Šola oziroma muzej, posvečen pesmi Sveta noč, v Arnsdorfu. Razstava o pesmi je stalna, gostijo tudi druge razstave. / Foto: Alenka Brun

Sveta noč

Slabih 20 kilometrov iz Salzburga se nahaja vas Arnsdorf, kjer najdemo Stille Nacht Museum oziroma muzej, ki je posvečen pesmi Sveta noč. V Oberndorfu pri Salzburgu, ki se nahaja na desnem bregu reke Salzach, na meji z Bavarsko, pa smo si ogledali še Stille Nacht Kapelle in Stille Nacht Museum – torej kapelo posvečeno pesmi in še en muzej, kjer pa vas bo zagotovo presenetil del posvečen strašni naravni katastrofi, izbruhu vulkana Tambora na indonezijskem otoku Sumbawa leta 1815, ki je povzročil t. i. leto brez poletja in izjemne klimatske spremembe, ki so jih čutili tudi v Evropi. Predvsem v obliki lakote.

Tu se začenja tudi zgodba dveh mož, Franza Xaverja Gruberja ter Josepha Mohra ter najbolj znane pesmi, prevedene v številne jezike, omenjene pesmi Sveta Noč.

Franz Xaver Gruber se je rodil 1787 leta v Hochburgu kot peti otrok v družini tkalcev platna. Sicer naj bi tudi sam nadaljeval družinsko tradicijo, a je ljubezen do glasbe prevladala. Ko je bil star 18 let je s soglasjem družine odšel na Bavarsko, kjer se je izobraževal pri takratnem župnijskem organistu v Burghausnu. Po končani srednji šoli je opravil še učiteljski izpit in ta mu je dovoljeval, da je poučeval na osnovnih in župnijskih šolah.

V Arnsdorf je potem prišel kot osnovnošolski učitelj. Služboval je med leti 1807 in 1829. Kot župnik in organist pa je istočasno deloval tudi v romarski cerkvi Maria im Mösl.

Leta 1816 so se mu v sosednjem Oberndorfu kot zborovodji in orglarju odprli popolnoma novi svetovi. Spoprijateljil se je tudi s Josephom Mohrom, ki je bil takrat duhovni pomočnik. Skupaj sta ustvarila pesem Sveta noč. Premierno je bila pesem predstavljena na božični večer leta 1818 v cerkvi sv, Nikolaja v Oberndorfu. Mohr je besedilo zanjo napisal dve leti prej v Mariapfarru in prosil potem Gruberja, naj zanjo spiše preprosto melodijo. Ker so v cerkvi orgle odpovedale, je bila pesem tako prvič odpeta ob spremljavi kitare.

Tako se je rodila znamenita pesem, ki jo še danes prepevajo v številnih jezikih. Najprej je osvojila Evropo, ko pa je enkrat prišla do Amerike in so jo prevedli angleščino, je osvojila svet. Sveta noč je sicer nastala v času velikih religioznih, kulturnih in političnih sprememb. Še danes se kdo vpraša od kod je avtor dobil zanjo navdih. V upanju, ljubezni, zaupanju v Boga? Je bilo pa zanimivo, da se dolgo tudi ni vedelo, od kod original. Ljudje so ugibali - naj bi šlo za ljudsko pesem iz Tirolske, kaj če jo je morda spisal sam Mozart in podobno.

Originalno ima pesem sicer šest kitic, vendar niso povsod vse prevedene. Pri nas imamo prevedene tri kitice. Na spletu pa najdemo tudi podatek, da jo je poslovenil Jakob Aljaž, ko je bil kaplan v Tržiču, kjer so pesem leta 1871 tudi prvič zapeli.

In če se vrnemo nazaj h Gruberju, ki je ostal ves čas strastno predan glasbi in si je v življenju tudi pridobil ugled kot skladatelj. Umrl je sicer junija 1863 v Halleinu, kjer je tudi pokopan, slabih deset let pred tem pa je na prošnjo iz Berlina spisal poseben dokument, ki priča o avtentičnosti pesmi Svete noči, ki sta jo ustvarila skupaj s prijateljem Josephom Mohrom. (Se nadaljuje)

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / petek, 8. julij 2016 / 12:24

Nasilje za štirimi stenami

Grozljiva smrt dveletne deklice z Jesenic, ki jo je, sodeč po izsledkih policije, povzročilo hudo fizično nasilje, ki mu je bil ubogi otrok izpostavljen več mesecev, v nas vzbuja občutek z...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 20. oktober 2006 / 06:00

Moja soba in tvoj konj

Estradnice dobivajo sobe, fotografi razstavljajo, ljudje še vedno berejo z Manco, šport je zanimiv le, če je res ekstremen, v Celovcu bodo preskakovali ovire in razkazovali konje, slovenski barmani pa...

Prosti čas / petek, 20. oktober 2006 / 06:00

Brat vse vidi, brat vse ve: Vratovi na prepihu

V nedeljo se bomo na lokalnih volitvah odločali, kdo bodo tisti župani in občinski svetniki, ki jim bomo štiri leta dihali za ovratnike.

Prosti čas / petek, 20. oktober 2006 / 06:00

Nominator

Ob pogledovanju na predvolilno sporočilno preproščino, si ne morem reči kaj drugega kot, škoda. Le zelo redki v svojih »nagovorih«, izgledajo, kot bi morali. Vsaj simpatično, če ne še vs...

Prosti čas / petek, 20. oktober 2006 / 06:00

Jubilejni koncert

Cerkveni ženski pevski zbor Andreja Vavkna iz Cerkelj praznuje 25 let delovanja.

Kranj / petek, 20. oktober 2006 / 06:00

Slovenski mjuzikl viže inu griže

Kranj - Prešernovo gledališče je bilo v sredo zvečer prežeto s slovenskimi ljudskimi pesmimi, ki so jih mladi pevci in glasbeniki zapeli na izviren način. Nena Močnik je do...