Praznovali bodo s pesmijo
Moški pevski zbor (MoPZ) Alpina je na slavnostnem občnem zbiru v januarju zaznamoval šestdesetletnico neprekinjenega delovanja, ki jo bo »delovno« praznoval še v začetku marca s koncertom v kinodvorani v Žireh.
Zbor je ohranil ime podjetja Alpina, saj so ga ustanovili tamkajšnji delavci.
Žiri – »Petje v pevskem zboru ima neizpodbitno socialno noto: precej zabavnejše je v družbi prijateljev,« razmišlja Primož Erznožnik, zdaj že nekdanji predsednik MoPZ Alpina, saj je v začetku januarja po petnajstih letih vodenje zbora predal svojemu nasledniku Nacetu Zajcu. Prav tako iščejo zamenjavo za umetniškega vodjo Andreja Žaklja, ki je to vlogo opravljal kar 34 let, do lanskega junija. »Odločili smo se namreč, da je čas za menjavo generacij. V zadnjem letu nam je uspelo pridobiti tudi nekaj novih mlajših pevcev, zbor pa si zasluži tudi dobrega zborovodjo, ki bo še nadgradil kakovost, ki smo jo dosegli v preteklih letih.« Na koncertu ob jubileju bodo z zborom na odru kar tri zborovodje, s katerimi so v preteklosti že sodelovali: Neža Erznožnik, Gorazd Pintar in Ajda Tušar, za katero upajo, da bo v prihodnje prevzela umetniško vodenje zbora.
Železni repertoar zbora ostajajo domoljubne in slovenske narodne pesmi, dodali pa so še zabavne skladbe, slovenske in tuje. »Radi poudarjamo, da ohranjamo slovensko ljudsko pesem, saj je to po mojem mnenju poslanstvo vsakega zbora, vendar je krog poslušalcev teh pesmi precej ozek. Zato smo se odločili, da stopimo v stik s skladatelji, ki bi za nas priredili skladbe zabavnega žanra,« je pojasnil Žakelj. Za pevske revije in tekmovanja študirajo tudi skladbe višje umetniške vrednosti. »Načrtno vsako leto izbiram vse težje skladbe, saj tako postopoma dvigamo kakovost, kar je bil tudi moj cilj, ko sem prevzel vodenje zbora.« To se je pokazalo tudi na regijskih tekmovanjih pevskih zborov, ki jih prireja Javni sklad RS za kulturne dejavnosti, saj so napredovali od bronastega pa vse do zlatega priznanja, ki so ga prejeli leta 2018. »Lahko rečemo, da je bil to vrhunec delovanja našega zbora na tekmovalnem področju. Tega leta smo namreč prejeli tudi posebno priznanje za najboljšo izvedbo sodobne skladbe, napisane po letu 2000, in sicer za skladbo Klobuki v priredbi Tadeje Vulc.«
V zboru je ta čas aktivnih 24 pevcev, starostna struktura pa je zelo pisana: najmlajši pevec je star 18, najstarejši pa 70 let. Zbor je ohranil ime podjetja Alpina, saj so ga ustanovili tamkajšnji delavci, obenem pa so obstoj zbora dolga leta omogočali predvsem zaposleni v Alpini in mnogi še danes delež svoje plače namenijo za financiranje zbora. Sredstva za delovanje jim prek razpisov namenja tudi občina. Tako Erznožnik in Žakelj verjameta, da bo zbor tudi pod novim vodstvom in z novimi pevci nadgrajeval dosedanje delo. »Smo edini posvetni pevski zbor na Žirovskem, ki deluje neprekinjeno šestdeset let; žirovska zborovska tradicija pa je stara že več kot sto let in želimo, da se ohrani tudi v prihodnje,« je še dejal Žakelj.