Staršem zagotoviti možnost izbire
V Iniciativi staršev otrok v zasebnih vrtcih so se minuli teden ostro odzvali na načrtovane spremembe zakona o vrtcih, ki predvideva tudi ukinitev sofinanciranja programov zasebnih vrtcev.
»Zasebni vrtci bi postali dosegljivi samo še najpremožnejšim.«
Kranj – Ukinitev sofinanciranja programov zasebnih vrtcev pomeni diskriminacijo in odvzem pravic otrokom na podlagi tega, kateri vrtec obiskujejo, so prepričani starši otrok v zasebnih vrtcih, ki jih je ta namera združila v civilno iniciativo. Kot ugotavljajo, so namreč v gradivo delovne skupine ministrstva za vzgojo in izobraževanje za pripravo sprememb zakona o vrtcih uvrstili tudi predlog, v katerem je v celoti črtan 34. člen, ki ta čas daje pravico do subvencije tudi otrokom v zasebnih vrtcih. »Glede na to, da na dokumentu celo piše, da ta ne odraža stališč ministrstva, se ob tem starši zaskrbljeno sprašujemo, kdo je pripravil ta predlog zakona, če ga ni ministrstvo.«
Ukinitev subvencije za otroke v zasebnih vrtcih bi po mnenju vodja iniciative Gregorja Bezenška ml. pomenila grob poseg v pravico staršev do svobodne izbire predšolske vzgoje za njihove otroke. »Odvzem pravice do sofinanciranja otrokom, ki obiskujejo zasebni vrtec, bi pomenil radikalno in brezumno rušenje sistema predšolske vzgoje v Sloveniji, ki bi imel trajne in nepopravljive posledice. Staršem bi se s tem praktično odvzela možnost svobodne izbire vrtca za njihove otroke, zasebni vrtci pa bi postali dosegljivi samo še najpremožnejšim,« je poudaril in dodal, da bi s tem v predšolski vzgoji krenili na pot elitizma in večanja družbenih razlik. Ob tem poudarja, da so otroci, ki so vključeni v zasebni vrtec, že zdaj obravnavani neenakopravno, saj jim pripada samo 85-odsotna subvencija vrtca v primerjavi z otroki, ki so vključeni v javni vrtec. »Posledično so otroci v zasebnih vrtcih za občino precej nižji strošek kot otroci v javnih vrtcih.« Ob tem je še poudaril, da občine ne financirajo zasebnih vrtcev, ampak je subvencija po zakonu o vrtcih pravica otroka oziroma njegovega starša.
Možnost izbire v dobro otroka
Na to je opozorila tudi direktorica Zasebnega vrtca Dobra teta Jana Fleišer. »Treba je razlikovati: ne gre za subvencijo vrtca, ampak oskrbnine, ki jo plačujejo starši za otroka v vrtcu.« Prepričana je, da je pomembno vzpostaviti okolje, v katerem bodo starši imeli možnost izbire v najvišje dobro otroka. »Da to zagotovimo, pa je pomembno ustvariti stabilno okolje, kjer je čim manj sprememb.« Po njenem mnenju je predlogu za ukinitev subvencije za otroke v zasebnih vrtcih botrovalo dejstvo, da ta čas v javnih vrtcih ostajajo prosta mesta. »Ampak zaradi tega ni treba uničiti zasebnih vrtcev, raje se vprašajmo, zakaj ostajajo mesta v javnih vrtcih nezasedena.« Prepričana je, da bi morale občine sprejeti strategijo vpisa otrok v vrtce skozi vse leto, da jim v januarju ne bi bilo treba zavračati sprejema otrok v vrtec. Zdi se ji namreč razumljivo, da prva misel staršev po rojstvu otroka ni njegov vpis v vrtec. »Zdaj, ko imamo presežek mest v javnih vrtcih, se ponuja odlična priložnost, da to rešimo.«
V iniciativi, ki se ji je doslej pridružilo že več kot 1100 staršev, so po Bezenškovih besedah pripravljeni pri zaščiti pravic njihovih otrok uporabiti tudi vsa pravna sredstva. Zato napovedujejo tudi proteste ter vložitev pritožbe na ustavno sodišče in evropsko sodišče za človekove pravice.