Na razstavi so pripravili neke vrste ustvarjalni pregled preteklega 25-letnega obdobja v vrtcu. / Foto: Tanja Mlinar

Spomine zbrali na razstavi

Letošnje praznovanje »srebrne« obletnice delovanja Vrtca pri sv. Ani v Žireh so pospremili tudi z razstavo »S sveto Ano že 25 let« v Galeriji v zvoniku cerkve sv. Martina.

Žiri – Vrtec pri sv. Ani deluje že četrt stoletja, v tem času pa se je nabralo kup spominov v obliki fotografij, igrač ter različnih izdelkov otrok in vzgojiteljic. Zato so se odločili, da bodo delček te bogate zgodovine vrtca prikazali na razstavi, ki so jo naslovili S sveto Ano že 25 let.

Vrtec, ki je svoja vrata po blagoslovu takratnega ljubljanskega nadškofa Franca Rodeta prvič odprl pred 25 leti, je na začetku obiskovalo okrog petdeset otrok, danes jih je zaradi strožjih normativov skoraj pol manj, vpisanih je okrog trideset otrok, je pojasnila pedagoška vodja vrtca Silvija Pavšič. O zasebnem vrtcu so v Žireh začeli razmišljati, ker je primanjkovalo prostora v javnem vrtcu. Takratni žirovski župnik Jože Stržaj je zato na pobudo občanov in s pomočjo številnih dobrotnikov začel iskati možnosti za ustanovitev vrtca. Za vrtec so izbrali nenaseljeno vilo na Dobračevi, a pot do lastništva vile je bila precej trnova, saj se je bilo treba dogovoriti s številnimi lastniki, pri čemer so nekateri živeli celo v tujini, je razložila Silvija Pavšič. Po pridobitvi lastništva vile so se odločili, da bodo v vrtcu delali po javno veljavnem programu, ki ga bogatijo s katoliškimi vsebinami, občina pa jim je podelila koncesijo. Letos imajo po besedah Silvije Pavšič zaradi velikega števila mlajših otrok prvič oba oddelka kombinirana, in sicer so v prvem oddelku otroci od prvega do četrtega leta starosti, v drugem oddelku pa od drugega do šestega leta. »Med obema oddelkoma pa je veliko sodelovanja.«

Na razstavi v zvoniku cerkve sv. Martina si je do konca marca mogoče ogledati pregled ustvarjalnega dela v vrtcu v preteklih 25 letih. »Razstavili smo predmete, pripomočke in igrače, ki jih uporabljamo pri svojem delu. Nekatere igrače nas spremljajo že vseh 25 let, saj so bile včasih veliko bolj trpežne,« se posmeje Silvija Pavšič. Obenem so bile vzgojiteljice vsa ta leta zelo ustvarjalne, tako da je nastalo tudi veliko družabnih iger, kostumov in različnih igralnih sredstev, na ogled so postavili še izdelke, ki so plod ustvarjalnosti otrok. Obiskovalci si lahko ogledajo še vse pretekle številke njihovega internega glasila Anine spominčice, ki izhajajo že 22 let. V letošnji številki, posvečeni jubileju, so svoj zapis prispevali nekdanji in sedanji direktorji vrtca in zaposleni, pa tudi nekateri zdaj že odrasli varovanci vrtca, za uvodni nagovor pa je poskrbel ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / petek, 22. maj 2015 / 13:55

Eni odhajajo, drugi prihajajo

Konec tedna smo lahko spremljali zadnji del ene bolj priljubljenih nedeljskih večernih oddaj Znan obraz ima svoj glas. Na Kanal A prihaja Vid Valič v posebni vlogi, jesen prinaša novo Gostilno, tokrat...

Objavljeno na isti dan


Šport / petek, 9. marec 2007 / 06:00

Jeseničani niso hranili moči

Jesenice – Hokejisti Acroni Jesenic so pred okoli štiri tisoč navijači na predzadnji tekmi rednega dela lige EBEL v domači dvorani z do konca požrtvovalno igro premagali ekipo Liw...

Splošno / petek, 9. marec 2007 / 06:00

Častni občan je Boris Bregant

"Velikokrat sem rekel: jaz sem poplačan, če se ljudje nasmehnejo in mi pomahajo čez cesto," ob prejemu naziva častni občan Jesenic pravi Boris Bregant.

Splošno / petek, 9. marec 2007 / 06:00

Svetovljan, ki ne pozablja na svoje korenine

"Pravijo, da nihče ni prerok v domovini, jaz pa dobim kar nagrado rojstnega mesta! Skratka, najlepša hvala!" pravi prejemnik občinske plakete Miha Mazzini.

Splošno / petek, 9. marec 2007 / 06:00

Najbolj ponosen na monografijo Jesenic

"Nikoli nisem delal samo za denar, temveč predvsem z željo, da bi imele Jesenice kar največ od nas. Zato mi še danes največ pomeni, ko mi kolegi rečejo: To ste pa dobro naredili!" pravi dobitnik občin...

Splošno / petek, 9. marec 2007 / 06:00

Zobozdravnik, športnik, zbiratelj

"Ko gremo iz službe domov in kakšen kolega reče, za danes sem pa zaključil, se zame delo šele začne," pravi dobitnik plakete občine Jesenice Željko Jakelič.