Karlu Smolletu Tischlerjeva nagrada
Eden od najbolj poznanih Slovencev na Koroškem sodobnega časa, povezovalec slovenskih dijakov in študentov, narodno-politični delavec, zvezni poslanec na Dunaju in prvi predstavnik Republike Slovenije v Avstriji Karel Smolle, ki bo septembra prestopil prag 80 let, je v ponedeljek zvečer v Celovcu prejel Tischlerjevo nagrado, najvišje priznanje Narodnega sveta koroških Slovencev in Krščanske kulturne zveze. Karl Smolle je 45. prejemnik nagrade. Letošnji nagrajenec se je tako pridružil posameznikom, ki so veliko naredili za obstoj in razvoj slovenske narodne skupnosti in njenega jezika na Koroškem.
O nagrajencu, ki je že leta 1970 na Dunaju odprl Prevajalsko pisarno Smolle, je bilo na svečani podelitvi povedanega veliko pozitivnega: o njegovem znanstvu z vzornikom Joškom Tischlerjem, o njegovem literarnem ustvarjanju že na Plešivcu in kasneje na Slovenski gimnaziji v reviji Mladje, in odločitvi za politiko, katere vrh je bila dvakratna izvolitev v avstrijski zvezni parlament v letih 1986–1990 in imenovanje za prvega predstavnika Republike Slovenije na Dunaju. Nagrajenec, poročen z dr. Drago Smolle Jelen iz znane koroške zdravniške družine, s katero imata hčerki Tino in Leno in živi v Bistrici v Rožu, bi bil lahko uspešen literat, vendar ga je vsrkala politika.
V čast prejemniku Tischlerjeve nagrade so govorili predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev dr. Valentin Inzko, predsednik Krščanske kulturne zveze Janko Krištof in Marjan Pipp, dolgoletni nagrajenčev prijatelj in politični somišljenik, ki že deset let vodi leta 1986 ustanovljen Center avstrijskih narodnosti na Dunaju, krovno organizacijo avstrijskih manjšin. Nagovorila sta ga tudi predsednik prve slovenske vlade Lojze Peterle in dolgoletni urednik Hrvatskih novin na Gradiščanskem Peter Tyran. Kulturni program sta izvedla Moški pevski zbor Vinko Poljanec iz Škocjana, kjer je Karel Smolle preživljal otroštvo, in novoustanovljeni ženski pevski zbor Kočna iz Sveč, iz nagrajenčeve fare. Zbrane je s svojim govorom navdušil Maks Rozman, dijak Slovenske gimnazije v Celovcu, zmagovalec tradicionalnega govorniškega natečaja, doma v Grahovšah v Lomu nad Tržičem.