Malo investicijskega denarja
Občina Vodice je tik pred koncem starega leta vendarle dobila proračun za leto 2024. Za nekaj projektov načrtujejo zadolževanje v višini 560 tisoč evrov.
Župan Aco Franc Šuštar je poudaril, da občini kronično primanjkuje investicijskega denarja, saj so viri teh sredstev skromni. V letošnjem proračunu so investicijski odhodki načrtovani v višini milijon in pol evrov.
Vodice – Po tem, ko je Občina Vodice zamaknila projekt večnamenske športne dvorane, so občinski svetniki pretekli petek soglasno podprli letošnji načrt prihodkov in odhodkov. Prvih naj bi bilo 4,9 milijona, odhodki so predvideni v višini približno 5,8 milijona, blizu 540 tisoč evrov naj bi ostalo na računih ob koncu leta 2023, za 560 tisoč evrov pa občina načrtuje zadolževanje, predvsem za projektiranje izgradnje kanalizacije.
V razpravi, ki so jo svetniki opravili pred glasovanjem, so predstavniki Neodvisne liste Srce občine Vodice izrazili pomisleke glede najemanja posojila in obžalovanje, ker se gradnja dvorane odmika. Opomnili so, da je naložba pomembna zlasti za osnovno šolo, saj bi omogočila reševanje prostorske stiske. Na drugi strani omizja so člani občinskega sveta poudarili pomen urejanja kanalizacije in možnosti, da občina kandidira za evropska in državna sredstva, če ima dokumentacijo.
Župan Aco Franc Šuštar je izmenjavo mnenj o prioritetah sklenil z upanjem, da se ne bo treba zadolžiti, in oceno, da ne bi bilo nič narobe, če bi športna dvorana ostala v proračunu za leto 2024. S postopki za začetek gradnje bi po njegovem mnenju dobili jasnejšo sliko o višini investicije. Ocenjena vrednost je sedem milijonov evrov. Občina ima zagotovljena dva milijona, kar je bil glavni razlog, da je občinski svet na prejšnji seji izglasoval umik predloga proračuna, ki je imel med letošnjimi investicijskimi odhodki dvorano. Kot je še povedal župan, je odobrena sredstva ministrstva za izobraževanje treba izkoristiti do leta 2026. Računa tudi na možnost sofinanciranja ministrstva za gospodarstvo in šport. Ob tem je poudaril, da občini kronično primanjkuje investicijskega denarja, saj so viri teh sredstev skromni. V letošnjem proračunu so investicijski odhodki načrtovani v višini milijon in pol evrov.
Da bi postopno zagotovili denar za izgradnjo centra za zaščito in reševanje, je del svetnikov predlagal sklep – pri glasovanju je bil deležen večinske podpore –, da mora župan pred sprejemom rebalansa proračuna pripraviti in občinskemu svetu posredovati v sprejem odlok o ustanovitvi proračunskega sklada za izgradnjo centra, pri samem rebalansu pa odpreti samostojno postavko oziroma evidenčni račun za uresničevanje namena tega sklada. Župan je pri tem opozoril, da je za center treba še odkupiti zemljišče.