Voda iz centra Medvod je odtekla in za seboj pustila tudi veliko blata. / Foto: Tina Dokl

Hude posledice poplav v Medvodah

Dan po hudih poplavah smo bili v Medvodah. Deževje je povzročilo veliko škode. Največjo moč je imela Sora, v Polhograjcih težave povzročajo tudi plazovi. Iščejo prostovoljce.

Medvode – Deževje tokrat ni prizaneslo tudi občini Medvode. Kažejo se hude razsežnosti škode, ki ga je povzročilo. Noč s petka na soboto je bila sicer mirnejša kot prejšnja, kar pa ne velja za številne, ki jim je voda zalila domove. Skrbi, kako naprej, je veliko. Smrtnih žrtev k sreči ni bilo, so pa morali evakuirati ljudi. Registrirali so jih 60. Polovica si je prenočišče našla sama, 17 jih je noč preživelo v Motelu Medno, 13 na Policijski akademiji v Tacnu.

Na pomoč prišla tudi Slovenska vojska

Danes so bili že od zgodnjih jutranjih ur na terenu številni gasilci, na pomoč je prišla tudi Slovenska vojska. Ljudje so čistili zalite domove, polne blata, mulja ... Zelo hudo je bilo tudi v samem središču Medvod, kjer je Sora včeraj zgodaj dopoldan prestopila bregove in se razlila na obe strani. Zalila je med drugim tudi občinsko stavbo in nakupovalni center s trgovino Mercator. Je pa prizanesla Knjižnici Medvode. Voda se je ustavila 10 centimetrov pred vhodom. Knjižnica je ostala suha. Na prvi hudi preizkušnji je bil novi most čez Savo Medvoški lok, ki ga je Sava sicer dosegla, a je ostal nepoškodovan. To pa ne velja za most čez Soro pri Mačkah, ki ostaja zaprt. Zaprte so še vedno tudi nekatere ceste, predvsem v dolini Ločnice, sredi dneva še vedno kljub pomoči vojske niso uspeli priti do Osolnika. Največja težava so plazovi.

Župan: Ko bi bilo vsaj vse skupaj samo nočna mora

V središču Medvod smo srečali župana Nejca Smoleta. »Danes zjutraj, ko sem se zbudil, sem srčno upal, da je bilo vse to včerajšnje dogajanje samo nočna mora. Tako lahko opišem občutke v eni povedi. Žal je vse skupaj resnično. Ljudje, ki so danes živi, se takšne vode v Medvodah ne spomnijo. Ob poplavah leta 1990 sta imeli Sora in Sava precej nižje pretoke kot včeraj. Rezultat danes lahko vidimo tako v središču Medvod kot tudi v okolici. V samem začetku deževja v petek kmalu po polnoči so se začele prve intervencije v vaseh pod Polhograjci (Rakovnik, Vaše, Goričane, Preska, Sora), čez noč se je kot zelo problematično pokazalo območje doline Ločnice s plazovi, zasutimi hišami in avtomobili, zjutraj pa je sledilo zelo hitro naraščanje Sore, ki je zalila središče Medvod. Kasneje je zalilo še območje Vikrč, kjer tako visoke vode tudi nihče ne pomni. Dvignil se je tudi nivo podtalnice, tako da je tudi tam, kjer niso bili neposredno ogroženi od vodotokov, začelo zalivati kleti, kar pomeni tudi območje KS Smlednik in Zbilje, kjer so imeli veliko dela s črpanjem vode. Včeraj smo v prvi vrsti reševali življenja. Enota reševanja na vodi iz PGD Zg. Pirniče je opravila nadčloveško delo. Zgodaj zjutraj je bilo že reševanje v Rakovniku, kjer sta bili sredi poplavljenega polja v deroči vodi dve osebi ujeti v avtodomu. Veliko dela so imeli tudi še kasneje. Danes je prvi dan običajnih intervencij, če tako rečem, torej črpanja vode, reševanja premoženja, kar se še da rešiti. Jutri bo dan, ko bomo začeli pospravljati, čistiti ...« je povedal župan Medvod Nejc Smole. Nazorno je pojasnil, kako hitro je včeraj vse skupaj potekalo: »Sodelavci iz občinske uprave so iz stavbe tekli, ko jim je voda segala že do kolen. Ta sila vode, ki je včeraj pokazala svojo moč, je res neverjetna.«

Škoda je velika, tudi o približnih številkah je še prezgodaj govoriti. »Niti slučajno si ne morem predstavljati, kako bomo zagotovili sredstva za sanacijo vseh poškodb, ki so nastale na javni infrastrukturi, za sanacijo vseh plazov ... Glavna skrb je trenutno, kako zagotoviti, da se bodo ljudje lahko vrnili na svoje domove, da se bodo vsaj za silo, če bo le šlo, pripeljali do svojih hiš. Nato bomo teden za tednom stvari reševali naprej,« pravi župan.

Sanacija bo dolgotrajna

Tako včeraj kot danes v Medvodah sodeluje veliko prostovoljcev. Največ je gasilcev iz društev iz celotne Gasilske zveze Medvode, okrog 130, na pomoč jim je prišla tudi Gasilska zveza Ig s 30 gasilci. Za koordinacijo skrbi štab Civilne zaščite Medvode, ki je v Športni dvorani Medvode. »Pomaga tudi 21 pripadnikov Slovenske vojske s šestimi vozili. V Smledniku je enota Civilne zaščite za prečrpavanje večjih količin vode. V objektih, kjer se je voda umaknila, prečrpavajo vodo, drugje pa so začeli tudi že čistiti. Večje delovišče je še v Ločnici, kjer se je sprožilo več plazov in kjer so z blatom močno zalite tudi hiše,« je povedal Anže Šilar, poveljnik Gasilske zveze Medvode. Čaka jih še veliko dela. »Treba je razločiti, kaj je intervencija in kaj sanacija. Danes in jutri lahko še računamo na to, da bi govorili o intervenciji, od ponedeljka naprej pa o sanaciji. Ta bo dolgotrajna,« je dejal Šilar.

Sprejemajo prijave prostovoljcev

Po dveh dneh intervencij se približuje čas čiščenja in sanacije. »Mnogi ste pomoč že včeraj in danes nudili sosedom, znancem in prijateljem. Danes smo dobili veliko ponudb za pomoč iz naše občine in tudi sosednjih. Vse, ki ste pripravljeni pomagati našim občanom pri čiščenju njihovih domov in pri čiščenju javnih površin ter objektov, vabimo, da nam s spletnim obrazcem ali po telefonu javite svojo pripravljenost. Po prijavi bomo stopili v stik z vami in vam posredovali dodatna navodila (prvim prostovoljcem v nedeljo zjutraj). Prostovoljci poskrbite za ustrezna oblačila in obutev in po možnosti tudi opremo (rokavice, lopate, metle …). Predvidevamo, da bomo pomoč potrebovali več dni. Zbirno mesto prostovoljcev bo pred Športno dvorano Medvode,« sporočajo z Občine Medvode. Prostovoljci lahko svoje podatke vpišete v spletni obrazec, ki je objavljen na spletni strani občine in na njihovi strani na Facebooku. Če te možnosti nimate, lahko pokličete tudi na telefonsko številko 01 362 62 22. Odprta bo danes do 21. ure in jutri od 8. ure ter naslednje dni od 8. do 20. ure.

Dežurna številka štaba Civilna zaščite Medvode pa še vedno ostaja 01 361 95 25.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / torek, 16. november 2010 / 07:00

Enajst milijonov evrov priznanih terjatev

V družbi Predence je za 10,8 milijona evrov priznanih terjatev. V hotelskem kompleksu Drnča so zadovoljni z zasedenostjo.

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / sobota, 31. avgust 2019 / 12:08

Praznik idrijskih žlikrofov

V soboto je bilo v Idriji živahno. Mesto je gostilo tradicionalni Praznik idrijskih žlikrofov. Sicer jo je v poznih popoldanskih urah organizatorjem vseeno zagodlo vreme, a to ni kaj velik...

Zanimivosti / sobota, 31. avgust 2019 / 11:45

Zastoji so nesprejemljivi

Zaradi del na gorenjski avtocesti in obleganja gorenjskih turističnih krajev smo priča vsakodnevnim tudi večkilometrskim zastojem, ki največ težav povzročajo domačinom. Prebivalce Bleda in...

Nasveti / sobota, 31. avgust 2019 / 11:43

Skrivnosti pod pepelom, II.

Plinij mlajši, pravnik, govornik, politik, visoki uradnik in pisatelj (ok. 62–ok. 113) je bil prvi, ki je natančno opisal vulkanski izbruh in njegove posledice.

Slovenija / sobota, 31. avgust 2019 / 11:07

Pomoč študentskim družinam

Fundacija Študentski tolar, ustanova Študentske organizacije univerze (ŠOU) v Ljubljani, si prizadeva pomagati študentom v stiski, zato so tudi letos objavili razpis za denarno pomoč, namenjeno štu...

Mularija / sobota, 31. avgust 2019 / 11:06

Pesniška zbirka Glorije Sušnik

Kranj – Izšla je pesniška zbirka 1000 in 1 barva sveta mlade, nadarjene vsestranske ustvarjalke Glorije Sušnik iz Kranja, ki je ob zaključku šolanja na OŠ Simona Jenka prejela zlato plaket...