Neapelj, Jadran in danes za jutri

Aktualna branja Cankarjeve založbe prinašajo dva romana, zbirko kratkih zgodb, potopis in razmišljanji o pomenu knjige.

Ljubljana – Pri Cankarjevi založbi so z zadnjimi knjižnimi izdajami preteklega leta nedvomno stopili v prihodnost. Podprimo torej uvodne besede s predstavitvijo nekaj aktualnih branj. Trenutnemu dogajanju na slovenskem političnem parketu je na kožo pisan roman Vse ali nič, ki ga podpisuje Anže Voh Boštic. Gre za avtorjev prvenec in pri nas ne ravno pogost žanr politične srhljivke. V napeti zgodbi sveže diplomirani študent politologije Franjo obupano išče službo, saj se z mamo komaj preživljata. V službo ga vzame Agnes, vplivna figura ene izmed strank v državi. Fant izve nekaj, česar ne bi smel, in kar naenkrat je postavljen pred moralno dilemo, naj to prijavi na policijo ali naj informacijo izkoristi za svoj politični napredek. Hkrati ugotovi, da politika ni črno-bela, saj se politiki, naj bodo levi ali desni, zasebno brez težav družijo, ideološke igre se gredo zgolj zato, da k svojim strankam priklenejo volivce. Lahko bi dodali – vsaka podobnost s slovensko ali bruseljsko politiko je naključna.

Prvenec je tudi knjiga kratkih zgodb Neli Filipić Srečni konci, namreč njeno prvo delo za odrasle, saj ima pisateljica za seboj že velik opus knjig za otroke in mladino. »Ko sem bila mlada, sem pisala za odrasle, a nisem imela poguma za objavo, sem ga pa z Levstikovo nagrado dobila za pisanje za otroke in mladino. Zadnja leta so me uredniki opozarjali, da me kliče roman za odrasle. Nekaj zgodb je nastalo hipno v enem dnevu, z nekaterimi sem se ukvarjal dlje. Po letu, dveh sem se vrnila k njim, jih vendarle napisala in pri tem zelo uživala,« pove Neli Filipić. Srečni konci so zbirka črnohumornih, satiričnih, družbenokritičnih in feminističnih kratkih zgodb, ki prevprašujejo položaj posameznikov, umetnic, starostnikov in starostnic in ženske v sodobni družbi. Zgodbe secirajo naše odnose, čustva, položaje in eksistencialne lege. »Na prvi pogled knjiga nima neke rdeče niti, zgodbe so si med seboj zelo različne, so daljša besedila, nekatere zgodbe pa so zelo kratke, s skoraj aforistično poanto,« k zbirki dodaja urednik Aljoša Harlamov. Velja dodati, da ne gre za zgodbe, ki bi jih brali površno, saj v vsaki najdemo kakšen drobec, ki spremeni našo misel z začetka branja.

Tretji namig v prihodnost, recimo letošnjega poletja, je Knjiga o jugu hrvaškega avtorja, Splitčana Jurice Pavičića. Gre za sodobno antropologijo jadranske obale, zaznav in uvidov prostora in časa juga tukaj in zdaj. Ta je seveda drugačen, kot ga prepoznava slovenski bralec, ki v njem vidi predvsem poletje in počitnice na Jadranski obali in otokih. Pavičićev potopis nasprotno predstavlja Dalmacijo in Sredozemlje z vsemi njenimi odkloni v eno ali drugo smer, kar avtor opravi v visoko literarnem zapisu. Kot vesten kronist avtor skozi naravo, zgodovino, umetnost, okuse in vonje juga neprizanesljivo lušči plasti stereotipnih iluzij juga kot idealnega okolja. Delo je prevedla Sonja Polanc.

Iz preteklih let pa se nadaljuje bralska evforija romanov italijanske avtorice, ki piše pod psevdonimom Elena Ferrante. Njen Neapeljski cikel je obnorel svet, pred leti v štirih knjigah tudi slovensko bralstvo. V slovenščino so že prevedeni Dnevi zavrženosti, Zlagano življenje odraslih in Izgubljena hči, zdaj pa je na voljo še roman Nadležna ljubezen, prvi, ki ga je avtorica napisala pod psevdonimom. Po materini skrivnostni smrti z utopitvijo, ki je sledila seriji čudnih telefonskih klicev, se njena najstarejša hči, 45-letna Delia, vrne v rodni in prezirani Neapelj. Tam začne razkrivati v otroštvu potlačeno resnico o svoji družini ... Kot je povedala prevajalka Daša Perme Jurjavčič, je slog avtorici lasten, prav tako gre za njene značilne teme odnosov v družini, je pa zgodba psihološka srhljivka. Film, ki je bil posnet po knjigi, sodi med trilerje.

Knjiga s pomenljivim naslovom Je to knjiga? je skupno delo dveh avtorjev, poznavalcev in profesorjev založništva, Mihe Kovača in Angusa Phillipsa (njegov del knjige je prevedel Jaka Gerčar), z univerz v Ljubljani in Oxfordu. »Branje je tisto, kar knjigo dela za poseben medij, saj je edini, ki nas sili v daljše poglobljeno branje in je eden najpomembnejših vstopov skozi vrata znanja,« je prepričan Kovač. Avtorja v knjigi analizirata družbeno paradigmo, v kateri knjiga izgublja status privilegiranega medija znanja, hkrati pa pokažeta, kaj vse izgubimo, če se kot družba in posamezniki odpovemo branju knjižnih vsebin. Torej?

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 25. november 2013 / 11:48

Proizvajamo industrijsko na obrtni način

Alples iz Železnikov postaja edino večje slovensko pohištveno podjetje. Tudi zato, ker so zdravi, nizko zadolženi, inovativni in se prilagajajo kupcem. Gospodarski krizi niso ubežali, letos so odpušča...

Objavljeno na isti dan


Jesenice / ponedeljek, 25. november 2019 / 22:33

Čufarjevi dnevi znova napolnili gledališče

Čufarjevo plaketo za najboljšo predstavo po izboru žirije je prejela skupina Hlodi, KUD Franc Kotar Trzin, za predstavo Blaznost igre. Občinstvo pa je za najboljšo izbralo domačo predstavo Za zmeraj!

Gospodarstvo / ponedeljek, 25. november 2019 / 22:19

Ponosni na rezultate gospodarstva

Slovensko gospodarstvo dosega izjemne rasti, a izzivov je tudi v prihodnje še dovolj, je bilo glavno sporočilo štirinajstega Vrha slovenskega gospodarstva.

GG Plus / ponedeljek, 25. november 2019 / 22:11

Vsi smo želeli biti kuharji ...

Vodja kuhinje v Hotelu Korona v Kranjski Gori Janja Bučić je prejela priznanje turistično-gostinske zbornice za posebne dosežke in doprinos k dvigu kakovosti storitev, podelitev je bila na nedavnih Dn...

Kultura / ponedeljek, 25. november 2019 / 22:10

Zbirka Umetniki dijakom

Na Gimnaziji Franceta Prešerna v Kranju so slovesno odprli stalno zbirko likovnih del, ki so jih podarili člani Likovnega društva Kranj. Nastala je prva didaktična likovna zbirka na slovenskih šolah.

Kranj / ponedeljek, 25. november 2019 / 22:08

Šteje edino zadovoljstvo

Na slavnostni seji ob sedemdesetletnici Planinskega društva (PD) Iskra Kranj so nekdanji in aktualni člani zaobjeli zgodovino ter predstavili bilten in organizacijo vodništva v društvu.