Ministrica bolnišnici obljubila pomoč pri sanaciji
Radovljiško občino sta na povabilo lokalnega odbora Gibanja Svoboda v torek obiskala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel in vodja Službe Vlade RS za obnovo po poplavah in plazovih Boštjan Šefic. Slednji je sodeloval tudi na rednem srečanju zgornjegorenjskih županov.
Begunje, Radovljica – Obisk sta začela v Psihiatrični bolnišnici Begunje, kjer sta si skupaj z vodstvom bolnišnice in predstavniki občine najprej ogledala stanje po avgustovski vodni ujmi.
Šest milijonov za sanacijo
Kot je povedala v. d. direktorice bolnišnice Lea Žmuc Veranič, so stroški obnove ocenjeni na kar šest milijonov evrov. Doslej so v sanacijo vložili okoli tristo tisoč evrov lastnih sredstev, trenutno pa v objektu poteka sušenje poplavljenih prostorov. Teh še vedno ne morejo uporabljati, zato bolnišnici močno primanjkuje prostora. »Tisto, kar je bilo možno opraviti do zdaj, smo naredili. Nadaljujemo pa tudi pripravo različne dokumentacije, kar je precej dolgotrajen postopek,« je poudarila Lea Žmuc Veranič.
Ministrica Prevolnik Rupel je poudarila, da je prav Psihiatrična bolnišnica Begunje tista, ki je bila v letošnjih vodnih ujmah najbolj prizadeta med vsemi zdravstvenimi objekti v državi. Zaposlenim se je zahvalila za požrtvovalno delo pri prvih korakih obnove in napovedala, da se bodo takoj lotili priprave investicijskega projekta, da bodo lahko za obnovo pravočasno izkoristili sredstva iz solidarnostnega sklada. Kot je zagotovila, je to ena izmed prioritet njihovega urada za investicije.
Državni sekretar Šefic se je v nadaljevanju obiska skupaj s poslanko državnega zbora Almo Intihar, županom Radovljice Cirilom Globočnikom in predsednico KS Begunje Marijo Hrovat odpravil še v Krpin in dolino Draga, kjer so vodotoki v ujmi povzročili veliko razdejanje. Kot je povedal župan Ciril Globočnik, je bilo v sklopu popoplavne sanacije veliko že postorjenega, veliko dela pa jih vseeno še čaka.
Pohvalil odziv občin
Šefic je nato sodeloval še na rednem srečanju zgornjegorenjskih županov v Radovljici. Po srečanju je ocenil, da so se župani po naravnih nesrečah v lanskem letu dobro in učinkovito odzvali na vse izzive ter da aktivnosti za sanacijo potekajo dobro, tako da bo po njegovem prepričanju infrastruktura občin na Gorenjskem pravočasno in uspešno obnovljena.
Pojasnil je, da je bilo škode na vodotokih veliko in da se na njih še vedno opravljajo prva nujna dela za odpravo posledic ter zmanjšanje nadaljnjih tveganj. Začelo pa se je tudi načrtovanje dolgoročnih ukrepov na vodotokih in njihovih porečjih.
Ko bodo ti načrti izdelani, bodo predstavljeni županom, je še zagotovil Šefic, ki računa, da mogoče že februarja. »To bo pomembno tudi z vidika nekaterih drugih ukrepov, ki jih je treba letos izvesti,« je povedal državni sekretar.
Sodelovanje z župani je označil za zelo konstruktivno, kot takšnega pa so župani ocenili tudi tokratni sestanek. Kot je povedal žirovniški župan in državni svetnik Leopold Pogačar, so župani na srečanju poudarili predvsem izzive na področju vodotokov in plazov ter pri doseganju zastavljenih rokov in zagotavljanju potrebnih sredstev.