Na plečih pacientov

Do zadnjega sem nekako upala in pričakovala, da nadaljevanja Fidesove stavke zdravnikov in zobozdravnikov, ki se je začela včeraj, ne bo. Stavka se, sploh če se zaostri, odvija na plečih pacientov in vsaj zase lahko povem, da v obstoječih okoliščinah nisem nikogaršnji zaveznik: ne Fidesa in ne vlade. Pri uspešni mediaciji vsak malo popusti, mar ne?

Pred dnevi sem na sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Fides naslovila vprašanje, koliko članov imajo. Odgovora nisem dobila. Stavke se sicer sme udeležiti vsak zdravnik in zobozdravnik v Sloveniji, ne glede na to, ali svojo namero sporoči vnaprej ali ne. Koliko zdravnikov bo dejansko stavkalo, pa tudi v Fidesu vnaprej niso mogli napovedati.

Stavko podpirata Zdravniška zbornica Slovenije in sindikat zdravnikov družinske medicine Praktik.um, kjer sicer menijo, da se Fidesove zahteve ne posvečajo glavnim težavam. V Praktik.umu so zato oblikovali svoje zahteve, med drugim povišanje plač nezdravniškemu kadru in administrativne razbremenitve. V Srebrni niti, združenju za dostojno starost, stavke zdravnikov ne podpirajo in pozivajo k dostojnemu in dostopnemu zdravstvenemu varstvu.

»Smo za pogajalsko mizo, zato je stavka nepotrebna,« je bilo konec minulega tedna sporočilo sindikata zdravstva in socialnega varstva. »V zdravstvu so pogoji za delo alarmantni, čemur pa se Fides ne posveča; mislim, da je to ključno,« je za Televizijo Slovenija poudarila predsednica Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije Irena Ilešič Čujovič, ki je opozorila tudi na položaj drugih zdravstvenih delavcev in prav tako ne izključuje stavke. »Če bomo ocenili, da so obljube prazne, se bomo tudi mi začeli pripravljati na zaostrovanje.«

Sindikati javnega sektorja so skušali svoje zahteve že večkrat uveljaviti s stavko, a največ je bilo do zdaj v Sloveniji prav zdravniških stavk. Vlada je sicer minulo nedeljo Fides ponovno pozvala, naj zaustavi stavkovne aktivnosti ter nadaljuje pogajanja. V Fidesu so prepričani, da se vlada spreneveda. Kakšnih večjih sprememb v včerajšnjem delu stavkajočih, vsaj v gorenjskih javnih zdravstvenih ustanovah, ni bilo. Ponekod stavka ni vplivala na delovne procese. Si niti ne predstavljam vsega prenaročanja in še daljših čakalnih vrst. A kaj bo, če se stavka zaostri? Upam, da je danes kaj boljši dan in da so s pogajanji, ki so se nadaljevala včeraj, zbližali stališča. Vsega, kar se dogaja za zaprtimi vrati, pa verjetno tako ne (iz)vemo. Konec koncev kratko potegnemo pacienti, plačniki in uporabniki javnega zdravstvenega sistema. Nas mora res še bolj skrbeti?

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / torek, 26. junij 2007 / 07:00

V delnice verjamem in jih zaenkrat ne bom prodal

"To morate vprašati vlado. Tudi sam trdim, da je to nelogično. Najbrž tudi družbene okoliščine vplivajo na zamenjavo," na vprašanje, zakaj ni dobil novega mandata, odgovarja Vinko Može, predsednik upr...

Objavljeno na isti dan


Kronika / petek, 6. september 2013 / 13:00

Na cestah ugasnili dve življenji

V prometni nesreči v Letencah pri Golniku se je smrtno ponesrečil kolesar, v Zadobju pri Gorenji vasi pa traktorist.

Šport / petek, 6. september 2013 / 22:46

Dejan Gantar drugi v Kranju

Kranj - Minuli vikend je v Kranju potekal 2. odprti bow­ling turnir. Udeležba je bila tokrat tudi mednarodna, saj so poleg najboljših slovenskih tekmovalcev nastopili tudi igralci iz Italije in Hrv...

Radovljica / petek, 6. september 2013 / 10:00

Trinajsti Langusovi dnevi

Kamna Gorica - Čeprav so se tradicionalni Langusovi dnevi uradno začeli že prejšnjo nedeljo s koncertom mladega violinista Felipeja Kopušarja, se bo glavnina prireditev ob krajevnem prazni...

Razvedrilo / petek, 6. september 2013 / 16:00

Eksploziven Men's Night v Cineplexxu z ogledom filma 2 NA MUHI

Poletje se počasi izteka, a brez skrbi, še bo vroče, še posebej v Cineplexx kinematografih, 12. septembra 2013 ob 20. uri, na eksplozivnem moškem večeru s ogledom akcijskega filma 2 na muhi (2 Guns)!

Cerklje na Gorenjskem / petek, 6. september 2013 / 15:23

Alpinisti v Himalajo

Zgornji Brnik - V nedeljo se bo z letališča Jožeta Pučnika na pot podala alpinistična odprava Planinske zveze Slovenije, ki jo sestavljajo člani slovenske mladinske alpinistične reprezenta...