Marija Ogrin je po odpoklicu z mesta direktorice Gorenjskega muzeja zaposlena na oddelku za arheologijo.

Razlogov za odpoklic ni bilo

Upravno sodišče je ugodilo pritožbi Marije Ogrin zoper lanski sklep kranjskega mestnega sveta o njenem odpoklicu z mesta direktorice Gorenjskega muzeja.

Kranj – Upravno sodišče je konec januarja ugodilo pritožbi Marije Ogrin zoper sklep sveta Mestne občine Kranj, ki jo je pred letom dni zaradi domnevnih nepravilnosti ter nevestnega in negospodarnega delovanja predčasno odpoklical z mesta direktorice Javnega zavoda Gorenjski muzej. O tem smo na kratko poročali že v torek, tokrat pa še podrobneje poglejmo obrazložitev sodišča za odpravo sklepa mestnega sveta in vrnitev zadeve v ponovni postopek, občina pa mora plačati tudi slabih 348 evrov sodnih stroškov. Na kranjski občini, ki je ena od ustanoviteljic Gorenjskega muzeja, so nam pojasnili, da bodo delovali, kot je odločilo sodišče, kdaj naj bi o razrešitvi Ogrinove znova odločali, pa niso napovedali. Za komentar sodbe smo poprosili tudi Ogrinovo, ki pa kljub drugačnim obljubam na naša vprašanja ni odgovorila.

Upravno sodišče je uvodoma ugotovilo, da je šlo pri odpoklicu pravzaprav za razrešitev Ogrinove kot direktorice muzeja, pri čemer pa je občina »zagrešila napačno uporabo materialnega prava«, zato je tožbi Ogrinove ugodilo in sklep odpravilo. Med drugim je sodišče ugotovilo, da ne vzdržijo navedbe občine, da je Ogrinova zaradi nevestnega, malomarnega in nepravilnega dela ter nevestnega in negospodarnega ravnanja s proračunskimi sredstvi povzročila večjo škodo, ker v letu 2013 ni poskrbela za obnovo strehe Mestne hiše, ki je v lasti občine. Sodišče namreč meni, da se z obnovo strehe ne bi v ničemer povečalo premoženje Gorenjskega muzeja, za škodo pa tudi ni mogoče šteti neuporabe namenskih proračunskih sredstev, saj to ni vplivalo na opravljanje dejavnosti muzeja oziroma občina kakršnihkoli motenj ni navedla. Po mnenju sodišča ne vzdrži niti očitek, da Ogrinova ni upoštevala več sklepov strokovnega sveta javnega zavoda. Sodišče namreč ugotavlja, da je vloga strokovnega sveta izrazito posvetovalne narave, posebno v odnosu do direktorja, tako da neupoštevanja njegovih predlogov in pobud ni možno enačiti z neizvrševanjem sklepov organov zavoda. Strokovni svet namreč nima pristojnosti za sprejemanje obvezujočih sklepov, ugotavlja sodišče.

Zanimivo pa je, da občina kot vzrok za odpoklic Ogrinove ni navedla neizpolnjevanja pogojev iz pogodbe o zaposlitvi, saj bi morala Ogrinova v enem letu po imenovanju za direktorico muzeja (maja 2011) opraviti izpit iz angleškega jezika, česar pa ni izpolnila.

Zaradi zadnje odločitve upravnega sodišča se je pojavilo tudi vprašanje, ali ima Gorenjski muzej ta trenutek kar dve direktorici. Marjana Žibert, ki je po odpoklicu Ogrinove muzej sprva vodila kot v. d. direktorice, v začetku februarja pa je bila na podlagi javnega razpisa imenovana za novo direktorico muzeja in je pogodbo za novo delovno mesto podpisala prav minuli teden, je dejala, da to pravno ni vzdržno, saj ima Ogrinova veljavno pogodbo o zaposlitvi za delovno mesto kustosinje na oddelku za arheologijo, kjer se od odpoklica naprej ukvarja z visokogorsko arheologijo. Enakega mnenja so tudi na občini.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / četrtek, 5. maj 2016 / 12:14

Največ zaprtih do dve leti

V slovenskih zaporih največ obsojencev prestaja kazen zapora od enega do dveh let, šestnajst zaprtih oseb pa prestaja tridesetletno zaporno kazen.

Objavljeno na isti dan


Kranj / ponedeljek, 1. september 2008 / 07:00

Varne šolske poti so skrb vseh

Ukrepi za večjo prometno varnost otrok se ponavadi začnejo šele nekaj dni pred začetkom šolskega leta, poostren policijski nadzor v prvih dveh tednih.

Gorenjska / ponedeljek, 1. september 2008 / 07:00

Vozni redi so prilagojeni

V avtobusnem in železniškem prometu so pripravljeni na začetek šolskega leta. Odhode avtobusa so prilagodili tudi za Srednjo biotehniško šolo v Strahinju.

Škofja Loka / ponedeljek, 1. september 2008 / 07:00

Študenti po znanje v tujino

Študenti se v zadnjih letih vse pogosteje odločajo za šolanje, študij ali prakso v tujini. Med njimi sta tudi Tomaž Draksler in Tina Stanovnik iz Škofje Loke.

Gorenjska / ponedeljek, 1. september 2008 / 07:00

Prvošolčki se veliko naučijo

"Za vstop v šolo je najbolj pomembna otrokova samostojnost in delovne navade, bolj kot to, ali zna pisati in računati," pravijo učiteljice, ki bodo v ponedeljek prvošolčke sprejele na OŠ Ivana Groharj...

Gorenjska / ponedeljek, 1. september 2008 / 07:00

Za enega šala, za drugega žalitev

Obredi, povezani s sprejemi prvošolcev v srednjih šolah, so po mnenju nekaterih lahko zelo nasilni in žaljivi.