Pihalni orkester Jesenice - Kranjska Gora ohranja tudi tradicijo igranja budnic. / Nik Bertoncelj

Orkester, ki zaigra tudi na Golici

Leta 1874 je Nikolaj Bernard v Bohinju ustanovil Godbo bohinjskih kovačev, ki je bila prva godba na Gorenjskem. Danes, po 150 letih, je godba, naslednica tiste prve bohinjske, še vedno živa in živahna. Pod imenom Pihalni orkester Jesenice - Kranjska Gora ne manjka na nobeni večji prireditvi v občinah Jesenice in Kranjska Gora …

Godbeniki so že večkrat zaigrali tudi na Golici. Kot je v almanahu napovedal dirigent Dejan Rihtarič, bo z Golico povezan tudi eden vrhuncev praznovanj: na isti dan ob istem času bo z Golice in po Sloveniji odmevala Avsenikova Na Golici. Kdaj in kako, naj ostane še skrivnost …

Kot je v almanahu ob 150-letnici Pihalnega orkestra Jesenice - Kranjska Gora z naslovom Harmonije časa napisala urednica Štefanija Muhar (nalogo kronistke v orkestru natančno in srčno opravlja že skoraj pol stoletja), je godba pozdravljala kralje in cesarje, predsednike vlad in držav, športnike in kulturnike, gasilce in planince ter gradila mostove prijateljstva. Danes je orkester varuh preteklosti in neumoren ustvarjalec glasbenih in človeških harmonij, je zapisala, lepša gorenjski vsakdan s promenadnimi, spomladanskimi, jesenskimi, dobrodelnimi in novoletnimi koncerti. Ne manjka niti ob prvem maju, kjer Jesenice prebuja z budnicami; še več, ker ohranja stoletno tradicijo budništva, je kot nosilec vpisan v register nesnovne kulturne dediščine. Udeležuje se tudi tekmovanj, in kot je zapisala Štefanija Muhar, žanje najvišje nagrade in priznanja, a obenem ne izgubi poguma, če te umanjkajo … V repertoarju imajo godbeniki tako ljudsko glasbo kot glasbo sodobnih slovenskih avtorjev, resno, operno in zabavno glasbo, pa tudi Avsenikove viže.

Orkester so ljudje

V orkestru danes igra 60 godbenikov, najmlajša članica Tia Justin ima trinajst let, najstarejši član Jožef Lužnik osemdeset. Jožef ima tudi najdaljši staž v orkestru, saj pozavno v orkestru igra že od leta 1956, torej kar 68 let!

Umetniški vodja in dirigent je zadnjih deset let mladi, zavzeti Dejan Rihtarič, ki je v almanahu zapisal, da se je v desetih letih zvrstilo na stotine nastopov, na tisoče prostovoljnih ur. Kot je poudaril, se mu je že od začetka zdelo pomembno, da se udeležujejo tekmovanj, prav tako spodbujajo mlade člane, da se udeležujejo godbenih taborov. Veliko pozornost pa je namenil tudi korakanju in »show programu«; dvakrat so izpeljali celo »flash mob« nastop, s katerim so nepričakovano presenetili naključne sprehajalce na Jesenicah in v Ljubljani.

Orkester že četrti mandat požrtvovalno vodi predsednik Anton Justin, tudi sam glasbenik, saj trobento v orkestru igra že petdeset let. In ne le to, po njegovi poti stopata tudi trinajstletna vnukinja Tia na alt saksofonu in šestnajstletni vnuk Taj na trobenti. Nepogrešljiva v orkestru je tudi Helena Erman, dolgoletna tajnica društva, ki bo letos za svoje predano prostovoljno delo prejela tudi občinsko priznanje.

Predani člani so tudi člani družine Muhar, oče Peter je bil vrsto let predsednik, sicer pa je član orkestra kot bas saksofonist že neverjetnih 66 let. Štefanija je kronistka, sin Peter je »varuh društvenih financ« in prav tako saksofonist že vse od leta 1986.

Peter in Monika Bohinec

Dolgoletni prijatelj in podpornik orkestra je tudi jeseniški župan Peter Bohinec, ki je pred dvema letoma postal častni član orkestra. Tudi njegova sestra Monika Bohinec, vrhunska mezzosopranistka v Dunajski državni operi, srčno rada sodeluje z orkestrom. Pred leti je tako s tenoristom Klemenom Torkarjem sooblikovala odmeven projekt Ljudska z'Godba, s katerim so želeli publiki na malce drugačen način približati najlepše slovenske ljudske pesmi. Tako so spletli tri »venčke« pesmi, ki jih ob spremljavi orkestra pojeta oba solista. Projekt je zaživel tudi na zgoščenki.

Letos, v jubilejnem letu, ob veliki podpori občin Jesenice in Kranjska Gora, pripravljajo niz prazničnih dogodkov, častna pokroviteljica slovesnosti pa je predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Pisma bralcev / petek, 24. november 2023 / 11:31

Pekel v Gazi

V časopisu Gorenjski glas (petek, 20. oktobra 2023) sem na strani 13 prebral članek novinarja Miha Nagliča Pekel v Gazi. Na to lepo mesto imam veliko zanimivih spominov. Kako in zakaj ...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / sobota, 3. februar 2024 / 18:13

»Ti, ta flet'n, skravžlan, boš pa igral«

Podelitev Severjevih nagrad lani decembra na Loškem odru je bila posebno slovesna. Za življenjsko delo v slovenskem ljubiteljskem gledališču je Severjevo nagrado prejel domačin, dolgoletni igralec Loš...

Kultura / sobota, 3. februar 2024 / 18:12

Ko dinozaver postane virtuoz

Zakladnici knjig v založništvu Pucihar music, iz katerih se otroci lahko učijo igranja na flavto, klavir in druga glasbila, sta Blaž Pucihar in dr. Ana Kavčič Pucihar dodala novo zbirko skladb za flav...

Slovenija / sobota, 3. februar 2024 / 18:11

Milijoni, brez sreče in ljubezni

»Nekje sem brala, da je lepa beseda, namenjena sočloveku, poleg poljubljanja tisti način medsebojne izmenjave, ki nas najbolj osreči,« je dejala Marija Olip, ravnateljica Višje šole za gospodarske...

Gospodarstvo / sobota, 3. februar 2024 / 18:10

Od iPhona do samokolnice

Kupci na spletu postajajo vse bolj racionalni, kaže zadnja raziskava platforme Ceneje! in družbe Valicon.

Kranj / sobota, 3. februar 2024 / 18:10

Patru Metodu Benediku Trubarjevo priznanje

Kranjskemu rojaku prof. dr. Metodu Benediku, teologu, cerkvenemu zgodovinarju in zaslužnemu profesorju Teološke fakultete Univerze v Ljubljani, so Trubarjevo priznanje za leto 2023 podelili v torek v...