SDS tudi v interpelacijo Stojmenove Duh
Glavni očitek sporni nakup računalnikov
Potem ko so v stranki SDS prejšnji teden napovedali vložitev interpelacije zoper pravosodno ministrico Dominiko Švarc Pipan zaradi spornega nakupa stavbe za sodišča v Ljubljani (prijavo glede nakupa je v ponedeljek prejela tudi Komisija za preprečevanje korupcije), so ta teden napovedali še vložitev interpelacije o delu ministrice za digitalno preobrazbo Emilije Stojmenove Duh. Podpirajo jo tudi v NSi. Kot so navedli v poslanski skupini SDS, Stojmenova Duh svoje delo opravlja nevestno, neodgovorno in netransparentno, ob tem pa predsednika vlade Roberta Goloba pozivajo k razmisleku o tem, ali je ministrica še primerna za opravljanje svoje funkcije. Očitajo ji predvsem nesmotrno porabo davkoplačevalskega denarja za sporen nakup 13.000 prenosnih računalnikov za okoli 6,5 milijona evrov, ki ga je lani izvedlo ministrstvo za digitalno preobrazbo. Na ministrstvu za digitalno preobrazbo so sicer pred časom pojasnili, da so računalniki namenjeni predvsem za potrebe mehanizma za izposojo računalniške opreme, ki ga predvideva lani sprejeta novela zakona o spodbujanju digitalne vključenosti. A kot je ob predstavitvi vsebine interpelacije opozoril SDS-ov poslanec Tomaž Lisec, zakon predvideva uredbo za vzpostavitev tega mehanizma, rok za sprejetje uredbe pa je bil 1. januar. V prvem odzivu za medije na napoved interpelacije je Stojmenova Duh dejala, da nakup računalnikov ni bil nesmotrn in netransparenten, in zavrnila očitke o neodgovornem delovanju. O odstopu ne razmišlja, je poudarila. V njeni stranki Gibanje Svoboda pa so napovedali, da bo učinkovito razdeljevanje računalnikov omogočila novela zakona o spodbujanju digitalne vključenosti, ki bo sprejeta v kratkem.
Boštjančič tretji podpredsednik vlade
Finančni minister Klemen Boštjančič je na predlog premierja Roberta Goloba postal tretji podpredsednik vlade. O njegovem imenovanju je vlada odločala v torek na dopisni seji. S tem se je Boštjančič pridružil preostalima podpredsednikoma vlade, ministrici za zunanje in evropske zadeve Tanji Fajon ter ministru za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luku Mescu. Aktualna vlada je tri podpredsednike imela že do lanskega julija, ko je s funkcije odstopil dotedanji minister za zdravje Danijel Bešič Loredan.
Stavkali bodo tudi tožilci
Medtem ko so slovenski sodniki včeraj končali štirinajstdnevni protest zaradi neuresničitve ustavne odločbe o sodniških plačah, so prejšnji teden iz istega razloga stavko napovedali v Društvu državnih tožilcev Slovenije. Tožilske plače so namreč vezane na sodniške plače. Stavka državnih tožilcev, ki so se sodnikom 4. januarja pridružili na enournem protestu, bo potekala 31. januarja, na ta dan pa bodo opravljali le nujne in prednostne zadeve ter zadeve v primerih pred zastaranjem. O morebitnih nadaljnjih stavkovnih aktivnostih bodo tožilci po 31. januarju odločali glede na potek pogajanj z vlado, sodniki pa se bodo o nadaljnjih protestnih aktivnostih odločili prihodnji teden.
Še prej stavka na upravnih enotah
Za 29., 30. in 31. januar so stavko na več upravnih enotah po državi napovedali tudi v Sindikatu državnih organov Slovenije. Tudi oni se zavzemajo za višje plače, saj so po besedah predsednika sindikata Frančiška Verka upravne enote najslabše plačan sistem v državni upravi. Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja so sicer v sredo nadaljevali pogajanja o prenovi plačnega sistema in odpravi plačnih nesorazmerij.
KPK začasno prekinil postopek zoper Goloba
Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je v ponedeljek sporočila, da je morala začasno prekiniti postopek preiskave domnevnih pritiskov premierja Roberta Goloba na nekdanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar in druge zaposlene na ministrstvu za notranje zadeve. Kot so pojasnili, je specializirano državno tožilstvo ocenilo, da bi razkritje dela dokumentacije iz spisa, za katero je Golob zaprosil, škodovalo interesom predkazenskega postopka, ki ga vodi tožilstvo. Dodali so, da mora KPK pri vodenju svojih postopkov upoštevati interese postopkov, ki tečejo pred policijo in tožilstvom, saj se v njih preverjajo sumi kaznivih dejanj, za preiskovanje katerih pa komisija ni pristojna. Zato imajo ti postopki prednost pred postopki komisije. So pa zagotovili, da bodo postopek zoper Goloba nadaljevali »takoj, ko bo mogoče«. Ob tem so v KPK vnaprej zavrnili namigovanja, da bi sami zavlačevali ali bila neaktivni v konkretnem postopku.