V spomin: Alojz Štirn, slikar (1937–2023)

Decembra lani so na pokopališču v Predosljah pokopali Alojza Štirna iz Britofa. Rodil se je 10. decembra leta 1937 v Pristavi pri Tržiču. Po osnovni šoli je končal tekstilno šolo v Kranju in se kot tekstilni tehnik zaposlil v tedanji kranjski tovarni Tekstilindus. Željan dodatnega znanja je ob delu študiral organizacijo dela in se kot inženir organizacije dela, posebej usposobljen za informatiko, zaposlil v medvoški tovarni Donit in tam ostal do upokojitve.

Ti skopi podatki še zdaleč ne povedo vsega o bogatem in ustvarjalnem življenju Alojzija Štirna. Bil je umetniška duša, nadvse uspešen in plodovit ljubiteljski slikar. Naravo, v kateri je znal videti več kot običajni ljudje, in tudi slikanje je najprej spoznal pri starem očetu Miroslavu Hanzlowskyju, ki je bil gozdar v Bornovih gozdovih, za likovno umetnost pa se je navduševal tudi pri očetu, sta o pokojnem bratu povedali sestri Breda in Žarka. Risal je in slikal ter svoje znanje izpopolnjeval pri kranjskih slikarjih in grafikih Ljubu Ravnikarju in Milanu Batisti ter v Ljubljani pri Izidorju Urbančiču. Povsod, še posebej v naravi, je našel motive za svoje slike. Njegov opus obsega več kot pet tisoč slik, ki so na ogled v 17 državah sveta, samostojno pa je razstavljal več kot šestdesetkrat. Bil je tudi zelo spoštovan gost na skupinskih razstavah. Za svoje delo ga je kranjska občina najprej nagradila z malo, leta 2013 pa za 60-letnico likovnega ustvarjanja še z veliko Prešernovo plaketo.

Spremljevalec Štirnovega umetniškega zorenja umetnos­tni zgodovinar dr. Damir Globočnik je ob eni od številnih razstav o njem zapisal, da ga sicer navdušujejo krajina, veduta, tihožitja pa tudi človeške figure, vendar sta mu najbližja pejsaž oziroma veduta. Išče tudi motive v megli in viharnem vremenu. Nekaj posebnega pa je njegovo slikanje skalnih skladov in sten v olju in akvarelu.

Pokojni Alojz Štirn je imel resnično rad gore. Tam je pogosto slikal. Za Dom na Kredarici je med letoma 1992 in 1996 naslikal kolekcijo slik. Malokdo pa ve, da je za notranjost Aljaževega stolpa na Triglavu na nerjavečo pločevino s poliuretanskimi barvami naslikal panoramsko sliko vrhov, ki so vidni z vrha Triglava. V stolp so jo namestili leta 1994, zaradi obnove notranjosti stolpa pa sliko sedaj hrani Planinski muzej v Mojstrani.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / petek, 15. maj 2015 / 11:40

Tedenski horoskop

Oven (21. 3.–21. 4.)

Objavljeno na isti dan


Jesenice / četrtek, 19. julij 2018 / 22:28

Obnova Ruardove graščine

V teh dneh poteka zahteven projekt selitve muzejskih zbirk, na pomoč so z dvigalom priskočili celo jeseniški gasilci. Obnovljena graščina naj bi vrata spet odprla leta 2020.

Kranjska Gora / četrtek, 19. julij 2018 / 22:27

Namesto term vendarle obnovljen počitniški dom

Slovenske železnice namenjajo milijon evrov za obnovo Železničarskega doma, nekdanjega počitniškega doma za otroke in mladino v središču Kranjske Gore. Obnova bo po načrtih zaključena do konca leta.

Razvedrilo / četrtek, 19. julij 2018 / 22:26

Gostovali v Franciji

Folklorno društvo Bled in Duo Nota iz Tržiča sta v družbi pevcev s Krasa gostovala v francoskem Amillyju, kjer so uspešno predstavili Slovenijo. Francozi so v čast gostujoči državi pripravili poseben...

Škofja Loka / četrtek, 19. julij 2018 / 20:32

Evropska unija in varovanje okolja

Pod okriljem informacijske točke Evropske unije (EU), ki deluje v okviru Razvojne agencije Sora, so pretekli teden v Škofji Loki pripravili Poletno šolo EU za otroke.

Zanimivosti / četrtek, 19. julij 2018 / 20:30

»Gomazeča« razstava na Bledu

Na Bledu si je do konca avgusta mogoče ogledati razstavo največjih ptičjih pajkov in škorpijonov na svetu, razstavljene so tudi različne vrste črnih vdov in strupenih strig.