Naj ne bo nikoli več vojne
To je eno od pomembnih sporočil prireditve, ki so jo v spomin petdesetim ustreljenim talcem pod Kamnitnikom pripravili v Škofji Loki.
Škofja Loka - 9. februarja 1944 so Nemci pod Kamnitnikom ustrelili petdeset talcev.
Ti domoljubi so bili žrtve načrtovanega sistema zastraševalnih ukrepov okupatorja, ki je bil po kapitulaciji Italije in neuspehu nemške vojske pred Stalingradom že oslabljen, tudi na naših tleh pa ni mogel streti organiziranega odpora. Kot je na slovesnosti v spomin talcem dejal škofjeloški župan Miha Ješe, je šlo za generacijo, ki je za celotni narod največ žrtvovala, povojnim generacijam pa omogočila mir in varno življenje. Njihova žrtev ne sme biti zaman, kraj poboja pod Kamnitnikom pa mesto spomina in opomina ter zaveze delovati v prid vse skupnosti. Drugi govornik Jure Žakelj, predsednik Združenja borcev za vrednote NOB Škofja Loka, je obnovil zgodbo o tragediji pod Kamnitnikom, ki je med ljudmi zasejala strah in žalost, a tudi zavest, da se je treba boriti proti okupatorju. Kakšen bi bil danes ta svet, če ne bi bilo upora in bi zmagala fašizem in nacizem! Tudi nas, Slovencev, ne bi bilo, je prepričan govornik, ki je poudaril, da si moramo prizadevati za svet, v katerem ne bi bilo nikoli več vojne.
V spomin pod Kamnitnikom padlim talcem so delegacije položile vence, prav tako tudi k vešterskemu mlinu, kjer je bila leta 1944 le dan pred ustrelitvijo talcev požgana partizanska tehnika. V programu so nastopili: Mestni pihalni orkester, Trio Quartet, harmonikar Jaka Oblak in recitatorja Monika Tavčar in Marko Črtalič, z molitvijo pa dr. Alojz Snoj iz župnije Stara Loka.