Prodali so le kuhinjo
Na javni dražbi v stečaju loškega LTH so prejšnji teden prodali kuhinjo z menzo, za novo upravno stavbo pa ni bilo zanimanja.
Škofja Loka – Zadnji javni dražbi v okviru stečajnega postopka Loških tovarn hladilnikov (LTH) sta bili polovično uspešni. Stečajni upravitelj Dušan Taljat je namreč prejšnji teden uspel prodati bivši objekt kuhinje z menzo, medtem ko za novo upravno stavbo ni bilo zanimanja. Na dražbo za kuhinjo je pristopil le en ponudnik, izvedla pa se je z zniževanjem izklicne cene, ki je bila postavljena na 189.400 evrov. Koliko je kupec, ki je želel ostati anonimen, na koncu plačal, ni znano, stečajni upravitelj pa zagotavlja, da je bila prodaja realizirana v okviru meja, ki jih je postavilo sodišče. To je kot najnižjo še dopustno ceno določilo 151.520 evrov. »Celotna kupnina, zmanjšana za stroške, bo namenjena ločitvenemu upniku,« je še pojasnil Taljat.
Znova pa je bila neuspešna dražba za novo upravno stavbo LTH, za katero je bila skupaj z opremo in pripadajočim dvoriščem tokrat izklicna cena 273.600 evrov, saj dražiteljev sploh ni bilo. Taljat vseeno ocenjuje, da obstaja interes tudi za nakup te stavbe, zato bo sedaj predlagal, da se naslednja prodaja opravi v postopku nezavezujočega zbiranja ponudb.
Kljub večkratnim poskusom ostajajo neprodani tudi stara upravna stavba in proizvodni prostori LTH, ki je v stečaju od junija 2009. Ti objekti se sedaj prodajajo v postopku nezavezujočega zbiranja ponudb (do 15. oktobra), enako so po sklepu sodišča naprodaj tudi pravice industrijske lastnine, torej modeli, patent in znamka LTH (rok za oddajo nezavezujočih ponudb je 27. november). Predvsem od izida prodaje proizvodne hale bo odvisen tudi nadaljnji stečajni postopek, pojasnjuje Taljat. Insolvenčna zakonodaja sicer predvideva različne možne rešitve v primeru ocene, da je nadaljnje unovčenje stečajne mase nesmiselno. Preostalo premoženje iz posebne stečajne mase lahko tako prevzamejo ločitveni upniki oziroma navadni upniki (premoženje iz splošne stečajne mase). Če upniki ne izrazijo namere za prevzem premoženja, lahko pride tudi do prenosa na državo oziroma lokalno skupnost.
»Ne glede na zadnjo ali tudi prejšnje prodaje nepremičnin še vedno velja skoraj zagotovo, da navadni upniki ne bodo poplačani. V najboljšem primeru bodo delno poplačani ločitveni upniki. V primeru, da se bo oblikovala splošna stečajna masa, bi bili lahko poplačani tudi prednostni upniki, vendar je za to še vedno malo verjetnosti,« je še pojasnil Taljat, ki je sicer med drugim proti nekdanjemu vodstvu in lastnikom LTH vložil tudi 450 tisoč evrov težko odškodninsko tožbo zaradi zavlačevanja z uvedbo stečaja in posledičnim oškodovanjem upnikov.
Stečajni upravitelj je upnikom priznal za 28 milijonov terjatev, od tega za 20,5 milijona evrov zavarovanih z ločitvenimi pravicami.