V Sloveniji so odkrili prvi primer okužbe s koronavirusom (slika je simbolična). / Foto: Gorazd Kavčič

V Sloveniji potrjen prvi primer okužbe z novim koronavirusom

V Sloveniji so odkrili prvi primer okužbe z novim koronavirusom. Okuženi je prišel iz Maroka preko Italije v Slovenijo, trenutno je na infekcijski kliniki UKC Ljubljana, v sobi, ki je bila predvidena za sprejem prvih bolnikov, je pojasnil minister za zdravje Aleš Šabeder. NIJZ bo identificiral osebe, s katerimi je bil okuženi v stiku.

Ljubljana – Okuženi je danes obiskal svojega osebnega zdravnika, ki ga je glede na vidne znake obolelosti napotil na infekcijsko kliniko Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana, kjer so mu odvzeli bris. Rezultat na okužbo je bil pozitiven, bolnika pa so skladno z vnaprej določenim protokolom tudi hospitalizirali, je na večerni tiskovni konferenci sporočil Šabeder.

Na ministrstvu so bili po besedah Šabedra o pozitivnem rezultatu okužbe z novim koronavirusom obveščeni okoli 20.45. Testiranje je opravil ljubljanski inštitut za mikrobiologijo in imunologijo.

Maja Sočan z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je pojasnila, da še raziskujejo, kje bi bilo možno mesto okužbe. Za zdaj po njenih besedah kaže, da gre za uvožen primer in da se je oseba okužila v Maroku.

Pristojni bodo okuženo osebo vprašali, kje se je gibal, preučili bodo njegovo stanje in se pogovorili predvsem o njegovih visoko rizičnih kontaktih, za katere so, kot je izpostavila Sočanova, predvideni najbolj strogi ukrepi. Za zdaj tako še nimajo točnih podatkov o stikih, naloga pristojnih pa je, da jih identificirajo. Predvidevajo, da je bil v stiku z več osebami, saj je od prihoda domov do obiska infekcijske klinike minilo nekaj dni. »Naše delo je, da jih najdemo in jim svetujemo, kar je potrebno, da se okužba ne bo širila,« je poudarila.

Razpravo o aktualni situaciji bodo po Šabedrovi napovedi opravili tudi na vladni ravni.

Vse slovenske sosednje države so do zdaj že potrdile prve primere okužb, Slovenija se je tako nocoj pridružila več kot 80 državam, ki beležijo okužbo s tem virusom.

Koronavirus je izbruhnil konec lanskega leta v mestu Wuhan v kitajski provinci Hubei. Žarišče izbruha naj bi bila tržnica z ribami in živalmi, kjer se je virus razširil z živali na človeka.

Nov koronavirus so poimenovali sars-cov-2, bolezen, ki jo virus povzroča, pa covid-19.

Prva Slovenca, okužena s sars-cov-2, sta bila sicer februarja potnika ladje Diamond Princess, a sta jo po tedanjih zagotovilih pristojnih prebolela na Japonskem.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / petek, 25. junij 2021 / 21:37

Kolesarja odpeljali s helikopterjem

Jezersko – V soboto se je na cesti Kranj–Zgornje Jezersko pri padcu huje poškodoval kolesar. Ponesrečenca so s helikopterjem Slovenske vojske prepeljali v ljubljanski klinični center.

Objavljeno na isti dan


Šport / sobota, 24. junij 2017 / 19:24

Zadnjo tekmo so odigrali najslabše

Vaterpolisti Triglava so izgubili sredino odločilno tekmo za naslov državnih prvakov.

Šport / sobota, 24. junij 2017 / 19:24

Po porazu s Srbkinjami naše košarkarice domov

Kranj – Slovenska ženska članska košarkarska reprezentanca je v ponedeljek odigrala tretjo tekmo skupinskega dela. Naše so kar z 88 : 69 izgubile z reprezentanco Srbije in zapustile evropsko prvens...

GG Plus / sobota, 24. junij 2017 / 19:23

Uspešen pri košarki in študiju

Škofjeločan Lenart Kalan je konec maja diplomiral v ameriški Iowi na šoli Wartburg college, njihova univerzitetna košarkarska ekipa, v kateri je bil kapetan, pa je osvojila konferenčno študentsko koša...

Kranjska Gora / sobota, 24. junij 2017 / 19:22

Županova petica za najboljše

Na sprejemu pri kranjskogorskem županu Janezu Hrovatu je bilo v sredo osem učencev OŠ Josipa Vandota Kranjska Gora in štirje OŠ 16. decembra Mojstrana. Župan jim je čestital in izročil priznanja.

Komenda / sobota, 24. junij 2017 / 19:20

Bosonogi na Šenturško goro

Podboršt pri Komendi – Pohodniška sekcija Škrjančki Planinskega društva Komenda je pred kratkim organizirala dvanajsti pohod bosonogih iz Jurčkove Dobrave na Šenturško goro pod Krvavcem. Udeležilo...