Jamstvo za bančne vloge
Slovenija je s sprejetjem zakona o sistemu jamstva za vloge pred nekaj manj kot osmimi leti prenesla v pravni red evropsko direktivo o sistemu zajamčenih vlog. Direktiva je ohranila jamstvo za vloge do sto tisoč evrov, skrajšala rok za izplačilo zajamčenih vlog imetnikom, okrepila obveščanje vlagateljev o jamstvu za vloge pred sklenitvijo pogodbe in dodatno zavezala države k vzpostavitvi posebnega sklada za jamstvo. Do jamstva so upravičene vloge, vplačane pri banki ali hranilnici s sedežem v Sloveniji, prav tako pa tudi vloge v bankah iz držav članic EU, ki v Sloveniji opravljajo bančne storitve preko podružnice ali neposredno. V tem primeru so zajamčene po sistemu zajamčenih vlog v državi članici, kjer je sedež banke. Kot pojasnjujejo v Banki Slovenije, so vsi sistemi jamstva za vloge v državah EU v bistvu enaki.
Jamstvo do sto tisoč evrov velja za sredstva, ki jih ima vlagatelj pri banki in hranilnici na podlagi pogodb o vodenju transakcijskega računa, hranilne vloge, denarnega depozita … Nekatera plačila, ki jih je komitent prejel najkasneje šest mesecev pred izdajo odločbe Banke Slovenije o nerazpoložljivosti vloge, so v celoti vključena v jamstva za vloge, četudi znesek presega sto tisoč evrov. Med takšna upravičena sredstva sodijo sredstva od nakupa oziroma prodaje stanovanjske nepremičnine, izplačila iz naslova socialnega, zdravstvenega, življenjskega ali premoženjskega zavarovanja, invalidnine, preživnine, odpravnine, denarne pomoči ob naravnih in drugih nesrečah ...
V Sloveniji sistem jamstva za vloge upravlja Banka Slovenije. Banka Slovenije v primeru propada banke določi banko, ki komitentom propadle banke izplača kritje zajamčene vloge. Do konca minulega leta je bil rok za izplačilo največ deset delovnih dni, od letošnjega 1. januarja je skrajšan na sedem delovnih dni. Denar za izplačilo zagotovi sklad za jamstvo, ki se financira s prispevki bank, prihodki od naložb sklada ter z zadolževanjem. Po zakonu mora sklad najpozneje do 3. julija letos razpolagati s sredstvi v višini najmanj 0,8 odstotka vseh zajamčenih vlog v Sloveniji.