbe z vlakom. Slovenske železnice poleg rednih vlakov na slovenski kulturni praznik uvajajo tudi nekaj izrednih postankov vlakov v Žirovnici.
Prešerni teden v Žirovnici
V sklopu praznika pripravljajo v Žirovnici niz zabavnih kulturnih dogodkov, ki so jih združili pod imenom Prešerni teden v Žirovnici. V ponedeljek, 5. februarja, bo ob 18. uri v Čopovi rojstni hiši potekala predstavitev knjige Spomeniki mag. Damirja Globočnika. V kulturni dvorani na Breznici bodo v sredo, 7. februarja, ob 18. uri odprli razstavo likovnih del slikarske kolonije Kulturnega društva (KD) dr. France Prešeren Žirovnica - Breznica, ki bo na ogled tudi na praznični dan. Odprtje razstave bodo združili s pesniškim večerom, kjer se bodo predstavili lokalni pesniški ustvarjalci.