Jelena Bolšedonova s partnerjem Janom. Ljubezen jo je iz Estonije pripeljala v Slovenijo. / Foto: osebni arhiv

Gluha herojka (2)

»Sodelavci se trudijo celo z učenjem znakovnega jezika. Zame je zelo pomembna tudi mimika, če pa res ne gre, mi napišejo sporočilo. Za sestanke pokličem tolmača za znakovni jezik. Mislim, da nam gre kar dobro.«

Jelena Bolšedonova je gluha od rojstva, prav tako kot tudi eden od njenih dveh starejših bratov. »Sem gluha z minimalnim ostankom sluha. Pri trinajstih letih sem začela uporabljati slušni aparat, predvsem ker mi pomaga pri določanju zvokov iz okolice. Zelo rada poslušam tudi glasbo in s pomočjo slušnega aparata jo lahko delno slišim. Ne slišim pa govora,« je pojasnila.

Izobraževanje v Estoniji

Jelena prihaja iz Estonije, kjer je obiskovala vrtec in šolo. »Takrat je bila Estonija še del Sovjetske zveze. Vrtec je bil za slišeče otroke, imeli pa so tudi posebno skupino, kjer smo bili združeni gluhi otroci in vzgojiteljica je uporabljala znakovni jezik. Ravno tako je bilo tudi v osnovni šoli, dokler se Estonija ni osamosvojila. Ker je bila to ruska šola, so jo ukinili, saj so želeli zmanjšati ruski vpliv. Od takrat naprej sem potem hodila v šolo za gluhe, kjer sem zaključila šolanje in ga potem nadaljevala na srednji šoli. Pouk je delno potekal po oralni metodi, zraven pa so učitelji uporabljali tudi znakovni jezik ali pa je bil prisoten tolmač za znakovni jezik. V bistvu je zelo podobno kot tudi tukaj v Sloveniji,« pove. Obiskovala je logopeda, kot poudari, pa so se z njo zelo veliko ukvarjali starši, še posebno mama, za kar jim je zelo hvaležna. »Mama je bila moja najboljša logopedinja,« doda.

Iskanje zaposlitve

V Slovenijo je prišla leta 2012. Ni ji bilo lahko, sploh ne pri iskanju zaposlitve. »Bila sem tujka, gluha, takrat še s slabim znanjem slovenščine. To je delodajalce odbijalo. Raje so vzeli nekoga, ki je slišal, znal jezik in imel izkušnje. Moja prva zaposlitev je bila v kemični čistilnici. Tam skoraj ni bilo komunikacije, pomembno je bilo le, da je delo opravljeno. Nato sem nekaj časa delala v skladišču, postopoma začela z vzporednim dostavljanjem za Wolt, kasneje pa odprla samostojno podjetje in se posvetila samo dostavi. Zdaj že nekaj časa za polovični delovni čas delam v pisarni podjetja Wolt Slovenija, delno pa še vedno dostavljam.« Vesela je, da je dobila priložnost in da so sodelavci dostopni in razumevajoči. »V pisarni veliko komuniciramo s sporočili. Sodelavci se trudijo celo z učenjem znakovnega jezika. Zame je zelo pomembna tudi mimika, če pa res ne gre, mi napišejo sporočilo. Za sestanke pokličem tolmača za znakovni jezik. Mislim, da nam gre kar dobro.«

Za bolj vključujočo družbo

Ljudi želi ozaveščati, da so tudi gluhi del družbe. »Smo nevidni invalidi. Na prvi pogled ne bi uganili, da smo gluhi, to se pokaže šele, ko stopimo v stik z ljudmi,« je povedala. Eden izmed ciljev akcije, v kateri je kolesarila po Sloveniji in dostavljala za Wolt, je bilo prav ozaveščanje, poleg tega pa tudi dobrodelnost. Prekolesarila je 504 kilometre, kar ji ni povzročalo večjih težav, saj je športnica. »Dolgo sem trenirala atletiko, sedmeroboj, nato odbojko na mivki, dvoransko odbojko, zdaj pa se ukvarjam z jadranjem. Kondicijo imam, a vseeno ni bilo vedno lahko – odvisno od mesta, kjer sem dostavljala. Vozila sem kolo poni in na primer na Jesenicah in v Celju je bilo veliko vožnje po ravnini, tako da ni bilo težko, v Trebnjem in še kje drugje je bilo veliko vzponov in zato težje.«

Z odzivi na akcijo pri ljudeh je zelo zadovoljna, ne glede na to pa si želi, da bi bila družba bolj vključujoča, odprta do vseh oseb z različnimi invalidnostmi, ne samo do nekaterih. »Prepričana sem, da bomo vedno našli način, da se bomo lahko sporazumeli, le dajte nam priložnost. Želeli bi si tudi več priložnosti, da se dokažemo. Tudi mi smo kljub gluhoti zelo sposobni, in čeprav ne slišimo, smo lahko zelo uspešni. Želela bi si strpnejše družbe, da bi v vsakdanji naglici večkrat našli čas za sočloveka in mu namenili lep, prijazen pogled, lepo besedo,« je zaključila. (Konec)

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 9. januar 2023 / 18:15

Minimalna plača višja za okoli sto evrov

Ljubljana – Z novim letom se povečuje minimalna plača. Natančen znesek bo znan v teh dneh, kot pa je že pred dnevi napovedal minister za delo Luka Mesec, bo višja za približno sto evrov ne...

Objavljeno na isti dan


Slovenija / petek, 22. september 2017 / 21:13

O stanju v Uniji 2017

Jean-Claude Juncker, prvi mož evropolitike, je stari politični maček v dobrem smislu te besede. Izkaže se tudi, ko je treba za govorniški pult. Tako je bilo 13. septembra, ko je nastopil v Evropskem p...

Slovenija / petek, 22. september 2017 / 21:13

Bavčar odšel v zapor

Zadnji teden je minil povsem v znamenju slovenskih košarkarjev, evropskih prvakov. V senci njihovega uspeha se je v ponedeljek zvečer na prestajanje petletne zaporne kazni zglasil Igor Bavčar.

GG Plus / petek, 22. september 2017 / 18:10

Kava iz vasice pod Stolom

Polona in Gaber Burnik, sestra in brat iz Smokuča, sta se lotila praženja kave in odprla pražarno kave Kolektiv 22. Ime pražarne je poklon stari mami Tončki.

Kamnik / petek, 22. september 2017 / 16:09

Večer, posvečen Valeriji Heybal

Kamnik – Člani Društva sv. Jakoba Kamnik vabijo na večer, posvečen Valeriji Heybalovi, svetovno znani operni pevki polpretekle dobe. Življenjsko pot in uspehe umetnice, rojene v Kamniku, bo z besed...

Kranj / petek, 22. september 2017 / 16:06

Pomoč dolgotrajno brezposelnim

V Kranju in v Škofji Loki so predstavili projekt Socialne aktivacije dolgotrajno brezposelnih oseb. Vključitev v projekt je prostovoljna in za udeležence brezplačna.