Na plečih pacientov

Do zadnjega sem nekako upala in pričakovala, da nadaljevanja Fidesove stavke zdravnikov in zobozdravnikov, ki se je začela včeraj, ne bo. Stavka se, sploh če se zaostri, odvija na plečih pacientov in vsaj zase lahko povem, da v obstoječih okoliščinah nisem nikogaršnji zaveznik: ne Fidesa in ne vlade. Pri uspešni mediaciji vsak malo popusti, mar ne?

Pred dnevi sem na sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Fides naslovila vprašanje, koliko članov imajo. Odgovora nisem dobila. Stavke se sicer sme udeležiti vsak zdravnik in zobozdravnik v Sloveniji, ne glede na to, ali svojo namero sporoči vnaprej ali ne. Koliko zdravnikov bo dejansko stavkalo, pa tudi v Fidesu vnaprej niso mogli napovedati.

Stavko podpirata Zdravniška zbornica Slovenije in sindikat zdravnikov družinske medicine Praktik.um, kjer sicer menijo, da se Fidesove zahteve ne posvečajo glavnim težavam. V Praktik.umu so zato oblikovali svoje zahteve, med drugim povišanje plač nezdravniškemu kadru in administrativne razbremenitve. V Srebrni niti, združenju za dostojno starost, stavke zdravnikov ne podpirajo in pozivajo k dostojnemu in dostopnemu zdravstvenemu varstvu.

»Smo za pogajalsko mizo, zato je stavka nepotrebna,« je bilo konec minulega tedna sporočilo sindikata zdravstva in socialnega varstva. »V zdravstvu so pogoji za delo alarmantni, čemur pa se Fides ne posveča; mislim, da je to ključno,« je za Televizijo Slovenija poudarila predsednica Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije Irena Ilešič Čujovič, ki je opozorila tudi na položaj drugih zdravstvenih delavcev in prav tako ne izključuje stavke. »Če bomo ocenili, da so obljube prazne, se bomo tudi mi začeli pripravljati na zaostrovanje.«

Sindikati javnega sektorja so skušali svoje zahteve že večkrat uveljaviti s stavko, a največ je bilo do zdaj v Sloveniji prav zdravniških stavk. Vlada je sicer minulo nedeljo Fides ponovno pozvala, naj zaustavi stavkovne aktivnosti ter nadaljuje pogajanja. V Fidesu so prepričani, da se vlada spreneveda. Kakšnih večjih sprememb v včerajšnjem delu stavkajočih, vsaj v gorenjskih javnih zdravstvenih ustanovah, ni bilo. Ponekod stavka ni vplivala na delovne procese. Si niti ne predstavljam vsega prenaročanja in še daljših čakalnih vrst. A kaj bo, če se stavka zaostri? Upam, da je danes kaj boljši dan in da so s pogajanji, ki so se nadaljevala včeraj, zbližali stališča. Vsega, kar se dogaja za zaprtimi vrati, pa verjetno tako ne (iz)vemo. Konec koncev kratko potegnemo pacienti, plačniki in uporabniki javnega zdravstvenega sistema. Nas mora res še bolj skrbeti?

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bled / / 08:56

Laserska predstava na grajski skali

Bled – Na Bledu bodo tridesetletnico samostojnosti Slovenije zaznamovali na prav poseben način: drevi, na predvečer dneva državnosti, bodo med 22. in 23. uro s posebnim sporočilom osvetlili grajsko...

Objavljeno na isti dan


Jesenice / torek, 16. julij 2019 / 20:54

Podaljšan rok za oddajo ponudb za Karavanke

Jesenice – Dars je podaljšal rok za oddajo ponudb za izgradnjo vzhodne cevi predora Karavanke do 25. julija. Kot je znano, je k sodelovanju povabil šest podjetij: turški Cengiz, Gorenjsko gradbeno...

Zanimivosti / torek, 16. julij 2019 / 20:53

Tevž Lotrič s fizikalne olimpijade z zlato medaljo

Kranj – Dijak Gimnazije Kranj Tevž Lotrič je na petdeseti Mednarodni fizikalni olimpijadi v Izraelu osvojil zlato medaljo in v absolutni konkurenci 360 dijakov iz 78 držav osvojil 17. mesto. Od evr...

Kranj / torek, 16. julij 2019 / 20:51

Novo znamenje na Kokrici

Na Kokrici pri Kranju so v nedeljo blagoslovili novo znamenje sv. Roka.

Šport / torek, 16. julij 2019 / 20:47

Nogometaši Triglava so presenetili prvake

Za največjo senzacijo prvega kroga v Prvi slovenski ligi Telekom so poskrbeli nogometaši Triglava, ki so v Mariboru premagali domačine.

Domžale / torek, 16. julij 2019 / 20:46

Homški gasilci praznovali

Prostovoljno gasilsko društvo Homec je staro devetdeset let, ob jubileju pa so gasilci prevzeli novo gasilsko vozilo.