Smučišče 2864 se zamika v leto 2015
Letos je po besedah idejnega vodje projekta smučišča 2864 v Bohinju Boštjana Čokla čas za ureditev smučišča potekel, kot ocenjuje predvsem po zaslugi nagajanj in politične nestabilnosti v državi.
Bohinjska Bistrica – »V projekt smo skupaj s partnerjem Leitner vložili že več kot 1,5 milijona evrov in ne mislimo odnehati sedaj, ko smo že tako blizu. Prav zato s projektom nadaljujemo in ga bomo tudi dokončali,« pravi Boštjan Čokl iz podjetja Bohinj 2864, ki je pred tremi leti predstavilo megalomanski projekt smučišča z okoli 30 kilometri prog in povezavo med Koblo ter Soriško planino. Denar je bil namenjen pripravi gradbene dokumentacije. Čas je za ureditev dela smučišča v letošnjem letu potekel, pojasnjuje Čokl: »Predvidevali smo, da bi – če bi sklep vlade o sofinanciranju prejeli v sredini septembra – lahko zgradili in postavili del naprav, se pravi izgradili in zagnali gondolski sistem G1 in G2, ki bo potekal po obstoječih terenih propadle Koble. Urejeno bi bilo tudi zasneževanje ter dodatna proga, vse v okviru oziroma dostopu z gondol G1 in G2. Zdaj je za to prepozno, letošnja sezona je izgubljena.«
Na račun napovedi o izgradnji dela smučišča še letos se je obregnil tudi eden od bralcev, ki je v pismu zapisal, da ni primera na svetu, kjer bi v dveh mesecih iz popolne ničle postavili celotno smučišče, žičniški sistem, zasneževanje, posekali in pripravili teren in vse tudi preizkusili, da bi 1. decembra tudi varno obratovalo. Kot je še zapisal bralec, po njegovih predvidevanjih iz tega smučišča nikoli ne bo nič: »V nekaj letih bo jasno, kdo se moti, ali gre za manipulacijo, na osnovi katere hoče nekdo potegniti velik denar ali so tu neki drugi nameni. Skoraj zagotovo pa se bo z zadevo prej ali slej ukvarjalo sodstvo. Sicer pa je po mojem bolje, da ne uspe, saj bi se uničilo veliko lepe narave, ekonomski rezultat pa bi bil negativen, saj je v času napredujoče tople grede nesmiselno graditi nova smučišča do takšne nadmorske višine, kjer bodo zime brez snega in temperature previsoke za umetnega.«
Čokl kljub številnim tovrstnim pomislekom vztraja, težave pa povzročajo tudi finance, saj so načrtovali 50-odstotno sofinanciranje projekta, ki od letošnjega poletja ni več mogoče: »Težava so politične razmere, od začetka projekta je to že četrta vlada, ob vsakokratni menjavi je treba vse začeti znova, spreminjajo se tudi direktive in pogoji financiranja. Tako je od letos poleti po novem mogoče le še 35-odstotno sofinanciranje od države.« Možnosti, da bi lahko usposobili naprave stare Koble, po Čoklovih besedah ni: »Infrastrukture nekdanje Koble ni več, razen starih žičnic, ki so pokvarjene, nedelujoče, brez vseh papirjev in dovoljenj. Nikoli nismo računali, da bi usposabljali infrastrukturo nekdanje Koble, glede na odločbo ministrstva in odvzem koncesije pa bi morala ŽTG Kobla že pred letom dni odstraniti vse naprave in objekte in vzpostaviti prvotno stanje v naravi, večina lastnine nekdanje ŽTG Koble pa se prodaja na dražbah.«
Še vedno pa se soočajo tudi z ovirami nekaterih lastnikov nepremičnin in zemljišč na območju, planiranem za smučišče, med drugim tudi lastnikoma Gostišča Janez na Kobli Janezom Tičarjem in Markom Bogatajem. Njihov zastopnik Dušan Vrtačnik je omenil celo, da je gradbeno dovoljenje za smučišče 2864 ponarejeno, kar nameravajo tudi dokazati. Čokl očitke zavrača: »Zavračajo dejstvo, da je bilo gradbeno dovoljenje izdano in da je veljavno ter pridobljeno skladno z vsemi zakoni in postopki.« Čokl še ocenjuje, da možnosti za miren dogovor med strankami ni več, zahteve Tičarja in Bogataja pa naj bi bile povsem nerazumne.