Zbirka Umetniki dijakom
Na Gimnaziji Franceta Prešerna v Kranju so slovesno odprli stalno zbirko likovnih del, ki so jih podarili člani Likovnega društva Kranj. Nastala je prva didaktična likovna zbirka na slovenskih šolah.
Kranj – Ponedeljek je bil na Gimnaziji Franceta Prešerna poseben dan, saj so s slovesnostjo odprli stalno zbirko del umetnikov Likovnega društva Kranj, ki je nastajala v zadnjih dveh letih. Ta obsega 99 del, ki jih je gimnaziji podarilo 39 avtorjev. K bogati zbirki, ki se razprostira po tako rekoč celotni šoli, velja dodati še odlične fotografije nekdanjih dijakov Katje Bidovec in Cirila Jazbeca ter dela, ki so jih ustvarili dijaki v likovnih delavnicah pod mentorstvom akademskih slikarjev. Ideja za zbirko je rasla, odkar so se na šoli povezali s slikarjem Klavdijem Tutto, ki je vodil nekaj delavnic z dijaki, ob tem pa je tudi ponudil svoja dela, ki bi lahko našla mesto na stenah šole. Kasneje je za to navdahnil tudi kolege in kolegice iz društva in začela je nastajati kvalitetna zbirka. »Iz nekajurne delavnice za dijake je tako z leti in vztrajnostjo zrasla naša dnevna soba umetnosti, ki je edinstven primer, kako umetnost vsakodnevno približati različnim skupinam ljudi,« je poudarila ravnateljica Mirjam Bizjak; da v teh kibernetskih časih lahko svoj pogled vedno znova z zaslonov mobilnih telefonov preusmerjajo na vrhunska umetniška dela.
»Pomen zbirke vidim tako v kakovosti kot tudi v pestrosti. Dijaki so v stiku z vrhunskimi deli akademsko izobraženih slikarjev, kiparjev, fotografov. Naučijo se jih ne le opazovati, ampak tudi kritično presojati. Ne nazadnje pa se o likovni umetnosti lahko učijo neposredno z opazovanjem originalov. Tako na primer pri pouku grafike lahko opazujejo akvatinte Cveta Zlateta, litografije Klementine Golija ali pa digitalno grafiko Bruta Carniollusa in od sedaj naprej pa tudi dela drugih mlajših avtorjev. Ko govorimo o abstraktni umetnosti, si gremo ogledat dela Jake Bonče in opazijo, kako je vanje ujet princip sudokuja. Ko omenjamo instalacijo, lahko le odpremo vrata učilnice in pred sabo imamo delo Eve Petrič. Učinka zbirke na dijake, ki bodo srednješolska leta preživeli ob njej, še ne moremo povsem ovrednotiti, bo pa zagotovo pozitiven in upam, da se bo poznalo tudi pri njihovem obisku galerij in likovnih dogodkov,« ob razstavi razmišlja umetnostna zgodovinarka, profesorica likovne umetnosti, ki je v sodelovanju s Tutto in ob podpori ravnateljice vsa leta skrbela za širitev zbirke.
»Tovrstne zbirke bi morale biti na vsaki šoli, saj smo pogosto priča pomanjkljivi estetski vzgoji mladih. Gimnazija Franceta Prešerna je v tem smislu svetel vzor in vzorčni primer, kako se mlade uči estetike,« je povedal Klavdij Tutta, ki se je zahvalil vsem umetnikom, ki so darovali svoja dela, ob tem pa je iz rok predsednika Zveze združenj slovenskih likovnih umetnikov Aleša Sedmaka prejel priznanje za razvoj vizualne kulture, ki ga stanovska organizacija namenja Likovnemu društvu Kranj, ki bo prihodnje leto praznovalo štirideset let obstoja in delovanja.
K zbirki so dodali katalog z doniranimi deli in predstavitvami umetnikov. Razstavo sta odprla kranjski župan Matjaž Rakovec in državna sekretarka na ministrstvu za izobraževanje znanost in šport Martina Vuk. Če je slednja navdušena nad zbirko in njenim sporočilom, ki ga šola daje mladim, pa je za Rakovca tovrstno sodelovanje med šolo in umetniki še ena potrditev, da je Kranj kulturno mesto in je kandidatura za evropsko prestolnico kulture še kako na mestu. »Dobrim ljudem in mladim očem je treba zaupati,« je še poudaril.