Največ denarja za zatiranje varoj
Država bo prihodnje leto v okviru ukrepov za čebelarstvo največ denarja namenila za enotno zatiranje varoj pri vseh registriranih čebelarjih.
Kranj – Vlada Janeza Janše je v četrtek na dopisni seji sprejela uredbo o ukrepih za čebelarstvo v prihodnjem letu. Po tej uredbi bo za različne ukrepe na razpolago 688.338 evrov denarja, polovico ga bo zagotovila slovenska država, ostalo pa Evropska unija. Največ denarja, to je 452 tisoč evrov, je predvideno za nadzor varoze, drugo pa za tehnično pomoč čebelarjem, spremljanje in izboljšanje kakovosti medu, obnavljanje čebeljega fonda in za aplikativne raziskave. Podlaga za koriščenje denarja za zatiranje varoj bo operativni program, tega bo v soglasju z republiško veterinarsko upravo pripravil Nacionalni veterinarski inštitut, ki bo določil tudi sredstva za zatiranje v konvencionalnih in ekoloških čebelarstvih.
Da bi posodobili čebelarstvo, bosta država in Evropska unija namenili skupno 80 tisoč evrov za sofinanciranje nakupa čebelarske opreme in za pomoč čebelarjem začetnikom. Začetnik, za katerega je pogoj starost najmanj petnajst let, bo lahko uveljavljal pomoč v višini največ petsto evrov za nakup treh novih panjev s čebeljimi družinami. Po uredbi je 68 tisoč evrov predvideno za interno kontrolo medu in za ocenjevanje medu slovenskega porekla. Za obnavljanje čebeljega fonda bodo namenili nekaj več kot 48 tisoč evrov, denar pa bodo porabili za neposredno testiranje čebeljih družin in za spremljanje kakovosti vzrejenih matic kranjske čebele. V okviru aplikativnih raziskav v čebelarstvu, za kar uredba predvideva 40 tisoč evrov, bodo ugotavljali vpliv akaricida na čebele in varoje in preverjali uporabnost akaricida v praksi.