Prazne čakalnice naj ne postanejo nova (postcovidna) realnost za javni zdravstveni sistem, ki s(m)o ga dolgo gradili. / Foto: Gorazd Kavčič

Stavka, ki nas vse skrbi

Zdravniška stavka, ki tudi minulo sredo s pogajanji ni bila uspešna, poteka že drugi teden. Delo po posameznih javnih zdravstvenih zavodih je različno organizirano. V gorenjskih zdravstvenih domovih si, kot ponekod poudarjajo, želijo predvsem boljše delovne pogoje. Enotnega mnenja ni niti glede obveznosti izdajanja bolniških listov. Bomo delali bolni?

Stavka Fidesa je po mnenju komisije za medicinsko etiko tudi ob spoštovanju vseh stavkovnih pravil s stališča etičnih vrednot za bolnike nekoristna, škodljiva in nepravična. Kot so navedli, stavka ne povečuje le stisk bolnikov, ampak se večajo tudi stiske zaposlenih v zdravstvu. Zato obe strani pozivajo, da čim prej skleneta sporazum.

Ljubljana, Kranj – Do zaključka včerajšnje časopisne redakcije do preklica zdravniške stavke še ni prišlo. Zdravniški sindikat Fides in vladna pogajalska stran sta ostali vsaka na svojem bregu, pacienti pa nemočni opazovalci. Poudarjamo, da se informacije glede izvedbe stavke po posameznih javnih zdravstvenih zavodih lahko dnevno spreminjajo, pacientom zato svetujemo sprotno spremljanje organizacije dela.

Stavka po Gorenjskem

V minulih dneh smo zbrali nekaj podatkov. V Zdrav­stvenem domu (ZD) Škofja Loka so med stavko ambulante odprte po običajnem razporedu in dosegljive osebno ter po telefonu, aplikacija doZdravnika pa do nadaljnjega omogoča samo naročanje na pregled. Zdravniki ZD Škofja Loka sicer v celoti podpirajo stavkovne zahteve stanovskega sindikata Fides, prav tako zdravniki ZD Tržič, kjer so poudarili: »Še posebej podpiramo tiste stavkovne zahteve, ki so usmerjene v preprečevanje razgraditve javnega zdravstva in slabšanja razmer tako za paciente kot za zdravstvene delavce.« Delo v ZD Tržič za zdaj poteka še po ustaljenih urnikih, brez omejitev za paciente. »Zdravniki in zobozdravniki pa se, tako kot doslej, po lastni presoji odločajo o morebitni zavrnitvi neutemeljenih zahtev pacientov ali nepotrebnih obiskov v zdravstvenem domu.«

Za boljše delovne pogoje

Družinski zdravniki v ZD Jesenice, vključno z zdravstvenima postajama Žirovnica in Kranjska Gora, podpirajo stavko, ker si tudi oni želijo boljših delovnih pogojev in manjših administrativnih obremenitev. »Za zdaj bodo ambulante družinske medicine še delovale po ustaljenem urniku. Do svojih osebnih zdravnikov pacienti lahko dostopajo osebno, po telefonu, po pošti in z aplikacijo doZdravnika.« Komunikacije po e-pošti pa bo v njihovih splošnih ambulantah, če stavka ne bo preklicana, od 27. januarja začasno ukinjena. Elektronski dostop bo omogočen z uporabo aplikacije doZdravnika. Poleg tega v času zdravniške stavke družinski zdravniki ZD Jesenice ne bodo več izdajali potrdil za komercialne zavarovalnice, prehrano na delovnem mestu, dodatne dni dopusta pri kroničnih bolnikih in za udejstvovanje na rekreativnih športnih tekmovanjih.

Urgentna ambulanta dela nemoteno

Kot stavkajoči so se opredelili tudi zdravniki v ambulantah ZD dr. Julija Polca Kamnik, zdravniki urgentne ambulante pa delajo nemoteno. Direktor Sašo Rebolj je poudaril, da si vsi zdravniki prizadevajo, da bi stavko pacienti čim manj občutili. Delovni proces je v njihovem zdravstvenem domu med stavko organiziran v skladu z zakonodajo, ko so dolžni izvajati tiste zdravniške storitve, katerih opustitev bi v kratkem času vodila v nepopravljivo hudo okvaro zdravja ali v smrt. »Delujejo ambulante, kjer obravnavajo akutne okužbe in kronična stanja, prav tako so opravljeni vsi triažni pregledi.«

Izdaja bolniških listov

Na sredini novinarski konferenci na zdravstvenem ministrstvu so sodelujoči znova poudarili, da morajo stavkajoči zdravniki izdati vse listine, ki bi lahko vplivale na pacientovo zdravje ali socialni status, kar vključuje tudi listine s področja bolniških odsotnosti, ki so pomembne tudi zaradi obračuna nadomestila plače. Nasprotno pa v Fidesu menijo, da ni pravne podlage, na osnovi katere bi lahko ministrstvo za zdravje in Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) od stavkajočih zdravnikov zahtevala, da pacientom izdajajo za njihovo zdravstveno stanje nenujne dokumente, med katere sodijo tudi potrdila o bolniški odsotnosti. Po njihovem mnenju bolniški list lahko uredi tudi imenovani zdravnik na ZZZS.

»To ni ne sprejemljivo ne izvedljivo. Ponovno opozarjamo, da zdravniki, ki ne izdajajo bolniških listov, kršijo zakon o stavki in so za taka nezakonita dejanja tudi individualno odgovorni,« pojasnjujejo na ZZZS. Zavarovanim osebam svetujejo, da vztrajajo pri izdaji bolniškega lista in da se v primeru težav s pritožbo najprej obrnejo na vodstvo zdravstvenega doma oz. zasebnega izvajalca, nato na zastopnika pacientovih pravic ter v izjemnem primeru s prijavo odgovorne osebe na zdravstveni inšpektorat.

Poziv gospodarstva

Tudi reprezentativne delodajalske organizacije, ki, kot navajajo, spoštujejo izvajanje stavkovnih aktivnosti, pozivajo pristojne k nemotenemu izdajanje potrdil o bolniški odsotnosti v času zdravniške stavke skladno z določbo 229. člena Pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki je izključno v pristojnosti izvajalcev zdravstvenih storitev.

Konkretno v ZD Kranj družinski zdravniki trenutno izdajajo bolniške liste enkrat na teden, ob četrtkih. »V primeru nadaljevanja neuspešnih pogajanj se po navodilih Fidesa to lahko še spremeni, o tem bomo obvestili sproti.«

Prijave na inšpektorat

»Zdravstveni inšpektorat je v povezavi s stavko zdravnikov do sedaj (do srede, op. a.) prejel deset prijav, ki se nanašajo na odpoved že določenih terminov zdravstvenih obravnav, nedosegljivost ambulant za naročanje (predvsem telefonsko) in zaključevanje bolniških dopustov,« je na sredini novinarski konferenci pojasnila inšpektorica Andreja Mojškrc. Zdravstveni inšpektorat je v tem tednu aktivno začel izvajati tudi nadzor pri izvajalcih zdravstvene dejavnosti, kjer preverjajo spoštovanje določil zakona o zdravniški službi ter zakona o pacientovih pravicah.

Nadurno delo

Stavkajoči razmišljajo tudi o umaknitvi soglasij za delo po zakonsko določenem mesečnem obsegu ur. Kaj o tem pravi zakon o zdravniški službi? »Zdravnikom lahko odredimo osem ur nadurnega dela na teden, kar mesečno znese 32 ur, vse, kar je več od tega, pa zahteva soglasje delavca. To pomeni, da bi lahko delali le 48 ur na teden, če umaknejo soglasja in če to zahteva drugačno organizacijo dela, predvsem glede dežurstev, saj delo v večini zdravstvenih ustanov teče 24 ur,« je pojasnila v. d. direktorica Direktorata za zdravstveno varstvo Jasna Humar in dodala, da na ministrstvu pripravljajo navodila za zdravstvene zavode, kakšne zakonske možnosti imajo za razporejanje delavcev, ki bi se odločili za ta način protesta.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Domžale / četrtek, 10. januar 2013 / 07:00

Sprejeli proračuna za dve leti

Svetniki občine Domžale so ob koncu lanskega leta sprejeli proračuna za leti 2013 in 2014, ki povečujeta sredstva za socialo in ne predvidevata zadolževanja, a ključne tri investicije vanju še niso vk...

Objavljeno na isti dan


Kranj / torek, 11. september 2007 / 07:00

Slovenijo obiskal Romano Prodi

Brdo pri Kranju - Na dvodnevnem uradnem obisku v Sloveniji je bil v nedeljo in včeraj italijanski premier Romano Prodi. Že v nedeljo je predsednik sveta ministrov republike Itali...

Preddvor / torek, 11. september 2007 / 07:00

Preddvor že drugič dobil lekarno

Od prejšnjega tedna v Preddvoru spet deluje lekarna, čeprav je zasebnica, ki jo je odprla pred osmimi leti, spomladi vrnila koncesijo.

Žiri / torek, 11. september 2007 / 07:00

Denar za ohranjanje podeželja

Žiri - Občina Žiri je 31. avgusta objavila javni razpis za dodelitev pomoči za ohranjanje in razvoj kmetijstva, gozdarstva in podeželja za leto 2007. »Gre za običajen vsakoletni...

Zanimivosti / torek, 11. september 2007 / 07:00

Andrejoni izvirajo iz Gorenje Žetine

Visoko - Kozolec ob Tavčarjevem dvorcu na Visokem je gostil rodbino Andrejon. »Ponavadi se srečujemo samo na pogrebih, kar je premalo, hkrati pa smo organizatorji želeli, da se s...

Kronika / torek, 11. september 2007 / 07:00

Nenadoma v levo

Rateče - V soboto nekaj pred poldnevom se je v križišču v Ratečah zgodila prometna nesreča, v kateri sta bili huje ranjeni dve osebi. Policija poroča, da je 51-letni italijanski...