Obudili povojni običaj
V Dražgošah so na pustno soboto tako kot vsako leto obudili star povojni običaj, v nedeljo pa so otrokom pripravili pustni sprevod, igrico in vsako pustno šemo obdarili s simboličnim darilom. Brez krofov v pustnem času ne gre, kakšne dobrote pa so si ´prismučali` novinarji na svojem srečanju v Kranjski Gori, pa bi vam na dolgo in široko lahko pripovedovala Danica Dolenc.
Po starem ljudskem običaju so se Dražgošani tudi letos oblekli v ženina, nevesto, ta star'ga, ta staro, pol'caja, metlarco in fajmoštra ter hodili od hiše do hiše ter vabili sovaščane na ohcet. »Običaj so v vas prinesli godci iz Lajš leta 1948. Dve leti kasneje so Dražgošani ta običaj od njih prevzeli in šli po vasi, tako kot hodijo še danes. Sicer pa je ohcet sinonim za pustno rajanje, kamor mladi fantje vabijo vaščane ter jim hkrati zaigrajo kratek skeč. »Letos so se po desetih letih v 'ta stare' maškare spet oblekli starejši vaščani in več kot dobro odigrali svoje vloge, saj so na pustno rajanje privabili več kot sto petdeset ljudi,« je povedal predsednik Turističnega Društva Dražgoše Miha Zupanc in dodal, da so tudi letos izbrali in obdarili najboljše maske, med katerimi so največ glasov prejele 'biljard kugle'. Sicer pa so se pustovanja najbolj razveselili najmlajši. Veselo je bilo tudi na Zalem Logu, med številnimi maskami pa smo po Gorenjskem opazili različne izvedbe para 'A je to', navdušila pa je predvsem izvirnost skupinskih mask. Lego kocke so bile zelo detajlne, Smrkci pa so očitno še vedno v modi.
Na zanimiv prizor pa smo v soboto naleteli pri 'najboljšem sosedu' v kranjski Supernovi, kjer so Špela, Zlatko in Damjana do šeste popoldne 'nacrvli' že okoli 4500 krofov. Z njimi pa so se 'spopadali' že od četrtka, kogar pa zamika, jih lahko ujame še danes.
Te dni se je v Kranjski Gori zadrževala tudi najbolj vneta smučarska srenja slovenskih novinarjev. To je bilo že njihovo 46. zimsko srečanje. Tekmovali so v tekih in veleslalomu, predvsem pa so se družili. Vsak dan jih je z odličnim kosilom presenetil drug gostinec. Najprej z odlično gobovo juho in ocvrtimi piščanci gostilna Šurc iz Rateč, naslednji dan Čadeževi z Visokega z vampi, pa vse tako do prazničnega petka, ko so na Prešernov dan prvič gostili chefa Janeza Bratovža. In kaj je pripravil? Za začetek terino krškopoljskega prašička s sončničnim in bučnim oljem, teletino s čebulnim njokom in dušeno kolerabo, zaključil pa s suhim sadjem in z omako črnega čaja … Na petkovem kulturnem večeru pa so se novinarji izobraževali tudi kulturno. Zapela jim je odlična Ana Soklič.