Povezovanje in sodelovanje
V soboto je v veliki sejni dvorani Mestne občine Kranj potekalo srečanje oziroma posvet predstavnikov kulturnih društev, ki delujejo na širšem območju nekdanje kranjske občine.
Kranj – Zveza kulturnih društev Kranj (ZKD) je naslednica nekdanje Zveze kulturnih organizacij (ZKO), ki ima svoje korenine v letu 1947. V Sloveniji je po zadnjih podatkih okrog pet tisoč kulturnih društev, od tega jih je 9,2 odstotka na Gorenjskem. V Kranju je dvesto trideset kulturnih društev, v katere je včlanjenih šest odstotkov vsega odraslega prebivalstva. »Gre za veliko število ljudi, ki se v svojem prostem času ukvarjajo z ljubiteljsko kulturo in s tem bogatijo naš vsakdan, zato je prav, da se nekdo zavzema za njihove interese. To je naloga ZKD, zato smo tudi pripravili ta posvet, katerega osnovni namen je tudi bil vzpostaviti tesnejše medsebojno sodelovanje in vključevanje v skupne projekte kulturnih društev iz občin s področja nekdanje kranjske občine,« je uvodoma povedala Predsednica ZKD Mija Aleš. Ob županu gostitelju Boštjanu Trilarju sta se posveta udeležila tudi župana Cerkelj in Šenčurja, Franc Čebulj in Ciril Kozjek, ter predstavnika občine Jezersko in Preddvor, v imenu ministrice za kulturo Julijane Bizjak Mlakar je več kot osemdeset predstavnikov različnih kulturnih društev nagovoril državni sekretar na ministrstvu Tone Peršak, ki je izrazil presenečenje nad visoko udeležbo na posvetu in med drugim poudaril, da je prav kultura tista, ki v sodobni, odprti družbi dela ljudi ustvarjalne. Kultura je eden od razvojnih dejavnikov posamezne družbe in države z razvito kulturo so tudi najbolj razvite države. Pri tem je prav ljubiteljska kultura na lokalnem nivoju tista, ki okolju daje neko identiteto in zavest, da pripadamo nekemu skupnemu okolju.
Slovenci smo na področju ljubiteljske kulture v samem evropskem vrhu skupaj s skandinavskimi državami. Finci in Slovenci imamo največ amaterskih gledališč na prebivalca, v zborovskem petju pa smo na samem vrhu. Kot je še dodal, prav zato tudi podpirajo pridobivanje statusa društva v javnem interesu, kar bi lahko olajšalo njihovo financiranje. Ob tem je kranjski župan Trilar dodal, da bo ob krčenju tako imenovane glavarine občinam država posredno vzela sredstva, predvsem športu in kulturi. Dobro organiziran posvet je pozdravil tudi Joža Osterman, predsednik ZKD Slovenije, ki je predstavil tudi razliko med vlogama Javnega sklada za ljubiteljsko kulturo (JSKD) in ZKD. Medtem ko prvi izvaja nacionalni program na področju ljubiteljske kulture, slednji nastopa kot nevladna organizacija, ki povezuje kulturna društva na osnovi njihovih želja, hotenj, interesov in pritiska na lokalne oblasti, kar se tiče uresničevanja lokalnih programov.
»Izboljševanje pogojev za delovanje društev je tako tudi eno temeljnih poslanstev ZKD Kranj, s skupno promocijo pri posameznih projektih pa bomo lahko dosegli več,« meni Aleševa. Kranjski ZKD ima spletno stran zkd-kranj.si, postavili so stran na Facebooku, so pa tudi sicer na voljo društvom, ki bi želeli nasvete in pomoč pri svojem delovanju. Včeraj je bil prav tako v prostorih Mestne občine Kranj seminar o vodenju društev, finančnem poslovanju in zaključnem računu društev. Razmišljajo tudi o zborniku vseh kulturnih društev, ki delujejo v Kranju in okoliških občinah.
Veliko zanimanja je pri prisotnih vzbudil tudi nagovor predstavnikov zavoda IPF in Združenja Sazas, saj je tematika avtorskih pravic in plačevanje pravic za društva, ki že tako ali tako delujejo na prostovoljni bazi in z malo denarja, vselej pereča tema. Večina predstavnikov društev je mnenja, da bi urejanje področja avtorskih pravic moralo potekati prek Ministrstva za kulturo in ne kot doslej prek omenjenih organizacij.
V nadaljevanju posveta so potekali še številni neformalni pogovori, svoja mnenja in predloge so udeleženci vpisovali v poseben zvezek, kar kaže na to, da je želja po sodelovanju in povezovanju med društvi velika, saj so nosilci ljubiteljske kulture prepričani, da bodo v teh kriznih časih skupaj lažje zmogli. ZKD Kranj se zavzema tudi za preoblikovanje Zavoda za turizem v Zavod za kulturo in turizem. Mija Aleš, zadovoljna z udeležbo in konstruktivnimi predlogi ustvarjalcev ljubiteljske kulture, je še povedala, da ob pripravi seminarjev in svetovanju pripravljajo tudi različne prireditve od Pozdrava poletju konec junija, kulturniškim dogodkom Tavelka reč v Domači vasi pred božičem, sodelujejo pa tudi na tednu ljubiteljske kulture v maju, letos pa naj bi tako znova posadili sadno drevo na eni od javnih površin v Kranju. Župan Trilar je obljubil sodelovanje.